Týmy se po letošním fiasku s ošklivými schody v přední části vozů, které jsou kritizovány fanoušky i odborníky, přiklánějí k tomu, že při návrhu nových pravidel bude třeba vzhled monopostů brát v potaz.
Z deseti dosud představených vozů se škaredý přechod mezi nosem a šasi objevil v devíti případech, výjimkou je zatím pouze McLaren. Týmy se pro toto řešení rozhodly v rámci nových pravidel kvůli tomu, aby díky co nejvyšší přední části dostali maximální množství vzduchu k podlaze a s tím souvisejícími aerodynamickými výhodami. Pravidla si změnu v oblasti nodů vyžádala kvůli zvýšení bezpečnosti při nárazech vozů kolmo na sebe.
Současná podoba nosů se nám nelíbí a dokonce i šéf Mercedesu GP Ross Brawn Formuli 1 varoval, že musí při změnách pravidel příště zvážit i jejich vizuální dopad na monoposty. Zároveň ze současné definice pravidel viní, které chtěly zachovat výšku šasi, aby nemuseli stavět nové. Což je stejně hloupost vzhledem k tomu, že týmy každý rok stejně stavějí zcela nová auta.
"Inženýři včetně mě mají zodpovědnost za to, aby auta vypadala hezky. Není pochyb o tom, že bychom se měli snažit o to, aby vozy vypadaly atraktivně, rychle a přitažlivě," popisuje Brawn pro Autosport.
"Vzezření nosu, u něhož jsme skončili, je špatné. Bylo to trochu nešťastné. Byla identifikována potřeba snížit nos a samozřejmě když snižujete nos, musíte k němu připojit šasi. Několik týmů tam sedělo a řeklo: 'Chceme naše šasi přenést i do dalšího roku,' což je nesmysl, jak víme."
Nosy Caterhamu CT01, Toro Rosso STR7, Red Bullu RB8 (zleva doprava)
Současný vzhled nosů může poškodit image sportu, který se považuje za královnu motosportu a který si zakládá na špičkových technologiích a vysoké rychlosti, aby přilákal sponzory. Zatímco skalní fanoušci si zřejmě rychle zvyknout na vzhled nových vozů, lidem zvenčí se hranatý vzhled nemusí ani po několika měsících zamlouvat.
Obavy ohledně komerčního vlivu vzhledu nových formulí na sponzory vyjádřil nedávno také sportovní ředitel Pirelli Paul Hembery. Podle něj "nám to životy v době, kdy se těžko hledají partneři, vůbec neusnadní."
Nosy Sauberu C31, Lotusu E20, Williamsu FW34 (zleva doprava)
Technický ředitel Lotusu James Allison dokonce přišel s revolučním návrhem, aby došlo k vytvoření Estetické pracovní skupiny, která by tyto problémy řešila. Technický ředitel Toro Rosso Giorgio Ascanelli však prozradil, že FIA této myšlence zatím není nakloněna.
"Nejsou hezké. Lotus chtěl zařídit, aby nevypadaly tak škaredě. Ale Charlie Whiting řekl, že by to bylo poprvé, co bychom stanovili pravidlo, aby auta nevypadala škaredě," uvedl Ascanelli.
Podle Brawna by stačilo udělat seznam, s nímž by se konfrontovala jakákoliv změna pravidel. Pokud by jej FIA, která rozhoduje o pravidlech, od týmů přijala, mohlo by to být efektivní.
Nosy Mercedesu W03, Force Indie VJM05 a Ferrari F2012 (zleva doprava)
"Možná potřebujete mít seznam pro každé nové pravidlo, které chcete stanovit. Zeptali byste se, co je jeho cílem, jestli je z pohledu závodění užitečné a jestli je užitečné z pohledu estetiky. Na některé rysy nového vzhledu si zvyknete, takže bychom neměli být přespříliš horliví. Ale některé, jako jsou nosy, musíme opravit. McLaren postavil auto, které současným specifikacím vyhovuje, takže bychom měli následovat jejich rozměry," popisuje Brawn.
Očekává se proto, že se pravidla pro příští sezónu změní a dojde konečně i na snížení výšky šasi, aby se současný schod eliminoval. Prioritou F1 by ale mělo být, aby k podobným estetickým přehmatům v budoucnosti nedocházelo, nebudou-li z hlediska bezpečnosti absolutně nevyhnutelné.
Lewis Hamilton se ve Spa roztočil v šikaně Bus Stop po zablokování zadních kol a kvalifikaci tak nedokončil podle představ. Do sobotního sprintu odstartuje až z 18. místa.
Oscar Piastri si ve Spa vyjel pole position pro sobotní sprint a znovu tak podtrhl formu, kterou McLaren předvádí v belgických Ardenách. Mladý Australan zvládl kvalifikaci nejlépe ze všech a do krátkého závodu odstartuje z čela startovního roštu.
Oscar Piastri ovládl jediný trénink na GP Belgie ve Spa, když překonal Maxe Verstappena i týmového parťáka Landa Norrise. McLaren tím hned v úvodu víkendu demonstroval svou formu.
George Russell zůstává klidný a věří ve své místo u Mercedesu navzdory spekulacím o jednáních s Maxem Verstappenem. Zdůrazňuje, že se soustředí na výkon, ne na přestupové hry.
Isack Hadjar odmítl přikládat velkou váhu odchodu Christiana Hornera z Red Bullu, ale s úsměvem přiznal, že povýšení Laurenta Mekiese by mu mohlo do budoucna pomoci. Francouzský jezdec zůstává soustředěný na své výkony, přesto mezi řádky naznačil, že nové vedení může být výhodou.
Lewis Hamilton jasně prohlásil, že nechce dopadnout jako Fernando Alonso nebo Sebastian Vettel ve Ferrari, kteří nedokázali získat titul. Zdůraznil, že k úspěchu potřebuje nejen odhodlání, ale i silný tým a správnou strategii.
Liam Lawson se o odchodu Christiana Hornera z Red Bullu dozvěděl z médií, ale tvrdí, že to na jeho cíle a soustředění nemá velký vliv. Nové vedení v podobě Laurenta Mekiese a Alana Permaneho vnímá jako stabilní a motivované, což podle něj týmu nijak neškodí.
Gabriel Bortoleto vyzdvihl výkon Nica Hülkenberga, který v Silverstonu senzačně dovezl Sauber na stupně vítězů. Podle něj veterán předvedl klidnou a precizní jízdu, která je velkým impulsem pro celý tým.
Max Verstappen odmítá spekulace o své budoucnosti a soustředí se na aktuální úkoly. Jeho hlavní prioritou je výkon na trati, bez zbytečného rozptýlení.
Navzdory intenzivním spekulacím z minulého měsíce, které naznačovaly, že dny Freda Vasseura v čele Ferrari by mohly být sečteny, se situace zdá být opačná. Ralf Schumacher si myslí opak.
Yuki Tsunoda dostal od Helmuta Marka jasné potvrzení, že u Red Bullu zůstane minimálně do konce sezony 2025. Pro jezdce je to vítaná jistota po dřívějších spekulacích o možných rychlých změnách v sestavě.
Šéf Mercedesu Formule 1 zchladil spekulace o brzkém příchodu Maxe Verstappena do týmu. Přestože se v paddocku neustále šíří zvěsti o možné změně dresu úřadujícího šampiona, Mercedes se zatím drží zdrženlivého postoje.