Důležitým prvkem, který je třeba zohlednit při plánování závodní strategie, je nasazování safety-caru. To závisí na několika faktorech, jako je konfigurace dráhy, náročnost úklidu vozidel po nehodě či předpověď počasí. Singapur z tohoto pohledu představuje sázku na jistotu: během tří závodů od roku 2008 zde safety-car vyjížděl hned pětkrát.
Které závody mají nejvyšší pravděpodobnost výjezdu safety-caru?Dle výpočtů vycházejících z dat za posledních deset let jsou 100% Singapur a Korea - zde se však jel zatím jen jeden závod. Safety-car byl v každé Velké ceně Singapuru nasazen na celkem 20 kol. Ve skutečnosti zde od roku 2008 pouze Fernando Alonso (93 kol) a Lewis Hamilton (57 kol) strávili na čele více kol než řidič safety-caru Bernd Mayländer.
Po Singapuru se za posledních 10 let mohou nejvyšší pravděpodobností nasazení safety-caru pochlubit závody v Brazílii, Monaku a Kanadě (všechny 70 %).
Jak byl safety-car využíván doposud v sezóně 2011?Safety-car se objevil jen ve čtyřech ze třinácti závodů letošní sezóny: v Monaku, v Kanadě, v Belgii a v Itálii. Celkově na dráhu vyjel devětkrát, z toho pětkrát v Kanadě. Celkem za ním monoposty ujely 5,5 % kol všech závodů.
Pokud bychom to srovnali s loňskou sezónou, safety-car se v roce 2010 objevil v sedmi z prvních 13 závodů, nasazen byl celkem dvanáctkrát a vozy za ním odjely 5,1 % kol závodních kol.
Podstatně menší využívání safety-caru v letošní sezóně je vzhledem k těsnějším soubojům a většímu počtu předjížděcích manévrů možná překvapivé. Safety-car nebyl nasazen ani jednou během prvních pěti závodů sezóny 2011, což se stalo poprvé od roku 2004 a teprve podruhé za posledních deset let. Letos jsme navíc viděli dva závody, do nichž se startovalo za mokrých podmínek a zpomalovací vozidlo se neobjevilo vůbec: v Británii a v Maďarsku.
Safety-car: Mercedes SLS AMG (foto: Daimler AG)
Kolik kol letos odvedl safety-car?Safety-car zatím vodil za sebou vozy ve celkem 49 kolech, což odpovídá 218,3 km. 140 km z toho připadá na Velkou cenu Kanady. V tomto závodě ujel safety-car ve vedení 45,7 % vzdálenosti závodu, což je vůbec nejvíce v posledních 10 letech.
Dlouho se na čele držel ve Velké ceně Koreje 2010 (26 kol, 146 km) a ve Velké ceně Japonska (26 kol, 119 km). Nejčastěji byl během jednoho závodu nasazován ve Velké ceně Kanady 2011 (5 x).
Ve které sezóně z poslední dekády byl safety-car viděn nejčastěji?Od roku 2001 safety-car ujel v závodech téměř 2 500 km, což odpovídá přibližně vzdálenosti osmi velkých cen. V 75 závodech byl nasazen 117 krát na 510 kol.
Nejčastěji byl vidět na dráze v sezóně 2010: Mercedes SLS AMG se objevil ve 12 závodech 21krát na 7,8 % všech závodních kol - celkem 87 kol, což bylo 452,3 km - jeden a půl závodu.
Velkou cenu Kanady si Bernd Mayländer za volantem safety-caru užil (foto: Pirelli)
Ve kterých sezónách byl safety-car nasazován nejméně?Nejméně byl nasazován v roce 2001 a 2002, v obou pouze pětkrát. V sezóně 2001 za ním monoposty odjely 2,6 %, v sezóně 2002 2,3 % všech závodních kol. V letech 2001 až 2010 tedy každou sezónu safety-car strávil ve vedení průměrně 4,2 % závodních kol každé sezóny.
Znamená to, že sezóna 2011 je ve využívání safety-caru nadprůměrnou (5,5 %). Kdybychom však do ní nezahrnovali Velkou cenu Kanady, dostali bychom se na 2 %, tedy pod desetiletý průměr.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.