HOCKENHEIM - Jaké jsou technické parametry Hockenheimringu a jaké výzvy přestavuje pro piloty, inženýry a monoposty Formule 1? Podíváme se na to, jaké nás čeká počasí a strategie, a v závěru nám Fernando Alonso popíše průjezd jedním kolem.
Okruh nedaleko německého Hockenheimu, ke kterému to od nás z Čech máme poměrně blízko, bude v neděli hostit 10. díl šampionátu Formule 1. Na vítěze čeká 4 574 m, které během velké ceny bude muset ujet celkem 67krát - což dohromady činí 306,458 km.
Trať obsahuje 17 zatáček: 10 pravotočivých a 7 levotočivých, jezdí se ve směru hodinových ručiček. I přes své zkrácení od roku 2002 pro jezdce a inženýry stále představuje velkou výzvu z hlediska nastavení - nachází se na ní velmi dlouhá rovinka, ale také velmi pomalá závěrečná část Motordrome. Průměrná rychlost dosahuje 219 km/hod, zatáčky se projíždějí průměrně 149 km/hod.
První polovina kola je velmi rychlá - začíná to první zatáčkou, v níž piloti bez brzdění pouze na chvíli povolí plyn. Po další trojici zatáček následuje dlouhá rovinka, resp. velmi mírná zatáčka "Parabolica. Jezdci v ní bez problémů uhánějí 14 vteřin na plný plyn - od výjezdu ze zatáčky č. 2 to představuje vzdálenost přes 1 100 m.
V tomto místě se bude v závodě nacházet DRS zóna (začíná 260 metrů za zatáčkou č. 4). V trénincích a v kvalifikaci budou piloti moci ujet s otevřeným křídlem 59 % (2 710 m) jednoho kola.
Zakončená je ostrou vlásenkou, na jejímž konci monoposty dosahují maximální rychlosti 326 km/hod s aktivovaným DRS (312 km/hod bez něj). Ideální místo pro předjíždění, v neděli zde budeme určitě svědky častých výměn pozic.
Následuje pomalejší část se středně rychlými zatáčkami, kde je důležitá stabilita při brzdění a dobrá trakce, zejména na výjezdu z dvojité poslední zatáčky před cílovou rovinkou.
Mapka okruhu (zdroj: formula1.com)
Týmy volí střední aerodynamický přítlak na svých monopostech. Zadní křídla vozí podobná těm z Melbourne, ze Sepangu, Bahrajnu či Barcelony - prioritou jsou rychlé části. Podobně je nastavováno přední křídlo, zejména s ohledem na zatáčky č. 7, 10 a 12.
Obrubníky nejsou problémem, v zatáčkách nejsou vysoké. Horší je to s poměrně vysokou hrbolatostí dráhy, zejména v zatáčkách č. 2, 6 a 17. Opotřebení kluzné desky může být problémem v rychlé Parabolice. Obecně je zapotřebí stabilního vozu při rychlých změnách směru v zatáčce š. 4 a 5, což je možné dosáhnout kombinací aerodynamického vyvážení a nastavení zavěšení.
Motory zde čeká střední zátěž, protože zde jezdci tráví na plynu 65 % celkového času kola - z pohledu požadavků na motor je Hockheimring nacházející se ve výšce 105 m n. m. nadprůměrný. Kvůli rychlé pasáži mezi zatáčkami č. 2 - 6 a celkově rychlejší charakteristice okruhu je preferován spíše celkový výkon než dobrá ovladatelnost.
Z pohledu převodovky se jedná o středně náročný okruh - při jeho průjezdu musí změnit rychlostní stupeň 46krtá, za celý závod 3082krát.
Start posledního závodu na Hockenheimringu v roce 2010 (foto: Red Bull Racing)
Během jednoho kola spotřebují kolem 2,33 kg paliva, na startu ho musí mít přes 150 kg - inženýři Caterhamu se zde zmínili o vůbec nejvyšším množství paliva v letošní sezóně. Úbytek 10 kg benzínu se v čase na kolo projevuje zrychlením o 0,31 sec.
Hockenheim není moc náročný na brzdy (střední zátěž), piloti zde však od brzd požadují dobrou zpětnou vazbu, aby nedocházelo k blokování kol v zatáčkách č. 2 a 6. Odměnou to je i v osmé zákrutě, kde budeme moci často sledovat zablokování levého předního kola. Nejnáročnější je zvolit správnou velikost brzdových kanálků pro zajištění optimální provozní teploty brzd.
Celkově na brzdovém pedálu jezdci stráví v 7 místech 13 % času. Nejtvrději se brzdí do vlásenky č. 6, kde musí na 118 metrech za 2,62 sekundy zpomalit z rychlosti notně přesahujících 300 km/hod na 70 km/hod. Na brzdový pedál musí vyvinout tlak 146 kg, přičemž na ně působí přetížení 5,56 G. Podle společnosti Brembo brzdový výkon zde dosahuje 2 353 kW.
Předpověď počasí slibuje teplo a občasné bouřky(zdroj: formula1.com)
Pro Pirelli je Hockenheimring letos jedním ze tří zcela nových okruhů (společně s Bahrajnem a Austinem). Týmům dodá svou oblíbenou měkkou a středně-tvrdou směs, podobně jako letos v Austrálii, Číně, Bahrajnu a Valencii. V pátek bude navíc k dispozici nová experimentální tvrdá směs, která vydrží déle a snadněji se zahřívá. Italský dodavatel rozhodnutí o jejím nasazení do letošní sezóny nechává na týmech (více zde).
Týmy zřejmě pojedou na 2 zastávky, optimální strategie pro nejrychlejší by mohla zahrnovat úvodní 15-17kolový stint na v kvalifikaci použité měkké směsi s preferencí středně tvrdých pneumatik pro zbylé dva stinty. Při vyšších teplotách dráhy (nad 35 °C) by mohla být degradace podobně jako v Bahrajnu vysoká, někteří by v tom případě možná sáhli spíše po třech zastávkách. To by se netýkalo Sauberu a Lotusu, jejichž monoposty jsou k pneumatikám velmi šetrné.
Boxová ulička zde měří 303 m a ztráta za její průjezd v čase na kolo představuje 17 vteřin. Jestli bude většina týmu volit dvě zastávky, to teprve uvidíme. Obávám se však, že kvůli extrémní výdrži tvrdé směsi by závod mohla zpestřit spíše dešťová přeháňka.
Safety car od roku 2002 vyjížděl pouze dvakrát (2004 kvůli postartovní kolizi, potom kvůli nehodě v roce 2008). Pravděpodobnost jeho nasazení je nízká: 29 %
Fernando Alonso popisuje průjezd Hockenheimem (zdroj: Youtube)
Rekord na Hockenheimu drží pilot Lotusu Kimi Räikkönen, který v závodě zvládl kolo za 1:13,780 min. Před dvěma lety zde domácí Sebastian Vettel s Red Bullem za tímto časem ve svém nejrychlejším čase zaostal o více než 2 sekundy (1:15,824 min) poté, co o den dříve o dvě tisíciny porazil Fernanda Alonsa v kvalifikaci (1:13,791 min).
Údaje z roku 2010
Tréninky nejrychlejší čas 1. tréninku: 1:25,701 min (Sutil) nejrychlejší čas 2. tréninku: 1:16,265 min (Alonso) nejrychlejší čas 3. tréninku: 1:15,103 min (Vettel)
Kvalifikace Q1: 1:14,808 min (Alonso) Q2: 1:14,081 min (Alonso) Q3: 1:13,791 min (Vettel) Rozdíl Q3 - Q1: 1,017 s
Závod nejvyšší naměřená rychlost: 319,5 km/hod nejrychlejší kolo: 1:15,824 min (Vettel)
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.
Red Bull Racing se v roce 2026 chystá představit vlastní pohonné jednotky, které vyvinul ve spolupráci s Fordem. Šéf týmu Christian Horner je nadšený z tohoto kroku, i když si je vědom rizika, které s ním souvisí.