Rubens Barrichello je jedním z mála pilotů, kteří během závodů Formule 1 brzdí pravou nohou. Vysvětluje, co všechno to obnáší a jaké to má výhody. Technický tým Williamsu by si jej chtěl ponechat. Proč?
"Má to úzkou spojitost s nastavením auta, s řádným nastavením pružin, zavěšení. Také s jízdním stylem, jak projíždíte zatáčky, jak jemně zacházíte s volantem" popisuje Barrichello v pořadu The Flying Lap Petera Windsora.
"Když jedete s autem nastaveným pro brzdění pravou nohou, znamená to, že musíte brzdit, když jedete rovně. Při brzdění levou nohou si to můžete dovolit i v nájezdu do zatáček. V tom případě byste například neakceptovali tužší nastavení zkrutného stabilizátoru, při brzdění by se vám zablokovávalo vnitřní kolo. Je to tedy i o jízdním stylu.
Při jízdě mi vyhovuje spíše nastavení blíže k brzdění pravou nohou. Lidé říkají, že všichni brzdí levou nohou, a proto bych to měl dělat také. Ale já to tak dělám. 50 % času brzdím levou nohou. Je to tak jako u fotbalistů, hrají oběma nohama dle potřeby. Tak to dělám i já, jezdím už tolik let, mám s tím 19 leté zkušenosti.
Nemůžu brzdit pravou nohou do první zatáčky v Suzuce, to určitě ne. Tam bych nebyl tak rychlý při brzdění pravou nohou, protože brzdíte uprostřed zatáčky č. 1 v nájezdu do zatáčky č. 2. Musíte brzdit levou nohou, naučil jsem se to a jsem s tím spokojený. Pedály mám nastavené tak, abych mohl brzdit oběma nohama. Pokud bych měl při jízdě brzdit pouze levou nohou, také bych to zvládl," vypráví Rubens.
Barrichello blokuje kolo při tvrdém brzdění na Nürburgringu(foto: Williams F1 Team)
Jaké má tato technika výhody? "Výhodu, kterou mám při brzdění pravou nohou, je to, že spotřebovávám méně paliva a méně opotřebovávám brzdy, protože začínám brzdit ve stejný okamžik, jako můj týmový kolega, ale na brzdový pedál přesouvám nohu vlastně dříve. Při přesouvání nohy z plynového na brzdový pedál ztrácím čas, ale vůz zpomalujeme ve stejný okamžik, ale já spotřebovávám méně paliva i brzd, což je velmi pozitivní," vysvětluje Barrichello.
Brazilec je v současné době bez místa. Usiluje o prodloužení smlouvy s Williamsem, přičemž o závodní sedačku soupeří se svým krajanem Brunem Sennou a Adrianem Sutilem. Mnoho lidí v Grove se za Barrichella přimlouvá. Ten nyní v Brazílii usilovně shání sponzory a je ochoten jezdit i za velmi nízký plat.
Svým porozuměním techniky a zpětnou vazbou ve druhé polovině zaujal dle Autosportu i nově příchozího Marka Gillana, jenž nahradil Sama Michaela. Brazilce si váží kvůli schopnosti pracovat s mapami motorů, což jako jeho silnou stránku zdůraznil i jeho předchozí šéf Ross Brawn. Pro Williams by to při letošním přechodu z motorů Cosworth na Renaulty mohlo být v počáteční fázi testování a přizpůsobování se novému agregátu velmi cenné.
Brazilce si ve Williamsu kvůli jeho technickým znalostem a zpětné vazbě váží(foto: Williams F1 Team)
V této oblasti se s ním nemůže rovnat ani Adrian Sutil. Podle nejmenovaného člověka, který s ním pracoval, za Barrichellem v technickém porozumění zaostává. Navíc čelí žalobě ze strany spolumajitele Lotusu - Erica Luxe, kterého zranil loni v Číně (více zde).
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.
Charles Leclerc si na Velké ceně Rakouska vyjel třetí místo, čímž potvrdil svou stabilní formu v aktuální sezóně. Jeho výkon opět ukázal, že je jedním z hlavních adeptů na špičkové příčky v šampionátu.
Šéf McLarenu Andrea Stella vyjádřil hrdost na výkon svých jezdců na GP Rakouska. I přesto, že Oscar Piastri posunul hranice týmových „Papaya Rules“ téměř za hranu, týmový šéf jejich jízdu ocenil.
Lewis Hamilton ve službách Ferrari dojel ve Velké ceně Rakouska čtvrtý a připsal si podruhé v letošní sezóně zatím nejlepší výsledek sezóny, tedy čtvrtou pozici. Přesto sedminásobný šampion po závodě vysílal do týmového rádia slova frustrace. Přiznal, že se trápil s tempem a chce přijít na to, proč nestačil na jezdce McLarenu a Leclerca.
Max Verstappen po kolizi s mladíkem Kimim Antonellim zuřil do vysílačky, jenže sotva vystoupil z vozu, ukázal naprosto jinou tvář. Fanoušky překvapil, jak klidně reagoval na pilota Mercedesu, který mu zničil závod hned v prvním kole Grand Prix Rakouska.