Závodní inženýr Kimiho Räikkönena - Mark Slade - popisuje schopnosti finského pilota, nároky na řízení a povahu. Krušné okamžiky s ním zažil například před sedmi lety při nechvalně známém závodu v Indianapolis.
Nesmysly o Kimim a jeho zpětná vazba"Většina toho, co se o Kimim napíše, jsou nesmysly. Většinou s tím přicházejí lidé, kteří ho neznají. Nesnaží se aktivně sám sebe propagovat a není moc upovídaný, ale když dojde na zpětnou vazbu, je excelentní," chválí pilota Lotusu jeho závodní inženýr.
"Jeho zpětná vazba je velmi přesná a věnuje se pouze věcem v autě, které stojí za zmínku... Pracoval jsem s mnoha piloty a Kimi je jedním z nejlepších a jedním z těch, s nimiž se pracuje nejsnadněji.
Ti nejlepší dokážou práci zúročit, protože dosahují výsledky," pokračuje Slade, který pracoval s takovými esy, jako například Mika Häkkinen, Fernando Alonso či Michael Schumacher. Proto může poskytnout jedinečný a kvalifikovaný pohled na Kimiho schopnosti a rychlost.
Během uplynulého víkendu v Monaku (foto: Lotus F1 Team)
Styl řízení"Někteří piloti nemají rádi ostrý předek, což znamená, že mohou být agresivnější s volantem. Kimi je však opak protože on auto při nájezdu do zatáček jemně pobízí. Pokud se podíváte na jeho telemetrii, zdá se, že volantem hýbe celkem dost, ale to je to, čím po celou dobu vnímá přilnavost.
Myslím, že proto jeho řízení v předchozích závodech stále nebylo perfektní. Potřebuje velmi citlivou zpětnou vazbu, zatímco jiní piloti mají tendenci určit zámek řízení pro danou zatáčku a pak volí takovou pozici. Když to nefunguje, sami to korigují," vysvětluje inženýr Lotusu.
"Vozy Formule 1 jsou extrémně náročné na řízení a nemyslím si, že lidé oceňují extrémní preciznost a péči, kterou jim špičkoví piloti musí věnovat, protože pneumatiky a aerodynamická výkonnost jsou na hraně," říká Slade.
"Musíte být velmi pečliví jako při navékání nitě po celých 50 - 60 kol závodu. Kimi tohle dokáže. Je výjimečně jemný a dokáže vyjet přesně to tam sázet po celý závod v rozmezí 0,1 sec v každém kole."
Kimi v Monaku s přilbou vzdávající holt Jamesovi Huntovi (foto: Lotus F1 Team)
V Indianapolis 2005 mu bylo jedno, že je na MichelinechNa závěr závodní inženýr připojuje perličku z Velké ceny USA v Indianapolis v roce 2005, ze které po prvním kole odstoupily všechny vozy na pneumatikách Michelin v obavě o bezpečnost pilotů při průjezdu velmi rychlou táhlou zatáčkou před cílovou rovinkou. Hezky ilustruje soutěživého ducha finského závodníka.
"Do poslední chvíle jsem si nebyl jistý tím, že do boxů zajede s ostatními. Na startovním roštu byl přesvědčený, že zkrátka chce vyrazit a závodit a museli jsme mu dát velmi jasně najevo, že to není otázkou, jestli ty pneumatiky selžou, ale ve skutečnosti kolik kol vydrží, než k tomu dojde.
Zdálo se však, že ho to vůbec nezajímá, chtěl závodit. Chtěl do toho i tak jít a já jsem měl opravdu starosti o to, jestli by měl vůbec startovat," vzpomíná Slade při rozhovoru s Jamesem Robertsem.
Jules Bianchi, kterému bylo tehdy jen 25 let, podlehl osudovým zraněním z nehody v Suzuce. Jeho smrt otřásla světem Formule 1 a přiměla k zásadním změnám v bezpečnosti.
Charles Leclerc si při desátém výročí úmrtí Julese Bianchiho připomněl jeho vliv na svou kariéru i osobní život. Byl pro něj nejen kmotrem a přítelem, ale také inspirací, která ho provází dodnes.
Sebastian Vettel je mimo Formuli 1 už tři sezóny a kolem jeho návratu dlouho panovaly spekulace. Nyní učinil konečné rozhodnutí ohledně možného comebacku.
Před deseti lety nás navždy opustil Jules Bianchi. Zemřel na následky zranění z Velké ceny Japonska 2014, která navždy změnila Formuli 1.
Nico Hülkenberg věří, že tým Kick Sauber se stává vážným hráčem ve středu pole. Jak uvedl, od zavedení klíčových vylepšení ve Španělsku tým nepřetržitě zrychluje a získává na sebedůvěře i výkonnosti.
Šéf McLarenu Andrea Stella představil plány na technické vylepšení po testech na Silverstonu. Tým doufá, že novinky pomohou zvýšit výkon a konkurenceschopnost vozu.
Lewis Hamilton se zapojil do práce ve Ferrari, aby pomohl vyřešit zásadní slabinu vozu SF-25. Tým doufá, že díky jeho zkušenostem najde cestu k lepším výkonům.
Franco Colapinto zažívá složitý rok 2025, kdy místo očekávaného průlomu čelí nejistotě ohledně své budoucnosti v Alpine. Neustálé spekulace kolem sedačky mu komplikují cestu vzhůru.
Charles Leclerc byl po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie na sebe velmi naštvaný. Podle něj jeho výkon výrazně zaostal za očekáváním.
Oscar Piastri získal podporu od bývalého pilota F1 Jolyonna Palmera po penalizaci, která ho na Silverstonu připravila o vítězství. Palmer označil trest za příliš přísný a Piastriho manévr za férový.
Ferrari prožívá těžkou sezonu a italská média hlásí rostoucí tlak na šéfa týmu Freda Vasseura. Výsledky zaostávají za očekáváními, což vyvolává spekulace o nutnosti změn v řízení stáje. Vasseur tak čelí výzvě, jak tým rychle vrátit zpět na vrchol.
Red Bull má ve svých řadách talentovaného Arvida Lindblada, který se poprvé objevil ve světě F1 po boku Maxe Verstappena v Silverstonu. Mladý jezdec z F2 tak udělal významný krok směrem k možné budoucnosti v královně motorsportu.