Dnes jsme měli možnost prohodit pár slov o letošní sezóně a pneumatikách s týmem Caterham F1, který pneumatiky využívá odlišně než rychlejší stáje. Více prozrazuje jejich technický ředitel Mark Smith.
Z rozhovoru s týmy jde cítit jistá frustrace z toho, že se jim stále nedaří vyzrát na pneumatiky. Bezpochyby letos přispívají k vzrušujícímu závodění a nepředvídatelným výsledkům, vždyť v pěti prvních závodech jsme zažili nejen pět různých vítězů, ale rovnou pět různých vítězných týmů.
Na vítězství Fernanda Alonsa, Jensona Buttona či Sebastiana Vettela by si před sezónou jistě kde kdo vsadil, ale že Ferrari bude prohánět Sergio Pérez se Sauberem (Malajsie), s přehledem vyhraje Nico Rosberg (Čína) nebo že po loňské formě vyhraje do pátého závodu Williams s Pastorem Maldonadem?
Týmy usilovně pracují na tom, aby pochopili fungování pneumatik a zlepšily svou práci s nimi. Uznávají, že Pirelli odvedlo dobrou práci a splnilo přesně to, o co bylo požádáno. Těžko by mohlo vyhovět všem týmům a dvanácti odlišným požadavkům, a tak dle dohody dodává stejný produkt pro všechny.
Paul Hembery na tiskových konferencích bývá občas pod palbou, ale usmívá se: "Změnili jsme pneumatiky a změnila se i auta - dejte to všechno dohromady a máte skoro stejný začátek sezóny, jaký jsme viděli loni. Spousta otazníků se v průběhu sezóny vyjasní s tím, jak týmy lépe poznávají auta, pneumatiky a to, jak z nich dostat to nejlepší... Inženýři jsou v F1 velmi schopní. Myslím, že během několika závodů pneumatikám přijdou na kloub, stejně jako loni."
Čím tvrději týmy pracují, k tím překvapivějším závěrům občas docházejí. Lotus včera například přiznal, že se rozhodl špatně, když na druhý stint ve Velké ceně Španělska nasadil svým pilotům měkkou směs, která byla v kvalifikaci průměrně o 1,2 sec/kolo rychlejší. Jenže teplota asfaltu byla v neděli o 12 °C nižší a tvrdá směs byla překvapivě navzdory všem předpokladům rychlejší.
Alexander Rossi vystupuje z vozu CT01 v Barceloně,zástupce FIA Jo Bauer mu měří čas (foto: Caterham F1 Team)
Když se zástupci týmů hovořím o ideálních provozních teplotách, obvykle jen s úsměvem kroutí hlavou a odmítají se bavit o konkrétních hodnotách, které jsme od Pirelli dostali.
"Nejsnadněji se zahřívá superměkká směs, která funguje kolem 95 °C. Měkčí směs, stále orientované spíše na výkonnost, funguje při 105 °C. Středně-tvrdá s vylepšenou konzistentní a stále vysokou úrovní přilnavosti funguje při 115 °C a konečně tvrdá s menší přilnavostí, ale výkonnostní stabilitou, funguje kolem 125 °C," tvrdí Pirelli.
Z reakce inženýrů na tyto údaje je parné, že realita bývá odlišná, a to zejméně kvůli měnícím se teplotám, které na zahřívání pneumatik mají nezanedbatelný vliv. Jak pneumatiky fungují u Caterhamu, to jsem se měl dnes možnost dozvědět od technického ředitele Marka Smithe.
"My nevyhnutelně využíváme pneumatiky trochu jinak než rychlejší týmy. Naše energie v pneumatikách jsou o něco nižší, což nám za určitých podmínek dává příležitost na pneumatiky více tlačit. Jsme méně náchylní k jejich přetěžování či vzniku problému s puchýři," odpovídá.
V Mugellu si Caterham vyzkoušel výfuky Red Bullu s tunelem v bočnicích,v Barceloně je však nenasadil (foto: Caterham F1 Team)
"Stále potřebujeme co nejlépe rozvíjet své porozumění pneumatikám. Relativní využití každé směsi letos představuje dobrou výzvu." Po vytažení mých trumfů od Pirelli však o přesných číslech nechce hovořit ani na opakovaný dotaz: "Každá směs má svou ideální teplotu, ale někdy se nemusí chovat intuitivně."
Co se s tím dá dělat? "Máme některé techniky a metody, které nám pomáhají porozumět tomuto složitému problému, a stále pracujeme na lepším pochopení přesně správného pracovního rámce, v němž se musíme nacházet."
"Pneumatiky jsou samozřejmě jen jedním z hledisek celkové výkonnosti a perfektní využívání pneumatik samotné nás nedostane do čela startovního roštu - sice bychom si to moc přáli, ale zatím tomu tak není.
Fantastické závodění, které letos pozorujeme, je svědkem klíčové role, kterou ve vzrušujících závodech sehrávají pneumatiky," dodává Smith pro F1news.cz.
Caterham pro Kanadu nic zvláštního nechystá, ale pro Valencii po vylepšení bočnic první verze předního křídla (č. 41) připravuje jeho třetí iteraci (foto: Caterham F1 Team)
Tip: Zajímavé informace o vývoji zadního křídla a výzvách spojených s nasazením KERSu si můžete přečíst magazínu Caterhamu zde (anglicky).
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.