Dnes jsme měli možnost prohodit pár slov o letošní sezóně a pneumatikách s týmem Caterham F1, který pneumatiky využívá odlišně než rychlejší stáje. Více prozrazuje jejich technický ředitel Mark Smith.
Z rozhovoru s týmy jde cítit jistá frustrace z toho, že se jim stále nedaří vyzrát na pneumatiky. Bezpochyby letos přispívají k vzrušujícímu závodění a nepředvídatelným výsledkům, vždyť v pěti prvních závodech jsme zažili nejen pět různých vítězů, ale rovnou pět různých vítězných týmů.
Na vítězství Fernanda Alonsa, Jensona Buttona či Sebastiana Vettela by si před sezónou jistě kde kdo vsadil, ale že Ferrari bude prohánět Sergio Pérez se Sauberem (Malajsie), s přehledem vyhraje Nico Rosberg (Čína) nebo že po loňské formě vyhraje do pátého závodu Williams s Pastorem Maldonadem?
Týmy usilovně pracují na tom, aby pochopili fungování pneumatik a zlepšily svou práci s nimi. Uznávají, že Pirelli odvedlo dobrou práci a splnilo přesně to, o co bylo požádáno. Těžko by mohlo vyhovět všem týmům a dvanácti odlišným požadavkům, a tak dle dohody dodává stejný produkt pro všechny.
Paul Hembery na tiskových konferencích bývá občas pod palbou, ale usmívá se: "Změnili jsme pneumatiky a změnila se i auta - dejte to všechno dohromady a máte skoro stejný začátek sezóny, jaký jsme viděli loni. Spousta otazníků se v průběhu sezóny vyjasní s tím, jak týmy lépe poznávají auta, pneumatiky a to, jak z nich dostat to nejlepší... Inženýři jsou v F1 velmi schopní. Myslím, že během několika závodů pneumatikám přijdou na kloub, stejně jako loni."
Čím tvrději týmy pracují, k tím překvapivějším závěrům občas docházejí. Lotus včera například přiznal, že se rozhodl špatně, když na druhý stint ve Velké ceně Španělska nasadil svým pilotům měkkou směs, která byla v kvalifikaci průměrně o 1,2 sec/kolo rychlejší. Jenže teplota asfaltu byla v neděli o 12 °C nižší a tvrdá směs byla překvapivě navzdory všem předpokladům rychlejší.
Alexander Rossi vystupuje z vozu CT01 v Barceloně,zástupce FIA Jo Bauer mu měří čas (foto: Caterham F1 Team)
Když se zástupci týmů hovořím o ideálních provozních teplotách, obvykle jen s úsměvem kroutí hlavou a odmítají se bavit o konkrétních hodnotách, které jsme od Pirelli dostali.
"Nejsnadněji se zahřívá superměkká směs, která funguje kolem 95 °C. Měkčí směs, stále orientované spíše na výkonnost, funguje při 105 °C. Středně-tvrdá s vylepšenou konzistentní a stále vysokou úrovní přilnavosti funguje při 115 °C a konečně tvrdá s menší přilnavostí, ale výkonnostní stabilitou, funguje kolem 125 °C," tvrdí Pirelli.
Z reakce inženýrů na tyto údaje je parné, že realita bývá odlišná, a to zejméně kvůli měnícím se teplotám, které na zahřívání pneumatik mají nezanedbatelný vliv. Jak pneumatiky fungují u Caterhamu, to jsem se měl dnes možnost dozvědět od technického ředitele Marka Smithe.
"My nevyhnutelně využíváme pneumatiky trochu jinak než rychlejší týmy. Naše energie v pneumatikách jsou o něco nižší, což nám za určitých podmínek dává příležitost na pneumatiky více tlačit. Jsme méně náchylní k jejich přetěžování či vzniku problému s puchýři," odpovídá.
V Mugellu si Caterham vyzkoušel výfuky Red Bullu s tunelem v bočnicích,v Barceloně je však nenasadil (foto: Caterham F1 Team)
"Stále potřebujeme co nejlépe rozvíjet své porozumění pneumatikám. Relativní využití každé směsi letos představuje dobrou výzvu." Po vytažení mých trumfů od Pirelli však o přesných číslech nechce hovořit ani na opakovaný dotaz: "Každá směs má svou ideální teplotu, ale někdy se nemusí chovat intuitivně."
Co se s tím dá dělat? "Máme některé techniky a metody, které nám pomáhají porozumět tomuto složitému problému, a stále pracujeme na lepším pochopení přesně správného pracovního rámce, v němž se musíme nacházet."
"Pneumatiky jsou samozřejmě jen jedním z hledisek celkové výkonnosti a perfektní využívání pneumatik samotné nás nedostane do čela startovního roštu - sice bychom si to moc přáli, ale zatím tomu tak není.
Fantastické závodění, které letos pozorujeme, je svědkem klíčové role, kterou ve vzrušujících závodech sehrávají pneumatiky," dodává Smith pro F1news.cz.
Caterham pro Kanadu nic zvláštního nechystá, ale pro Valencii po vylepšení bočnic první verze předního křídla (č. 41) připravuje jeho třetí iteraci (foto: Caterham F1 Team)
Tip: Zajímavé informace o vývoji zadního křídla a výzvách spojených s nasazením KERSu si můžete přečíst magazínu Caterhamu zde (anglicky).
Napětí ve Ferrari roste. Jak si sedminásobný šampion Lewis Hamilton poradí s mladým rivalem Charlesem Leclercem? Souboj těchto dvou hvězd bude jedním z největších taháků sezóny 2025.
Lewis Hamilton vyráží za historickým osmým titulem, tentokrát v ikonických barvách Ferrari. Rok 2025 by mohl být jeho nejlepší šancí, ale cesta k triumfu nebude bez překážek.
Fanoušci Formule 1 mají jedinečnou příležitost – originální závodní vůz BMW Sauber, s nímž Robert Kubica závodil v sezóně 2009, je nyní v aukci. Cena za tento kousek historie? 390 tisíc eur, a k ještě DPH.
Lando Norris věří, že v roce 2025 bude schopný „bojovat se všemi“ o titul. Britský jezdec se poučil z chyb, které udělal v minulém roce, a je připravený vstoupit do nové sezóny s cílem usilovat o mistrovský titul.
Laura Muellerová se stala historickou postavou ve formuli 1, když byla v úterý jmenována inženýrkou týmu Haas. Jako první žena v této roli se bude podílet na spolupráci s francouzským jezdcem Estebanem Oconem.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.