ČÍNA - KVALIFIKACE; Jakých časů dosáhli piloti v jednotlivých sektorech během dnešní kvalifikace? A jakých maximálních rychlostí dosahovali?
Jak je z první tabulky vidět, Rosbergovi se podařilo poskládat nejlepší sektory během svého vítězného pokusu v Q3, což se ostatním nepovedlo. Pokud by totéž svedl Sebastian Vettel, který dnes pokračoval se starší verzí výfuků, mohl proklouznout do poslední části na úkor Fernanda Alonsa.
V prvním sektoru, který končí před šestou zatáčkou, byl dnes nejrychlejší Kimi Räikkönen. Druhý, který končí před zatáčkou č. 12 a třetí s dlouhou rovinkou již patřily opět Rosbergovi, který těžil z inovativního DRS systému, jenž díky propojení pomocí F-kanálu snižuje odpor na zadním i na předním křídle zároveň.
Mapka okruhu s vyznačením jediného místa pro možné využití DRS systému v závodu - pokud jezdec neztrácí na vůz před sebou více než 1 sekundu
Tento systém přináší v kvalifikaci, kde není využívání DRS omezeno, obrovskou výhodu. V závodě z ní Mercedesy nebudou moci těžit, proto se dá očekávat, že se zřejmě budou postupně propadat.
Z analýzy sektorů je pěkně vidět, jak těsné jsou rozestupy mezi vozy. Sedmnáct nejrychlejších vozů v kvalifikaci dělilo pouze 0,8 sec, v Q2 nejlepší desítku dělilo dokonce jen 0,3 sec.
Rosberg nejvíce získával právě ve třetím sektoru, kde mohl maximálně využít výhodu svého dvojitého DRS systému. Dokázal také dostat nejvíce ze zadních pneumatik měkké směsi, kterou v Q3 využívali všichni piloti, což se odráželo ve výborné trakci, jež je v Šangaji jednou z klíčových oblastí. Navíc si vystačil s jediným pokusem a ušetřil jednu sadu pro zítřejší závod - podobně jako ostatní jezdci z elitní desítky s výjimkou Hamiltona.
Tabulka č. 1 - Přehled časů v sektorech
Čidlo pro měření maximální rychlosti (speed trap, žlutý bod na mapce nahoře) se nachází na zadní dlouhé rovince. Je zvláštní, že Mercedesům neexcelovaly v tomto místě - zřejmě se během kvalifikace neměly za koho zavěsit, jako například Pérez, jenž z aerodynamického stínu za vozem před sebou vytěžil maximum.
Když se však podíváme na maximální rychlosti v ostatních sektorech, převahu Mercedesu tam nikdo nemůže upřít. Rosberg vyčníval ve všech třech, jeho týmový kolega, který možná volil pro závod o něco větší přítlak, byl v první sektoru třetí, ve druhém druhý a ve třetím čtvrtý.
McLareny podobně jako Red Bully obětují něco z maximální rychlosti ve prospěch vyššího přítlaku v zatáčkách. U Ferrari vyniká slabina - nízké rychlosti nejsou kompenzovány rychlými časy na kolo, což svědčí o deficitu aerodynamiky.
Tabulka č. 2 - Přehled maximálních rychlostí
Příjemným překvapením byla opět výborná výkonnost Sauberu, kterým se spíše dařilo během závodů. Kamuj Kobajaši díky Hamiltonově penalizaci odstartuje ze třetího místa, což je jeho zatím nejlepší výsledek v F1 kariéře. Krom Rosberga si svůj nejlepší záznam po návratu vylepšil také Kimi Räikkönen, jenž vystartuje ze čtvrté pozice na roštu.
Pro zítřek se očekávají dvě až tři zastávky, podle sportovního ředitele Pirelli Paula Hemberyho rozdíly mezi směsmi pneumatik budou činit 0,6 - 0,8 sec na kolo. Vzhledem k vysoké degradaci v Šanghaji se týmy snažily ušetřit sadu pneumatik, kvůli čemuž Grosjean v závěru vůbec nevyjel.
Mercedes odhalil první snímky svého nového monopostu W16, se kterým do sezóny 2025 vstoupí George Russell a talentovaný nováček Andrea Kimi Antonelli. Stáj ze Stuttgartu se chystá na další boj v královně motorsportu a naděje vkládá do kombinace zkušeností a mladé dravosti.
Aston Martin v neděli představil svůj nový monopost AMR25 včetně hlavních inovací na svém na autě. Předsezónní představení monopostů obvykle odhalují jen minimální detaily o technických novinkách, přičemž skutečné změny jsou většinou známé až během předsezónních testů.
Carlos Sainz se připojil k George Russellovi jako jeden z mála aktivních jezdců F1, kteří se podílejí na vedení organizace hájící zájmy pilotů.
Lewis Hamilton stojí před jednou z největších výzev kariéry – uspět ve Ferrari, kde mnoho legend na titul nedosáhlo. Sedminásobný šampion si uvědomuje náročnost adaptace a s respektem vzhlíží k těm, kteří to zkusili před ním.
George Russell věří, že Mercedes zahájí nadcházející sezónu silněji než v minulých letech a vyhne se problémům, které tým sužovaly u jejich vozů.
Před startem sezóny 2025 ve Formuli 1 vzbudila FIA rozruch svými kroky k omezení jezdců, které vyvolaly bouřlivé reakce v paddocku. Zároveň se objevují spekulace o možném návratu ikonických motorů V10, což by mohlo změnit dynamiku celého šampionátu a přilákat zpět některé velké hráče.
Stáj z Faenzy využila shakedown na okruhu Enza a Dina Ferrariho, kde Juki Tsunoda a Isack Hadjar absolvovali 200 km za volantem nového VCARB 02. Tento monopost, výrazně inspirovaný technologiemi Red Bullu z Milton Keynes, má ambici prosadit se ve středu startovního pole.
Lewis Hamilton se naplno věnuje přípravám na svou debutovou sezónu ve Ferrari. Před oficiálními testy v Bahrajnu už absolvoval čtyři soukromé testy, aby se co nejlépe sžil s novým prostředím.
Aston Martin se chystá na příchod Adriana Neweyho do továrny. Konstruktér zatím nemohl zasahovat do vývoje vozu Aston Martin pro sezónu 2025, ale od března začne přispívat k vylepšení modelu AMR25.
Euforie tifosi a nadšené úsměvy provázejí Lewise Hamiltona prvními týdny ve Ferrari, na které fanoušci dlouho čekali. Přestože cesta k úspěchu nebude snadná, úvod připomíná pohádkový začátek plný očekávání a radosti. Zůstává však otázkou, zda se tento pohádkový sen promění ve skutečný vítězný příběh.
Více než 5 000 nadšených tifosi zaplnilo Fiorano, aby byli svědky historického momentu – Lewis Hamilton a Charles Leclerc poprvé vyrazili na trať s novým vozem Ferrari SF-25.
Po propuštění z pozice šéfa týmu Haas vedl Guenther Steiner právní spor proti svému bývalému zaměstnavateli. Spor byl nyní ukončen, když Steiner žalobu stáhl po mimosoudním urovnání konfliktu mezi oběma stranami.