Důležitým prvkem, který je třeba zohlednit při plánování závodní strategie, je nasazování safety-caru. To závisí na několika faktorech, jako je konfigurace dráhy, náročnost úklidu vozidel po nehodě či předpověď počasí. Singapur z tohoto pohledu představuje sázku na jistotu: během tří závodů od roku 2008 zde safety-car vyjížděl hned pětkrát.
Které závody mají nejvyšší pravděpodobnost výjezdu safety-caru?Dle výpočtů vycházejících z dat za posledních deset let jsou 100% Singapur a Korea - zde se však jel zatím jen jeden závod. Safety-car byl v každé Velké ceně Singapuru nasazen na celkem 20 kol. Ve skutečnosti zde od roku 2008 pouze Fernando Alonso (93 kol) a Lewis Hamilton (57 kol) strávili na čele více kol než řidič safety-caru Bernd Mayländer.
Po Singapuru se za posledních 10 let mohou nejvyšší pravděpodobností nasazení safety-caru pochlubit závody v Brazílii, Monaku a Kanadě (všechny 70 %).
Jak byl safety-car využíván doposud v sezóně 2011?Safety-car se objevil jen ve čtyřech ze třinácti závodů letošní sezóny: v Monaku, v Kanadě, v Belgii a v Itálii. Celkově na dráhu vyjel devětkrát, z toho pětkrát v Kanadě. Celkem za ním monoposty ujely 5,5 % kol všech závodů.
Pokud bychom to srovnali s loňskou sezónou, safety-car se v roce 2010 objevil v sedmi z prvních 13 závodů, nasazen byl celkem dvanáctkrát a vozy za ním odjely 5,1 % kol závodních kol.
Podstatně menší využívání safety-caru v letošní sezóně je vzhledem k těsnějším soubojům a většímu počtu předjížděcích manévrů možná překvapivé. Safety-car nebyl nasazen ani jednou během prvních pěti závodů sezóny 2011, což se stalo poprvé od roku 2004 a teprve podruhé za posledních deset let. Letos jsme navíc viděli dva závody, do nichž se startovalo za mokrých podmínek a zpomalovací vozidlo se neobjevilo vůbec: v Británii a v Maďarsku.
Safety-car: Mercedes SLS AMG (foto: Daimler AG)
Kolik kol letos odvedl safety-car?Safety-car zatím vodil za sebou vozy ve celkem 49 kolech, což odpovídá 218,3 km. 140 km z toho připadá na Velkou cenu Kanady. V tomto závodě ujel safety-car ve vedení 45,7 % vzdálenosti závodu, což je vůbec nejvíce v posledních 10 letech.
Dlouho se na čele držel ve Velké ceně Koreje 2010 (26 kol, 146 km) a ve Velké ceně Japonska (26 kol, 119 km). Nejčastěji byl během jednoho závodu nasazován ve Velké ceně Kanady 2011 (5 x).
Ve které sezóně z poslední dekády byl safety-car viděn nejčastěji?Od roku 2001 safety-car ujel v závodech téměř 2 500 km, což odpovídá přibližně vzdálenosti osmi velkých cen. V 75 závodech byl nasazen 117 krát na 510 kol.
Nejčastěji byl vidět na dráze v sezóně 2010: Mercedes SLS AMG se objevil ve 12 závodech 21krát na 7,8 % všech závodních kol - celkem 87 kol, což bylo 452,3 km - jeden a půl závodu.
Velkou cenu Kanady si Bernd Mayländer za volantem safety-caru užil (foto: Pirelli)
Ve kterých sezónách byl safety-car nasazován nejméně?Nejméně byl nasazován v roce 2001 a 2002, v obou pouze pětkrát. V sezóně 2001 za ním monoposty odjely 2,6 %, v sezóně 2002 2,3 % všech závodních kol. V letech 2001 až 2010 tedy každou sezónu safety-car strávil ve vedení průměrně 4,2 % závodních kol každé sezóny.
Znamená to, že sezóna 2011 je ve využívání safety-caru nadprůměrnou (5,5 %). Kdybychom však do ní nezahrnovali Velkou cenu Kanady, dostali bychom se na 2 %, tedy pod desetiletý průměr.
Svět Formule 1 celý týden žije odchodem Christiana Hornera z Red Bullu. Své stanovisko k této události už vyjádřil i jeden z mistrů světa.
Will Buxton a Jennie Gow se zamýšlejí nad tím, kam by mohla vést další kariérní cesta Christiana Hornera, pokud by opustil Red Bull. Zvažují jak jeho možný přesun do vedení F1, tak i variantu dočasného ústupu z veřejného prostoru.
Bývalý jezdec Red Bullu Sergio Perez nezavřel dveře za svou formulovou kariérou. Aktuálně jedná s několika stájemi a hledá cestu zpět na startovní rošt. Zda se mu podaří najít konkurenceschopné místo, ukážou následující týdny.
Budoucnost Franca Colapinta v programu Alpine se před nadcházející Velkou cenou Belgie dostává do nejistoty. Talentovaný argentinský jezdec, který byl dosud považován za jednu z nadějí francouzského týmu, může čelit změnám, jež by mohly ovlivnit jeho další směřování v motorsportu.
Den po tréninku na simulátoru Red Bullu se Max Verstappen opět přesunul. Nizozemec zamířil na místo, kde se náhodou nebo ne nachází i jachta Tota Wolffa.
Fernando Alonso zpochybnil dlouho tradovaný názor ve světě F1. Podle něj se v mokrých podmínkách přeceňuje faktor, který podle něj ve výsledku nehraje tak zásadní roli, jak se obvykle tvrdí.
Ferrari čeká na vítězství od Mexika 2024, kde naposledy slavil Carlos Sainz. Lewis Hamilton i Charles Leclerc proto věří, že chystané úpravy vozu SF-25 v Belgii přinesou potřebný zlom.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal bodovat už v pěti závodech po sobě, přesto podle Helmuta Marka tým zaznamenává určité zlepšení a postup kupředu.
Christian Horner nebude na startovním roštu v Belgii poprvé po téměř 21 letech. Po náhlém odvolání z čela Red Bullu zůstává mimo dění Formule 1 a sezona 2025 pro něj předčasně skončila.
Nelson Piquet Jr., švagr Maxe Verstappena, prozradil, že úřadující mistr světa se rozhodne o své budoucnosti už v srpnu. Jeho slova tak přilila olej do ohně spekulací o možném odchodu z Red Bullu.
Liam Lawson na Silverstonu závod nedokončil, když se stal obětí incidentu, který nemohl ovlivnit. Mladý Novozélanďan ale zůstává realistou a ví, že podobné situace k Formuli 1 patří, a v jeho současné pozici nováčka půjde často spíše o přežití než o boj o body.
Jeden z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších aktérů historie Formule 1 se ozval ve chvíli, kdy Red Bull čelí otřesům po nečekaném odvolání Christiana Hornera. Bývalý vlastník šampionátu se rozhodl veřejně reagovat na události, které zasáhly nejen jeho dlouholetého přítele, ale i celý paddock – a naznačil, zda podle něj bylo možné Hornerův pád odvrátit.