INTERLAGOS - 2. TRÉNINK; Lewis Hamilton s McLarenem ovládl odpolední trénink na okruhu Interlagos. Na záda mu nejtěsněji (se ztrátou 0,167 sec) dýchal už jistý mistr světa sezóny 2011 Sebastian Vettel.
Odpolední trénink v Brazílii začal za slunečného počasí a ještě vyšších teplot než ráno: vzduch dosahoval 26 °C, asfalt 46 °C, a za silnějšího větru – přes 3 m/sec. Po ranním představení nováčků, mezi nimiž nechyběl ani Jan Charouz, se představili již pouze stabilní závodní piloti.
Fernandovi Alonsovi byl po dopolední poruše vyměněn motor. Protože dostal použitý, nikoliv zcela nový devátý, vyhne se penalizaci. Lewis Hamilton odpoledne nastoupil se žlutou helmou s brazilskou vlajkou v horní části, kterou vzdával poctu svému vzoru Ayrtonovi Sennovi.
Garáže jako první v 17 hod našeho času opustili Kovalainen, Alguersuari, Trulli, Liuzzi a Buemi. Piloti ihned najížděli do měřených kol a první laťku stanovil Alguersuari – 1:17,316 min. Na čele se střídali Schumacher (1:15,652), Button (1:15,190), Hamilton (1:13,852 min).
Ferrari ve snaze rozluštit záhadu Massova kmitajícího křídla dnes Felipemu na chvíli nasadilo jeho starší verzi (foto: Scuderia Ferrari)
Zatímco Ferrari začalo na experimentální tvrdé směsi pneumatik, dvojice McLarenu a Red Bullu pro začátek zvolila současné středně tvrdé směsi. Petrov (s šasi R31-06, Senna s R31-05) si stěžuje na obrovskou přetáčivost. Po změnu poměru hmotnosti ve prospěch přední nápravy nedocházelo k blokování zadních kol a Vitalij byl celkově s druhou jízdou spokojenější.
Usilovně se rovněž pracovalo na přední části Buttonova McLarenu. Jenson jezdil v tu chvíli jen o 46 tisícin sekundy pomaleji a po 40 min figuroval na 2. příčce.
Pořadí v polovině tréninku, kdy většina začala přezouvat na měkčí směs pneumatik:1. Hamilton 1:13,8522. Button + 0,0463. Webber + 0,5274. Vettel + 0,5535. Massa + 0,7106. Alonso + 0,9087. Pérez + 1,1288. Kobajaši + 1,167
Charouzův týmový kolega Daniel Ricciardo v akci (foto: HRT)
Schumacher jako první z top pilotů využil výhod měkkých pneumatik a dostal se do čela – 1:13,723 min. Barrichello po jejich vyzkoušení potvrdil rozdíl, který jsme mezi měkkou a středně-tvrdou směsí předpokládali (viz zde) – měkčí Pirellky jsou o 0,7 sec rychlejší a velmi konzistentní.
Po 55 min se na nich zlepšil vedoucí Hamilton (1:13,392 min), na něhož se dotáhl Vettel (1:13,559 min). Týmy se začaly věnovat delším jízdám, během nichž vyhodnocovali degradaci měkčí směsi.
Dvanáct minut před koncem zůstal v nájezdu (Juncao) na dlouhou cílovou rovinku po výletu z dráhy kvůli problémům s převodovkou stát Pérezův Sauber. V závěru kroužilo před zraky vášnivých brazilských diváků všech 24 vozů, Red Bully však již s těžšími vozy naháněly Hamiltona marně a na čele se nic nezměnilo.
Oba Lotusy s novým zadním křídlem a novou posilou svého technického týmu - specialistou na aerodynamiku Johnem Ileyem z McLarenu - byly jen o 0,4 sec pomalejší než Barrichellův Williams a zítra by rádi nakoukli do Q2. S oběma vozy je v nejrychlešjí desítce také Force India, za povšimnutí stojí také výkon Schumachera, jenž překonal Massu na Ferrari i Buttona na McLarenu.
Maximální rychlosti: 1. Buemi - 318 km/hod; 2. Alguersuari - 317; 3. Pérez - 312; 4. Barrichello - 312; 5. Di Resta - 311; 6. Senna - 310.
Soupis všech časů: zde (PDF).
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.
Red Bull vsadil na odvážnou strategii v nastavení Verstappenova vozu pro britskou Grand Prix – risk se však obrátil proti nim.
Lewis Hamilton letos v sezóně 2025 zatím zápasí s nepříznivými výsledky. Ačkoliv Silverstone přineslo zlepšení, Brit stále hledá formu a není s dosavadním výkonem spokojený.
Oscar Piastri po penalizaci ve Velké ceně Velké Británie chtěl vyměnit pozici s Landem Norrisem, ale uznal, že by to nebylo fér. I přes zklamání respektoval týmové rozhodnutí a chce se z této zkušenosti poučit.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.