ČÍNA - KVALIFIKACE; Jakých časů dosáhli piloti v jednotlivých sektorech během dnešní kvalifikace? A jakých maximálních rychlostí dosahovali?
Jak je z první tabulky vidět, Rosbergovi se podařilo poskládat nejlepší sektory během svého vítězného pokusu v Q3, což se ostatním nepovedlo. Pokud by totéž svedl Sebastian Vettel, který dnes pokračoval se starší verzí výfuků, mohl proklouznout do poslední části na úkor Fernanda Alonsa.
V prvním sektoru, který končí před šestou zatáčkou, byl dnes nejrychlejší Kimi Räikkönen. Druhý, který končí před zatáčkou č. 12 a třetí s dlouhou rovinkou již patřily opět Rosbergovi, který těžil z inovativního DRS systému, jenž díky propojení pomocí F-kanálu snižuje odpor na zadním i na předním křídle zároveň.
Mapka okruhu s vyznačením jediného místa pro možné využití DRS systému v závodu - pokud jezdec neztrácí na vůz před sebou více než 1 sekundu
Tento systém přináší v kvalifikaci, kde není využívání DRS omezeno, obrovskou výhodu. V závodě z ní Mercedesy nebudou moci těžit, proto se dá očekávat, že se zřejmě budou postupně propadat.
Z analýzy sektorů je pěkně vidět, jak těsné jsou rozestupy mezi vozy. Sedmnáct nejrychlejších vozů v kvalifikaci dělilo pouze 0,8 sec, v Q2 nejlepší desítku dělilo dokonce jen 0,3 sec.
Rosberg nejvíce získával právě ve třetím sektoru, kde mohl maximálně využít výhodu svého dvojitého DRS systému. Dokázal také dostat nejvíce ze zadních pneumatik měkké směsi, kterou v Q3 využívali všichni piloti, což se odráželo ve výborné trakci, jež je v Šangaji jednou z klíčových oblastí. Navíc si vystačil s jediným pokusem a ušetřil jednu sadu pro zítřejší závod - podobně jako ostatní jezdci z elitní desítky s výjimkou Hamiltona.
Tabulka č. 1 - Přehled časů v sektorech
Čidlo pro měření maximální rychlosti (speed trap, žlutý bod na mapce nahoře) se nachází na zadní dlouhé rovince. Je zvláštní, že Mercedesům neexcelovaly v tomto místě - zřejmě se během kvalifikace neměly za koho zavěsit, jako například Pérez, jenž z aerodynamického stínu za vozem před sebou vytěžil maximum.
Když se však podíváme na maximální rychlosti v ostatních sektorech, převahu Mercedesu tam nikdo nemůže upřít. Rosberg vyčníval ve všech třech, jeho týmový kolega, který možná volil pro závod o něco větší přítlak, byl v první sektoru třetí, ve druhém druhý a ve třetím čtvrtý.
McLareny podobně jako Red Bully obětují něco z maximální rychlosti ve prospěch vyššího přítlaku v zatáčkách. U Ferrari vyniká slabina - nízké rychlosti nejsou kompenzovány rychlými časy na kolo, což svědčí o deficitu aerodynamiky.
Tabulka č. 2 - Přehled maximálních rychlostí
Příjemným překvapením byla opět výborná výkonnost Sauberu, kterým se spíše dařilo během závodů. Kamuj Kobajaši díky Hamiltonově penalizaci odstartuje ze třetího místa, což je jeho zatím nejlepší výsledek v F1 kariéře. Krom Rosberga si svůj nejlepší záznam po návratu vylepšil také Kimi Räikkönen, jenž vystartuje ze čtvrté pozice na roštu.
Pro zítřek se očekávají dvě až tři zastávky, podle sportovního ředitele Pirelli Paula Hemberyho rozdíly mezi směsmi pneumatik budou činit 0,6 - 0,8 sec na kolo. Vzhledem k vysoké degradaci v Šanghaji se týmy snažily ušetřit sadu pneumatik, kvůli čemuž Grosjean v závěru vůbec nevyjel.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.