Rubens Barrichello je jedním z mála pilotů, kteří během závodů Formule 1 brzdí pravou nohou. Vysvětluje, co všechno to obnáší a jaké to má výhody. Technický tým Williamsu by si jej chtěl ponechat. Proč?
"Má to úzkou spojitost s nastavením auta, s řádným nastavením pružin, zavěšení. Také s jízdním stylem, jak projíždíte zatáčky, jak jemně zacházíte s volantem" popisuje Barrichello v pořadu The Flying Lap Petera Windsora.
"Když jedete s autem nastaveným pro brzdění pravou nohou, znamená to, že musíte brzdit, když jedete rovně. Při brzdění levou nohou si to můžete dovolit i v nájezdu do zatáček. V tom případě byste například neakceptovali tužší nastavení zkrutného stabilizátoru, při brzdění by se vám zablokovávalo vnitřní kolo. Je to tedy i o jízdním stylu.
Při jízdě mi vyhovuje spíše nastavení blíže k brzdění pravou nohou. Lidé říkají, že všichni brzdí levou nohou, a proto bych to měl dělat také. Ale já to tak dělám. 50 % času brzdím levou nohou. Je to tak jako u fotbalistů, hrají oběma nohama dle potřeby. Tak to dělám i já, jezdím už tolik let, mám s tím 19 leté zkušenosti.
Nemůžu brzdit pravou nohou do první zatáčky v Suzuce, to určitě ne. Tam bych nebyl tak rychlý při brzdění pravou nohou, protože brzdíte uprostřed zatáčky č. 1 v nájezdu do zatáčky č. 2. Musíte brzdit levou nohou, naučil jsem se to a jsem s tím spokojený. Pedály mám nastavené tak, abych mohl brzdit oběma nohama. Pokud bych měl při jízdě brzdit pouze levou nohou, také bych to zvládl," vypráví Rubens.
Barrichello blokuje kolo při tvrdém brzdění na Nürburgringu(foto: Williams F1 Team)
Jaké má tato technika výhody? "Výhodu, kterou mám při brzdění pravou nohou, je to, že spotřebovávám méně paliva a méně opotřebovávám brzdy, protože začínám brzdit ve stejný okamžik, jako můj týmový kolega, ale na brzdový pedál přesouvám nohu vlastně dříve. Při přesouvání nohy z plynového na brzdový pedál ztrácím čas, ale vůz zpomalujeme ve stejný okamžik, ale já spotřebovávám méně paliva i brzd, což je velmi pozitivní," vysvětluje Barrichello.
Brazilec je v současné době bez místa. Usiluje o prodloužení smlouvy s Williamsem, přičemž o závodní sedačku soupeří se svým krajanem Brunem Sennou a Adrianem Sutilem. Mnoho lidí v Grove se za Barrichella přimlouvá. Ten nyní v Brazílii usilovně shání sponzory a je ochoten jezdit i za velmi nízký plat.
Svým porozuměním techniky a zpětnou vazbou ve druhé polovině zaujal dle Autosportu i nově příchozího Marka Gillana, jenž nahradil Sama Michaela. Brazilce si váží kvůli schopnosti pracovat s mapami motorů, což jako jeho silnou stránku zdůraznil i jeho předchozí šéf Ross Brawn. Pro Williams by to při letošním přechodu z motorů Cosworth na Renaulty mohlo být v počáteční fázi testování a přizpůsobování se novému agregátu velmi cenné.
Brazilce si ve Williamsu kvůli jeho technickým znalostem a zpětné vazbě váží(foto: Williams F1 Team)
V této oblasti se s ním nemůže rovnat ani Adrian Sutil. Podle nejmenovaného člověka, který s ním pracoval, za Barrichellem v technickém porozumění zaostává. Navíc čelí žalobě ze strany spolumajitele Lotusu - Erica Luxe, kterého zranil loni v Číně (více zde).
Michael Schumacher ukončil svou kariéru ve Formuli 1 na konci roku 2006 jako jeden z nejúspěšnějších jezdců historie, když dosáhl téměř všech možných triumfů v tomto sportu.
Lewis Hamilton čelí ve Ferrari obrovské výzvě – v legendárním týmu z Maranella se pokusí dosáhnout historického osmého titulu mistra světa, zatímco očekávání fanoušků i tlak konkurence neustále rostou.
Mercedes odhalil první snímky svého nového monopostu W16, se kterým do sezóny 2025 vstoupí George Russell a talentovaný nováček Andrea Kimi Antonelli. Stáj ze Stuttgartu se chystá na další boj v královně motorsportu a naděje vkládá do kombinace zkušeností a mladé dravosti.
Aston Martin v neděli představil svůj nový monopost AMR25 včetně hlavních inovací na svém na autě. Předsezónní představení monopostů obvykle odhalují jen minimální detaily o technických novinkách, přičemž skutečné změny jsou většinou známé až během předsezónních testů.
Carlos Sainz se připojil k George Russellovi jako jeden z mála aktivních jezdců F1, kteří se podílejí na vedení organizace hájící zájmy pilotů.
Lewis Hamilton stojí před jednou z největších výzev kariéry – uspět ve Ferrari, kde mnoho legend na titul nedosáhlo. Sedminásobný šampion si uvědomuje náročnost adaptace a s respektem vzhlíží k těm, kteří to zkusili před ním.
George Russell věří, že Mercedes zahájí nadcházející sezónu silněji než v minulých letech a vyhne se problémům, které tým sužovaly u jejich vozů.
Před startem sezóny 2025 ve Formuli 1 vzbudila FIA rozruch svými kroky k omezení jezdců, které vyvolaly bouřlivé reakce v paddocku. Zároveň se objevují spekulace o možném návratu ikonických motorů V10, což by mohlo změnit dynamiku celého šampionátu a přilákat zpět některé velké hráče.
Stáj z Faenzy využila shakedown na okruhu Enza a Dina Ferrariho, kde Juki Tsunoda a Isack Hadjar absolvovali 200 km za volantem nového VCARB 02. Tento monopost, výrazně inspirovaný technologiemi Red Bullu z Milton Keynes, má ambici prosadit se ve středu startovního pole.
Lewis Hamilton se naplno věnuje přípravám na svou debutovou sezónu ve Ferrari. Před oficiálními testy v Bahrajnu už absolvoval čtyři soukromé testy, aby se co nejlépe sžil s novým prostředím.
Aston Martin se chystá na příchod Adriana Neweyho do továrny. Konstruktér zatím nemohl zasahovat do vývoje vozu Aston Martin pro sezónu 2025, ale od března začne přispívat k vylepšení modelu AMR25.
Euforie tifosi a nadšené úsměvy provázejí Lewise Hamiltona prvními týdny ve Ferrari, na které fanoušci dlouho čekali. Přestože cesta k úspěchu nebude snadná, úvod připomíná pohádkový začátek plný očekávání a radosti. Zůstává však otázkou, zda se tento pohádkový sen promění ve skutečný vítězný příběh.