Na včerejší tiskové konferenci se probíralo zahálení týmů v poslední části kvalifikace (Q3). Proč týmy nechtějí sadu pneumatik navíc, aby uspokojily fanoušky, kteří chtějí vidět bojovat formule v sobotním vrcholu na dráze místo toho, aby jen nečinně stály v garáži?
Pirelli by proti tomu nemělo žádné námitky a bylo by v tom ochotné spolupracovat. Frank Williams však vysvětluje svůj odmítavý postoj: "Myslím, že to je dobrý nápad z toho pohledu, že by to možná poskytlo všem týmům lepší šanci. Pokud máte schopný tým se skvělým inženýrem, jenž dokáže věci vést a kontrolovat, a jen tři sady pneumatiky, pak z toho vždy dostanete to nejlepší.
Pokud ale takovou osobu nemáte, vždy budete handicapováni. Pokud bychom přišli se čtvrtou sadou, pomohlo by to některému ze slabších týmů. Pokud potřebujete jedno či dvě postrčení navíc, asi byste neměli být v F1," říká Williams.
Ředitelka Sauberu Moniša Kaltenbornová s ním víceméně souhlasí: "Hodně jsme o situaci kolem pneumatik v kvalifikaci loni mezi týmy loni diskutovali. Myslíme si, že pravidla jsou nyní OK. Také bychom nepodpořili pneumatiky navíc.
Když se navíc podíváte na statistiku, kdy týmy tvoří své strategie a vyjíždějí v Q3, většina z nich podle mě stejně jezdí více kol než dříve, takže si nemyslím, že by to z pohledu diváka moc změnilo. Alespoň o tom vypovídají čísla."
Šéf Mercedesu Ross Brawn váhá: "Nemám na to vyhraněný názor, abych byl upřímný. Vlastně bych řekl, že týmy, které nevyjíždějí, mají určitý zájem. Lidé zde jsou samozřejmě proto, aby viděli auta v akci, a i když se najdou některé týmy, které nevyjedou, stále mezi sebou bojuje o vítězství šest či sedm vozů.
Týmy, které nevyjíždějí, obvykle rezignují, protože nemohou bojovat o pozice vpředu. Myslím si, že tyto týmy kompenzují svou výkonnost v první části závodu díky tomu, že nevyjedou. Týmům od osmé do desáté pozice to dává možnost rozhodnout se a příležitost navíc, aby ušetřili pneumatiky a byly silnější v úvodní části závodu."
Týmy pneumatiky navíc pro poslední část kvalifikace odmítají (foto: Pirelli)
"Každá mince má dvě strany. Kazí snad podívanou to, že některé týmy nejezdí v první části [Q1]? Nejsem si tím jistý. Myslím, že každý je zaměřený na to, co dělají kluci, kteří se perou o vítězství v kvalifikaci.
Pokud však existuje opravdový důkaz toho, že fanoušci chtějí vidět jezdit deset vozů po celou dobu v Q3, pak bychom nějaké pneumatiky navíc akceptovali," uvádí Brawn.
Svůj názor přidal i ředitel společnosti Renault Sport F1, která poskytuje své motory týmům Caterham, Lotus, Red Bull a Williams, Jean-Francois Caubet: "Myslím, že pro automobilku je důležité, aby se pravidla pořád neměnila. Podle mě by se to dalo srovnat s tím, kdybyste během sezóny neustále měnili rozměry branek."
Christian Horner při Velké ceně Velké Británie otevřeně přirovnal Red Bull k Ferrari, což získalo nový rozměr poté, co byl sám nečekaně odvolán z vedení týmu Red Bull.
Alain Prost přiznal, že významně pomohl Oscaru Piastrimu na začátku jeho kariéry. Nyní ho podporuje v souboji o titul v roce 2025 proti týmovému kolegovi Landu Norrisovi.
Fernando Alonso přiznal, že celý tým Aston Martin se učí od Adriana Neweyho, který přináší širší pohled na to, jak by měl tým fungovat. Podle něj nejde jen o techniku, ale o komplexní přístup k práci celé organizace.
Šampion Super Formule Sho Tsuboi a rezervní jezdec Haasu Ryo Hirakawa otestují vůz VF-23 během testu TPC na okruhu Fuji. Pro oba Japonce půjde o cennou příležitost ukázat se v technice F1 na domácí trati.
Na Festivalu rychlosti v Goodwoodu došlo k neobvyklé nehodě ikonického vozu, se kterým Sebastian Vettel získal titul mistra světa. Incident se obešel bez zranění.
Aston Martin spustil v červnu 2025 vlastní jezdeckou akademii. Cílem programu je vychovávat nové talenty pro budoucnost motorsportu, včetně Formule 1.
McLaren zatím nepolevuje a směřuje k snadnému obhájení titulu v Poháru konstruktérů. Tato sezona se rýsuje jako jedna z nejpřevratnějších a nejdominantnějších kapitol v historii F1.
Toto Wolff přiznává, že ne vždy souhlasil se stylem vedení FIA pod Mohammedem Ben Sulayemem. Uznává však, že jeho pevný postoj přinesl sportu určité výhody.
Odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu zasáhlo svět Formule 1 jako blesk z čistého nebe. Po letech úspěchů a dominance tak tým náhle ztrácí jednu ze svých klíčových postav.
Lewis Hamilton nedávno provedl zásadní změnu, která mu má pomoci lépe se adaptovat v novém týmu Ferrari. Tento krok je součástí jeho snahy urychlit proces zapracování a dosáhnout co nejrychlejšího zlepšení ve výkonech během sezóny.
Lewis Hamilton zhodnotil velký balíček vylepšení Ferrari v Rakousku jako krok vpřed, ale nikoli zásadní průlom. Podle něj Scuderia stále ztrácí na nejlepší týmy, zejména v závodním tempu.
Odchod Christiana Hornera z Red Bullu překvapil jak fanoušky, tak celý paddock. Brzy se však objevily teorie, že za jeho náhlým koncem stojí vnitřní napětí uvnitř týmu.