Prvních pět závodů je za námi. Týmy se stále snaží přijít na kloub novým pneumatikám Pirelli a zlepšit svou práci s nimi. Jaké poznatky si odnáši z dějiště posledního závodu - z Barcelony - tým Lotus?
Umístění na bedně, dvě nejrychlejší kola a 27 bodů - to není špatný výsledek po jediném závodě, obzvlášť v tak vyrovnané sezóně, jakou Formule 1 už dlouho nepamatuje. Pro Lotus o to povzbudivější kvůli tomu, že jeho inženýři byli navíc spíše zklamáni - podle nich mohli dosáhnout ještě více.
V továrně v Enstone panuje dobrá nálada. Lotus věří, že v této sezóně může nejen získávat body, ale také umístění na pódiu a vítězství. Vůz E20 podává konzistentní výkony a dokázal, že je rychlým vozem, který na to má. Jeho piloti - Romain Grosjean a Kimi Räikkönen - ukazují, že z něj dokáží ždímat potřebnou rychlost.
TréninkyV pátečních trénincích jsme tyto vozy neviděli na špici výsledků, ale série simulačních jízd jasně ukázala, že je E20ka v závodním režimu - což je tím nejdůležitějším faktorem - velmi konkurenceschopná.
Grosjean v Barceloně před Schumacherem, Vettelem a Buttonem (foto: Lotus F1 Team)
Podobný obrázek jsme mohli sledovat během Kimiho jízd také v sobotním tréninku a důvěra týmu ve velmi dobrý výsledek rostla. Přestože si Fin stěžoval v určitých místech na nedotáčivost, vůz vykazoval minimálně stejnou stabilitu, jako stroje ostatních soupeřů, které se potýkaly s podobnými problémy.
Kaňkou byl jen problém s tlakem paliva u Grosjeana, který ho zastavil dříve, než mohl pořádně začít. Mechanici jej naštěstí před kvalifikací stihli vyřešit. Odvedli solidní práci na voze, který je letos jinak velmi spolehlivý.
KvalifikaceV sobotu odpoledne se opět objevily pozitivní příznaky velmi dobré výkonnosti vozu. Ačkoliv Lotus zdaleka neohrozil nejrychlejší kolo Lewise Hamiltona, Kimi i Romain bojovali o pozice na čele, byť oba přiznali drobné chyby (v zatáčce č. 8, resp. č. 9), což je zřejmě stálo lepší pozice.
Francouz překonal svého zkušenějšího týmového kolegu a vybojoval čtvrté místo, po penalizaci McLarenu se Lotusy posunuly dokonce na třetí a na čtvrté místo na roštu.
Lotus letos podává konzistentně dobré výkony, v šampiontátu nasbíral o 21 bodů více než Ferraria je zatím třetí (foto: Lotus F1 Team)
ZávodV hlavní části víkendu opět sehrála svou velkou roli změna teplot. Lotus během úvodní části sezóny přišel na to, že E20 funguje nejlépe za teplejších podmínek - a tento trend se znovu potvrdil tentokrát v Barceloně. Nejlépe to bylo vidět na samotném počátku Velké ceny Španělska.
Teplota oproti pátečnímu a sobotnímu horku poklesla a piloti v úvodu nedokázali držet tempo s vedoucím duem: s Alonsem a s Maldonadem. Jak ale závod pokračoval a teploty rostly, zlepšovala se i výkonost monopostu E20: Romain s ním 13 kol před koncem zajel nejlepší kolo závodu - o dokonce o více než 1,1 sec rychleji než kterýkoliv jiný vůz konkurence - a to navíc s chybějící částí bočnice jeho předního křídla.
Grosjean zajel nejrychlejší závodu i s poškozeným předním křídlem- ve výřezu vlevo nahoře pro srovnání nepoškozená část (foto: Lotus F1 Team)
Jako špatné se ukázalo nasadit do druhého stintu na rozdíl od většiny přímých soupeřů měkkou směs - ta se totiž překvapivě ukázala být pomalejší než tvrdá. Ano, je to nelogické, nicméně to týmu poskytlo další cenné informace pro příští závody. Potvrdí Lotus pravidlo letošní překvapivě se vyvíjející sezóny a stane se dalším odlišným vítězem následující Velké ceny Monaka?
Racing Bulls představil pro Velkou cenu Miami jednorázové růžovo-bílé zbarvení monopostů inspirované novou příchutí Red Bull Summer Edition. Své zbarvení představil i Sauber.
Ferrari představilo pro Velkou cenu Miami speciální lakování. Zatímco někteří oceňují moderní prvky značky HP, jiní kritizují design jako nevyvážený a chaotický.
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.