O víkendu nás čeká Velká cena Španělska, která se pojede na dobře známém okruhu v Barceloně. Jaké jsou jeho parametry a jaké výzvy skýtá pro týmy?
S okruhem Circuit de Catalunya (letecký pohled na mapách Googlu zde) jsou týmy velmi dobře obeznámeny, letos zde před sezónou dvakrát společně testovaly. Mají tedy velmi dobrou představu o nastavení svých vozů a chování pneumatik. Závodní víkend bude velmi zajímavý, protože většina týmů nasadí na své upravené monoposty významnější vylepšení.
Nedělní Velká cena Španělska je vypsána na 66 kol, což při délce okruhu 4 655 m představuje celkovou vzdálenost 307,104 km.
DRS zóna je letos o 50 m delší, loni v těsném souboji Hamiltona s Vettelem prvnímu jmenovanému k předjetí nestačila. Piloti svá křídla budou moci aktivovat 750 m před brzděním do první zatáčky, odstupy se měří v místě první safety-car čáry mezi zatáčkami č. 15 a 16.
V trénincích a v kvalifikaci, kdy není DRS omezeno pouze na jedno místo, ho mohou piloti využívat po dobu 44 % jednoho kola (2 052 m).
Mapa okruhu (podklad: formula1.com)
I přes 1 047 m dlouhou rovinku jsou vozy nastaveny kvůli vnitřní části a zejména kvůli 3., 9. a 16. zatáčce na vysoký přítlak (7/10), aerodynamický výkon je zde velmi důležitý, obrazně odděluje zrno od plev.
Na cílové rovince, po níž uhánějí téměř 12 sec s plynem sešlápnutým na podlahu, budou s otevřeným zadním křídlem dosahovat maximální rychlosti kolem 317 km/hod (305 km/hod bez něj). Mohou si na ní dvakrát pomoci KERSem, jelikož se jeho čítač (6,7 sec/kolo) nuluje při protnutí cílové čáry.
Problémy činí měnící se počasí mezi dopoledními a odpoledními částmi, rovněž vzhledem k blízkým horám a moři proměnlivý směr větru, jenž ztěžuje volbu převodových poměrů na cílové rovince, kde se nacházejí také dva hrboly, při nichž může do rychlosti motoru promluvit omezovač otáček.
Jezdí se ve směru hodinových ručiček, 9 zatáček je pravotočivých, 7 levotočivých. Průměrný úhel zatáček činí 116°, v nejrychlejší (č. 3) z nich dosahují piloti rychlosti téměř 250 km/hod a po dobu 3 sekund zažívají přetížení 3,2 G.
Vzhledem ke své konfiguraci (směsici středně rychlých a rychlých zatáček) je Barcelona považována za nejlepší prověrku aerodynamické efektivity. Pouze tři zatáčky jsou pomalé (projíždějí se pod 100 km/hod, č. 10 dokonce jen 75 km/hod).
Klíčový je start - z čela roštu to je do první zatáčky kolem 700 m, druhá nejdelší vzdálenost v kalendáři. Důležitý bude nabitý a plně funkční KERS.
Předpověď počasí na víkend(zdroj: formula1.com)
Celkově piloti na okruhu, jenž se nachází v nadmořské výšce 129 m n. m., stráví s plynem na podlaze 60 % času jednoho kola.
Na brzdě naopak stráví podprůměrných 12 % času. Brzdí se na osmi místech, nejtvrději z kopce do zatáčky Elf, kde přetížení dosahuje 5,58 G. Piloti musí na pedál zatlačit silou 149 kg a při zpomalení monopostu o 218 km/hod se v tomto místě dle společnosti Brembo uvolní 2 289 kW energie.
Boxová ulička v Barceloně měří 331 m, ztráta za její průjezd představuje 19 vteřin, 24 sec včetně zastávky.
Opotřebení pneumatik je střední. Nejvíce je zatěžovaná levá přední pneumatika v rychlé a dlouhé třetí zatáčce, kde na ní působí vysoké boční přetížení. Pirelli letos přiveze měkkou (tzv. option, žlutá barva) a tvrdou (prime, stříbrná barva) směs, letos poprvé ob jeden stupeň tvrdosti.
Minulý rok měkká směs vykazovala vysokou degradaci ve výši 0,1625 sec na kolo v prvním stintu. Letos to s ní zde bude opět na hraně. Teoretický rozdíl mezi měkkou a tvrdou směsí by mohl dosahovat až 0,8 sec/kolo, v závodě o čtvrtinu méně.
Během předsezónního testování v Katalánsku podávala tvrdá směs dobré výkony, neměla by se tedy opakovat situace z loňska, kdy se jí týmy vyhýbaly, protože byla o 2 sec/kolo pomalejší. Pirelli její vlastnosti před sezónou 2012 upravilo a závod v Malajsii potvrdil zvýšení její oblíbenosti u stratégů.
Ferrari slibuje v Barceloně zlepšení své výkonnosti (foto: Scuderia Ferrari)
Nová sada čerstvých měkkých pneumatik by měla vydržet až 20 kol, tvrdá směs kolem 24 - 27 kol. Limitujícím faktorem bude již zmíněná levá přední pneumatika. Týmy budou zřejmě volit tři zastávky, přičemž tu první se budou snažit odsunout až na 14. kolo.
Safety-car vyjížděl od roku 2003 celkem pětkrát, v 80 % případů kvůli nehodám v prvním kole. Pravděpodobnost jeho výjezdu je 40%. Od roku 2002 zde devětkrát vyhrál pilot startující z prvního místa, pouze jednou z druhého.
Středně hrbolatá trať není na motor ani převodovku moc náročná. Maximální výkon motoru je důležitý na dlouhé rovince, na výjezdu z pomalých zatáček je prozměnu důležitá dobrá trakce a jeho ovladatelnost. Nároky na chlazení jsou průměrné. Převodovku během jednoho kola čeká 40 změn rychlostních stupňů, 26 40 přeřazení za celý závod.
Vozy zde spotřebují 2,34 kg paliva na jedno kolo (2,17 kg/kolo dle Lotusu), na startu musí mít natankováno 154 kg. Deset kg paliva se na čase na kolo podílí 0,4 sec.
Průjezd okruhem v Barceloně z pohledu kamery na přilbě Lucase di Grassihopři loňském testu s Pirelli (zdroj: Lucas di Grassi / Youtube)
Závodní rekord zde drží Kimi Räikkönen, který v roce 2008 na Ferrari zvládl jedno kolo za 1:21,670 min. Loni byl v závodě nejrychlejší Lewis Hamilton - 1:26,727 min.
Nejrychlejší časy 2011:- první trénink: 1:25,142 (Webber)- druhý trénink: 1:22,470 (Webber)- třetí trénink: 1:21,707 (Vettel)
- Q1: 1:22,960 (Schumacher)- Q2: 1:21,540 (Vettel)- Q3: 1:20,981 (Webber)
- rozdíl Q3 - P1: 4,161 sec- rozdíl Q1 - Q3: 1,979 sec
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.