SILVERSTONE - ČASY A RYCHLOSTI V SEKTORECH; Kdo byl nejrychlejší v jednotlivých sektorech silverstoneského okruhu a jaké rychlosti monoposty dosahovaly v dnešní kvalifikaci, která byla kvůli silnému dešti na hodinu a půl přerušena?
V úvodu si připomeňme rozvržení okruhu: první sektor obsahuje dvě velmi rychlé zatáčky, po nichž hned následuje nejpomalejší technická část se čtvrtou zákrutou. Za tou bude zítra začínat DRS zóna, která bude končit na pomezí prvního a druhého sektoru při brzdění do šesté zatáčky.
Druhý sektor je velmi rychlý - podél bývalé startovní rovinky přes Copse do plynulé sekce se sérií pěti velmi rychlých zatáček (Becketts), které prověřují aerodynamiku vozu.
Za zatáčkou č. 14 začíná třetí sektor s velmi rychlou 15. zatáčkou, před níž se nachází čidlo pro měření maximálních rychlostí (speed trap), pomalejší šikanou 16/17 a rychlejším výjezdem na cílovou rovinku.
Podrobněji jsme se technickým parametrům okruhu v Silverstone věnovali zde.
Divoká kvalifikaci dnes dominovalo proměnlivé počasí se silnými přeháňkami, proto nejsou výsledky reprezentativní a těžko se z nich dá vyvozovat objektivnější závěry. Nejrychlejší časy padaly v úvodu kvalifikace, kdy panovalo nejpříznivější počasí. V Q2 se jezdilo průměrně o 7,8 % pomaleji, v Q3 se situace o 3,27 % zlepšila - stav dráhy však stále nebyl takový, jako na počátku.
Nejrychlejší sektory sice zvládly vozy Toro Rosso, to však neznamená, že by dnes byly nejrychlejšími. Možná však mohly postoupit do Q3, jak tvrdí tým ve svém prohlášení, těžily však zejména z brzkého výjezdu v Q1, kdy bylo nejméně vody.
Oprávněně nepostoupily týmy HRT, Marussie ani Caterhamu, kterému Glock s vylepšeným vozem MR-01 trochu pohrozil.
Naopak jde vidět, jak snadno mohl z Q1 postoupit Jenson Button, který nedokázal ve správný moment "zapnout" pneumatiky a z nejrůznějších důvodů (provoz, žluté vlajky) neposkládal jediné dobré kolo - ve svém měřeném pokusu zaostal o 3,155 sec za tím, na které dle časů ze svých nejlepších sektorů teoreticky měl.
Na rovinkách potvrdil vysokou aerodynamickou efektivitu svého Lotusu Kimi Räikkönen, kterému bylo naměřeno přes 301,9 km/hod.
Velmi dobře si vedlo také Ferrari - Alonso si to nejrychleji šinul rovinkou před zatáčkou č. 6, kde bude zítra končit DRS zóna - 298 km/hod. Na výjezdu z Chapel byl nejrychlejší Di Resta (244,4 km/hod), na startovní/cílové rovince potom Pérez (241 km/hod).
Mezi nejpomalejší na rovinkách patřily oba Red Bully - o více než 4 km/hod pomalejší než vozy HRT. Z časů i rychlostí dosahovaných na pomezí sektorů však je patrný obrovský deficit v přítlaku - monoposty rakouského týmu jsou jako obvykle nastaveny na rychlý průjezd zatáčkami na úkor maximálních rychlostí. Dnes rozhodně nebyly tak rychlé, jako ve Valencii, kde dominoval Vettel - což i ho samotného trochu překvapilo.
Podle meteorologů i zítra můžeme čekat deštivé počasí, startovní pozice proto nejsou až tak důležité, jako obvykle. Můžeme se tak těšit na napínavý závod a vzrušující podívanou.
Potvrdí Ferrari svůj vzestup a porazí své největší soupeře? Nebo v dešti své kvality prokáže zkušený veterán Michael Schumacher? Bez šance nejsou ani soupeři startující ze zadních pozic včetně Buttona, kteří díky dřívějšímu vypadnutí ušetřily sady přechodných a mokrých pneumatik.
Každý pilot má pro celý víkend k dispozici pouze 4 sady přechodných a 3 sady mokrých. Zejména čerstvé intermediálky mohou být zítra velmi cenným zbožím vzhledem k tomu, že se na nich odjely i oba páteční tréninky.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.