Technická novinka loňské sezóny Formule 1 - systém pro snížení odporu (DRS) je podle technického ředitele McLarenu Paddyho Lowa "levným, snadným a efektivnějším" způsobem pro zlepšení předjíždění a zvýšení atraktivity závodů.
V minulých letech se na nedostatek předjíždění v F1 snesla vlna kritiky. FIA hledala způsoby, jak zvýšit počet předjížděcích manévrů, proto v minulé sezóně zavedla DRS. Díky němu se podle Lowa týmy mohly vyhnout nákladným úpravám svých monopostů.
Díky tomuto systému má pilot možnost zvednout horní klapku zadního křídla, což vede ke snížení aerodynamického odporu a tím i dosažení vyšší maximální rychlosti, což zvyšuje šanci na předjetí soupeře.
V minulé sezóně jsme byli svědky rekordního počtu předjížděcích manévrů. Velký podíl na tom však nese i nový dodavatel pneumatik Pirelli. DRS mnoho lidí kritizuje, protože předjížděcí manévry s využitím DRS považují za umělý.
Systém se nezamlouvá ani bývalému designérovi monopostů F1 Garymu Andersonovi, který pro Autosport uvedl: "Samozřejmě, DRS zvýšilo počet předjížděcích manévrů, ale udělalo to z předjíždění nudnou záležitost. Systém DRS je pouze náhradní řešení do doby, než někdo upraví pravidla tak, aby bylo předjíždění možné samo o sobě a jezdci mohli dát najevo svůj skutečný talent a schopnosti." Jeho podrobné zhodnocení DRS za minulý rok najdete zde.
Paddy Lowe však zavedení této novinky pro BBC brání: "Na DRS je skvělé to, že se alespoň můžeme posunout vpřed těch diskusí o snahách změnit aerodynamické vlastnosti vozů k pokusům o zlepšení předjíždění. Podařilo se nám nalézt něco mnohem spolehlivějšího, levnějšího, snadnějšího a efektivnějšího. Rovněž to je možné dolaďovat závod od závodu."
Jenson Button v Kanadě s aktivovaným DRS (foto: Vodafone McLaren Mercedes)
Podle FIA DRS minulou sezónu fungovalo všude krom prvního závodu v Melbourne a Velké ceny Evropy ve Valencii dle očekávání. V letošním roce proto zřejmě sáhne k drobným úpravám.
V Austrálii se přemýšlí o přidání druhé DRS zóny, která by se nacházala za první šikanou. Piloti by se v první zóně na cílové rovince mohli přiblížit soupeři na dostřel 1 sekundy a v té druhé by se mohli pokusit o předjetí. Pro nejnudnější závod roku ve Valencii se uvažuje o jednoduchém prodloužení zóny před zatáčkou č. 12.
Lewis Hamilton po závodě v Belgii zůstává optimistou i přes sedmé místo, kterého dosáhl díky skvělému návratu v poli. Oceňuje svůj výkon a věří, že tým Mercedes postupně najde cestu zpět k předním příčkám.
George Russell potvrdil, že ho tento týden čeká klíčové jednání s Mercedesem kvůli nedávnému ústupu týmu z formy. Cílem bude najít řešení a vrátit se zpět do boje o přední příčky.
Max Verstappen zůstává i nadále vázán smlouvou s Red Bullem, protože letní přestávku tráví mezi nejlepší trojicí šampionátu. Tím nesplnil podmínku pro aktivaci výkonnostní klauzule.
Lewis Hamilton kritizoval odklad startu Velké ceny Belgie, který považoval za zbytečný. Podle něj se tím situace na trati nijak nezlepšila a chyběla konzistence v rozhodování.
Lando Norris sportovně uznal, že Oscar Piastri si vítězství ve Spa plně zasloužil. Přiznal, že ani bezchybný výkon by nestačil, protože Australan zvládl klíčové momenty lépe a celý závod měl pod kontrolou.
Oscar Piastri skvěle odstartoval do proměnlivé Velké ceny Belgie a dravým manévrem překonal Landa Norrise, čímž znovu získal převahu v týmovém souboji o titul a zajistil si výhru v belgickém Spa-Francorchamps.
Velká cena Belgie F2 ve Spa přinesla nečekaný zvrat, když byli oba původní vítězové hlavního závodu penalizováni za technická pochybení. Vítězství tak připadlo Romanu Staňkovi, který slaví svůj první triumf v hlavním závodě Formule 2.
Helmut Marko věří, že Max Verstappen stále může získat titul mistra světa pro rok 2025. Samotný jezdec ale zůstává skeptický a optimismu se brání.
Lewis Hamilton, Fernando Alonso a Andrea Kimi Antonelli nasadili ve Spa nové pohonné jednotky pro sezonu 2025. Carlos Sainz mezitím upravil nastavení vozu po nevydařené kvalifikaci.
Alex Dunne ovládl deštěm ovlivněný závod ve Spa a díky třetímu vítězství sezóny se vrátil do čela šampionátu F2. Na stupních vítězů ho doplnili Arvid Lindblad a potřetí v řadě i Roman Staněk.
Lewis Hamilton vypadl už v Q1 poté, co mu byl smazán čas za překročení traťových limitů. Do Velké ceny Belgie tak odstartuje až ze 16. místa.
Andrea Kimi Antonelli opět vypadl už v Q1 a jeho čekání na průlomový výsledek ve Formuli 1 se prodlužuje. Naděje, které ho provázely do královské disciplíny, zatím zůstávají nenaplněné.