Mark Webber ve svém tradičním sloupku pro BBC popisuje, jak prožíval Velkou cenu Singapuru. Vysvětluje starty z pohledu pilota i to, proč tak snadno předjel Fernanda Alonsa.
Jednalo se o další vítězství pro mého týmového kolegu Sebastiana Vettela a další normální závod, chcete-li. Nemůžete říct, že by si svůj úspěch nezasloužil. Svou jízdu bych popsal jako solidní, bral jsem třetí místo za McLarenem Jensona Buttona.
Bylo by to příjemné, kdybychom získali pro Red Bull první a druhé místo, opět jsem měl ale bídný start, což už se stává trochu nelichotivou bilancí. Musím na tom zapracovat, protože se mnohem hůře závodí, když se dostanete do problémů hned v první kole.
Sebův start také nebyl brilantní, Jenson se k němu přiblížil, do první zatáčky to je ale v Singapuru blízko a dokázal ho zadržet. Kdyby to bylo v Malajsii či v Barceloně, pak by to mohlo být jiné. Slabý start do Velké ceny Belgie nebyl mou chybou. Ale v [poslední] neděli jsem si na několika metrech mohl vést lépe.
StartyPravidla činí ze správných startů výzvu pro inženýry, protože elektronikou řízené starty [launch control] a další elektronické pomůcky, které omezují proklouznutí kol, nejsou povoleny.
Hodně toho musí udělat také piloti. Nemůžu toho moc prozrazovat, existuje však několik procedur, kterými musíme před rozjezdem projít. Když zhasnou světla, rychle pouštíme jednu spojkovou páčku na volantu a druhou povolujeme postupně - to je ta, kterou pilot reguluje přilnavost zadních kol.
Letos pozorujeme ve startech největší výkyvy za poslední roky, což jde čistě na vrub pneumatik Pirelli a toho, jaký výkon po startu podávají. Hůře se hned po startu ovládá přilnavost, ale pokud se vám to povede - jako například Fernandovi Alonsovi v Monze - způsobí to velký rozdíl. Kvůli tomu všemu jsou mé starty letos slabé.
Souboj s AlonsemBěhem závodu jsem svedl další bitvu se svým starým známým soupeřem Fernandem. Zdálo se mi, že v jeho společnosti trávím na dráze hodně času. V Singapuru jsem jej musel předjíždět dvakrát. Poprvé v desátém kole, když mu již scházela na jeho pneumatikách přilnavost. Dostal jsem ho v zatáčce č. 15 poté, co jsem si ho připravil v zatáčce č. 14.
Podruhé to bylo efektnější - v nájezdu do šikany v zatáčce č. 10, kde se normálně nepředjíždí. Někteří lidé říkali, že jsem ho nachytal na švestkách, ale abych byl férový, byl zablokován vozem Toro Rosso před námi. V tu chvíli jsem nevěděl, kdo to byl - později jsem zjistil, že šlo o Jaimeho Alguersuariho - ale vozy Toro Rosso tradičně uvolňují cestu později.
Zdálo se, že na to dopláceli na čele všichni přibližně stejně. V tomto případě jsem na tom získal, proto jsem se na to mohl v zatáčce č. 10 vrhnout. Jaime trochu Fernanda přibrzdil a já jsem mu mohl dát šachmat. Bylo to pro mě hodnotný manévr, protože jsem měl podobně staré pneumatiky jako Fernando, což znamená, že nebýt Alguersuariho, zřejmě by mi to trvalo o několik kol déle, než bych se před něj dostal - musel bych počkat, až by mu odešly pneumatiky.
Jenson byl v závěru velmi rychlýPak se mi dařilo v předposledním stintu na tvrdší směsi stahovat Jensona. Stáhl jsem jeho náskok, ale po posledních zastávkách, kdy jsme oba nasadili rychlejší super-měkkou směs, byl velmi rychlý. Když jsem si uvědomil, že ho nedostihnu, raději jsem se zaměřil na to, abych dojel do cíle.
To, že jsem dojel na třetím místě, znamená, že jsem mimo hru o titul. Totéž ale platí pro všechny ostatní kluky, kteří naháněli Seba.
© Foto: Red Bull Racing
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.
Red Bull Racing se v roce 2026 chystá představit vlastní pohonné jednotky, které vyvinul ve spolupráci s Fordem. Šéf týmu Christian Horner je nadšený z tohoto kroku, i když si je vědom rizika, které s ním souvisí.
Lewis Hamilton čelí jednomu z nejtěžších období své kariéry, což potvrzuje i renomovaný novinář Mark Hughes. V Džiddě utrpěl pravděpodobně svou nejtvrdší porážku od týmového kolegy, což zdůrazňuje složitost jeho současné situace.
Zak Brown očekává, že mezi Norrisem a Piastrim může v budoucnu dojít ke střetu kvůli jejich ambicím. Zdůraznil však, že McLaren má jasná pravidla a silné vedení, aby podobné situace zvládl.
Isack Hadjar musel na cestě do Formule 1 překonat mnoho překážek, ale nyní, když dostal šanci, ji využívá naplno a zanechává silný dojem.
George Russell, pilot Mercedesu, je přesvědčen, že jeho tým je po pěti závodech v sezóně 2025 „mnohem blíže“ lídrovi šampionátu McLarenu, než se původně očekávalo. Podle Russella se Mercedesu podařilo výrazně zúžit rozdíl a teď už je zcela jasné, že McLaren není jediným tým, který má šanci na titul.
Bývalý pilot F1 Gijs van Lennep tvrdí, že Max Verstappen už dávno dokázal svou výjimečnost a není třeba čekat na konec jeho kariéry. Podle něj si Verstappen své místo mezi nejlepšími zasloužil už nyní.
Lewis Hamilton nezažívá ve Ferrari zrovna pohádkový příběh. Teď se k názoru Ralfa Schumachera přidal i bývalý jezdec Red Bullu, který se domnívá, že britský šampion by po sezoně 2025 mohl Formuli 1 definitivně opustit.
Carlos Sainz se stal oficiálním ambasadorem nadcházející Velké ceny Španělska, která se poprvé pojede v Madridu. Tímto krokem nejen posiluje svou pozici mezi domácími fanoušky, ale i pomáhá zvyšovat prestiž této nové městské Grand Prix.