BAHRAJN - 1. TRÉNINK; Králem úvodního tréninku se stal Lewis Hamilton, který zajel nejrychlejší kolo - 1:33,572. Tři desetiny ztrácel mistr světa Sebastian Vettel na Red Bullu.
Úvodní trénink v poušti v Bahrajnu začal za přísných bezpečnostních opatření, novináři při cestě z nedalekých hotelů napočítali 8 desítek policejních vozů, a také za vysokých teplot kolem 30 °C, sucha a prachu. Teplota asfaltu ke konci tréninku přesahovala 40 °C.
Trať v Sákhíru je velmi náročná na chlazení a brzy. Piloti mohou sice pro zlepšení stability zadní části při brzdění využít podporu motoru, což prodlužuje životnost pneumatik, mírně tím ale stoupá spotřeba a také nároky na chlazení. Představení okruhu, mapu a jeho technické parametry včetně vysvětlení důležitosti akustického ladění motoru najdete zde.
Piloti o tamější situaci neradi hovoří. Pro Jensona Buttona se jednalo o "těžkou otázku k zodpovězení." Novinářům připomněl: "Jste tady, abyste dělali rozhovory se mnou jakožto s pilotem, a přesně o tom chci hovořit - o závodění."
Romain Grosjean připustil: "Nemůžeme situaci ignorovat, ale jsme sportovci, ne politikové." Otevřenější byl Nico Hülkenberg z Force Indie poté, co se někteří členové jeho týmu včera dostali do potíží: "Do této pozice jsme se neměli dostat." Mistr světa Sebastian Vettel se s úsměvem pokoušel vtipkovat: "Zítra můžeme mít obavy pouze o to, co je důležité - o teploty pneumatik."
Očekává se, že i zde se bude dařit McLarenu, zajímavé bude sledovat formu Mercedesu po jejich prvním vítězství v Číně. Vettel se po čínském pokusu vrací znovu k nejnovější verzi výfuků.
S rozhodnutím Red Bullu nemá problém: "Věříme, že se jedná o lepší řešení, proto je ostatně na voze." Zda mu však dokáže přizpůsobit svůj jízdní styl a konečně letos porazit svého týmového kolegu Marka Webbera, to je věc druhá. Pokud ne, opouštěl by Bahrajn s výpraskem 0:4.
Hlavní vylepšení HRT pro Bahrajn: větší výstupní otvory (foto: HRT F1 Team)
V prvním tréninku ze závodních pilotů odpočíval pouze Bruno Senna, který svůj Williams FW34 propůjčil Valtterimu Bottasovi.
V 9 hod se na dráhu jako první vydal Vergne s Toro Rosso následovaný Karthikeyanem s HRT. Po deseti minutách, během nichž všechny týmy nainstalovali oba vozy (pouze Button si dal 2 instalační okruhy), se na 2 min rozhostilo ticho, než z boxů vyrazil ke druhému instalačnímu kolu Pérez.
Ferrari nad zadní nárazovou strukturou nasadilo 15 cm široké křidélko. To nepomáhá pouze ke zvýšení přítlaku pomocí tohoto prvku, ale díky interakci proudění s horní části křídla dochází i ke zvýšení efektivity difuzoru.
Massa s tímto prvkem v úvodu nejezdil, oba vozy však byly pokryty flow-visem, Scuderia vzájemně srovnávala chování těchto dvou konfigurací. Větší novinky pro vůz chystá až na test v Mugellu příští týden, ty by měly zahrnovat nové bočnice i výfuky.
Mercedes svým dvojitým DRS vzbudil v úvodu sezóny trochu vzruchu, podle Jensona Buttona jej však ostatní nebudou rychle kopírovat: "Opravdu si nemyslím, že by díky němu tolik získávali, podle mě jsou zkrátka rychlí.
Z našich simulací vůbec nevyplývá, že by poskytoval obrovskou výhodu. Je to z jejich strany skvělý vynález, ale náš DRS systém je také velmi dobrý, takže si nemyslím, že by díky němu získávali o moc více než my. V závodě samozřejmě vůbec nic, v kvalifikaci minimálně."
Kimi se vrací ze druhé jízdy v prvním tréninku (foto: Lotus F1 Team)
První měřené kolo zajel po 22 min Hülkenberg - 1:36,855 min. Postupně se do čela dostaly vozy Red Bullu, které po 52 min tréninku přeskočil Hamilton časem 1:33,572 min. Krátce poté si zničil levou přední pneumatiku poté, co mohutně probrzdil před zatáčkou č. 10.
Force India měla problémy se svým KERSem, proto ho Di Restovi doporučila vypnout KERS. Něco v týmu není v pořádku a zřejmě se z bezpečnostních důvodů nezúčastní druhého tréninku.
V závěru prvního tréninku se Mercedes pustil do delších jízd, aby získal důležitá data o pneumatikách pro závod, zatímco Vettel jezdil s předním křídlem potřeným flow-visem.
Ferrari své fanoušky zatím příliš nepotěšilo, když oznámilo, že se oba jeho piloti s pneumatikami Pirelli v Bahrajnu trápí.
McLaren v závěru již nikdo nepřekonal, britský tým tedy i v Bahrajnu vykročil do závodního víkendu nejlépe ze všech. Za Hamiltonem se seřadili Vettel, Di Resta, Rosberg a Button.
Počty ujetých kol
Maximální rychlosti: 1. Räikkönen - 318,0 km/hod; 2. Di Resta - 318,0; 3. Grosjean - 317,9; 4. Pérez - 317,8; 5. Hülkenberg - 317,6; 6. Hamilton - 317,4; 7. Button - 316,9; 8. Schumacher - 316,9; 9. Kobajaši - 316,8; 10. Rosberg - 316,7.
Přehled všech časů jednotlivých pilotů: zde.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.
Red Bull vsadil na odvážnou strategii v nastavení Verstappenova vozu pro britskou Grand Prix – risk se však obrátil proti nim.
Lewis Hamilton letos v sezóně 2025 zatím zápasí s nepříznivými výsledky. Ačkoliv Silverstone přineslo zlepšení, Brit stále hledá formu a není s dosavadním výkonem spokojený.