Pneumatiky se stávají klíčovou záležitostí v letošním boji o titul. Černé zlato bylo vždy důležité, ale po úpravách před sezónou je teplotní rámec pro jejich fungování ještě menší, v závodech jsme proto svědky odlišné formy jednotlivých týmů.
Ve čtyřech letošních závodech triumfoval pokaždé jiný pilot: v Austrálii Jenson Button, v Malajsii Fernando Alonso, v Číně Nico Rosberg a včera v Bahrajnu Sebastian Vettel. Jednou se na špici drží McLaren, jindy Ferrari, Lotus, Mercedes, Red Bull či Sauber.
O těchto výkyvech rozhodují pneumatiky a správná práce: kdo je dokáže rychle zahřát a udržet v ideální teplotě, ten má najednou neuvěřitelnou rychlost - desetinky z nich získávané jsou letos ve vyrovnaném poli důležitější než kdy dříve.
Šéf Mercedesu Ross Brawn, který s Rosbergem slavil v Šanghaji nečekané vítězství, pro Autosport potvrzuje: "Kdokoliv jejich potenciál odkryje jako první a bude získávat konzistentní výsledky, ten bude letos úspěšný."
McLaren se včera v Bahrajnu s pneumatikami trápil, což se odráželo ve výkonech na dráze(foto: Pirelli)
Po zákazu foukání, který přispěl k vyrovnanosti pole, pneumatiky mají větší vliv. Týmy přicházejí na to, že s nižším přítlakem na zádi je těžší dosáhnout dobrého vyvážení vozu za všech podmínek. Na pneumatiky tlačí nižší síla, proto je obtížnější je dostat do ideální provozní teploty.
Odchylka pouhých 15 - 20 °C od optimální teploty, která se u letošních pneumatik Pirelli pohybuje kolem 85 - 90 °C, má za následek, že při přehřívání rychle degradují, při nižší teplotě se naopak smýkají a drolí.
Dostat pneumatiky do ideálního provozního rámce je navíc ztíženo pravidly parc fermé, kdy týmy nemají možnost po kvalifikaci provést větší změny v nastavení vozu pro plnou nádrž a zcela odlišné teploty pro nedělní závod.
Podle sportovního ředitele Paula Hemberyho se však pneumatiky od těch loňských moc neliší, jejich důležitost nabývá na významu v důsledku minimálních rozdílů mezi auty: "Když máte 10 vozů namačkaných v rozmezí 0,28 sec, pak můžete těžko hovořit o tom, že jste vně či mimo ideálního výkonnostního rámce, protože rozdíly mezi vozy jsou tak malé.
Minulý rok někteří vedli s náskokem téměř jedné sekundy. To se změnilo. Jakákoliv drobná chyba pilota či v nastavení má vážnější dopad. Měkká směs 2012 se moc neliší od verze pro rok 2011, kterou jsme loni bez problémů používali po celý rok. Jiná jsou rovněž auta."
Lotus se trefil do černého a v Bahrajnu s oběma vozy skončil na pódiu(foto: Pirelli)
Co mohou udělat týmy pro zlepšení? Brawn, jehož Mercedes v posledních závodech učinil velký pokrok, odpovídá: "Je to o vyvážení celého vozu. Když začnete klást příliš velký důraz na jednu z pneumatik - pravou zadní či levou přední, to je jedno - přijdete na to, že nebudete zvládat to, co máte.
O to se snažíme a ironicky nás to dostihlo v Malajsii, protože jsme podle mě odvedli dobrou práci v rozložení zatížení podél celého vozu. Když se ochladilo a bylo mokro, nedokázali jsme pneumatiky dostatečně zahřát, protože jsme měli zátěž pěkně rovnoměrně rozloženou."
Hembery však tvrdí, že týmy velmi brzy přijdou pneumatikám na kloub. Na Twitteru včera uvedl: "Nepodceňujte genialitu inženýrů F1, během příštích 2 - 4 závodů přijdou na to, jak na pneumatiky, podobně jako v roce 2011."
O tom však ředitel provozu Lotusu Alan Permane pochybuje: "Pokud vám někdo řekne, že dokáže změnit teplotu pneumatik prostřednictvím nastavení, je to hloupost. Každý, kdo vám bude tvrdit, že ví, jak změnit úroveň jejich degradace, vykládá nesmysly. Všichni by to moc rádi dokázali a někteří si myslí, že to do určité míry zvládají, je to však velmi těžké." A pak si vyberte.
Inženýři se dle Hemberyho brzy naučí pneumatiky správně využívat(foto: Sahara Force India)
Během posledních závodů však docházelo k neobvyklým poklesům teplot v průběhu kvalifikací, což týmům také zamotalo hlavu. V Evropě se mohou těšit na stabilnější počasí, snad se jim v něm podaří zlepšit i práci s pneumatikami.
"Jedeme do Evropy, kde jsou teploty obvykle o něco stabilnější, a víte, co očekávat. Zažili jsme několik divných závodů během stmívání, kdy teploty během dne klesaly a počasí v Číně bylo v pátek také náročné. Pokles teplot během kvalifikace je neobvyklý, takže jsme zažívali podivné věci," pokračuje Permane.
Snad se Pirelli podaří zlepšit i problém s množstvím žmolků z pneumatik na trati, což stěžuje předjížděcí či defenzivní manévry. "V Číně to bylo překvapením i pro nás, ze zimních testů jsme neměli žádné náznaky a ke konci sezóny 2011 se to zlepšovalo. Zkoumáme, jak to zlepšit," dodává Hembery.
Napětí ve Ferrari roste. Jak si sedminásobný šampion Lewis Hamilton poradí s mladým rivalem Charlesem Leclercem? Souboj těchto dvou hvězd bude jedním z největších taháků sezóny 2025.
Lewis Hamilton vyráží za historickým osmým titulem, tentokrát v ikonických barvách Ferrari. Rok 2025 by mohl být jeho nejlepší šancí, ale cesta k triumfu nebude bez překážek.
Fanoušci Formule 1 mají jedinečnou příležitost – originální závodní vůz BMW Sauber, s nímž Robert Kubica závodil v sezóně 2009, je nyní v aukci. Cena za tento kousek historie? 390 tisíc eur, a k ještě DPH.
Lando Norris věří, že v roce 2025 bude schopný „bojovat se všemi“ o titul. Britský jezdec se poučil z chyb, které udělal v minulém roce, a je připravený vstoupit do nové sezóny s cílem usilovat o mistrovský titul.
Laura Muellerová se stala historickou postavou ve formuli 1, když byla v úterý jmenována inženýrkou týmu Haas. Jako první žena v této roli se bude podílet na spolupráci s francouzským jezdcem Estebanem Oconem.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.