Na včerejší tiskové konferenci měli první tři piloti rozhodně o čem hovořit. Jak viděli své dramatické předjížděcí manévry, kterými si v závodě pomohli k lepšímu umístění?
Fernandovi Alonsovi vyšel skvěle start a v závěru uhájil bronz před mocně stahujícím Hamiltonem: "Pracovali jsme v posledních velkých cenách na startech, ale když startujete pátí či šestí, nikdy nemáte dost místa na předjíždění. Tady v Monze jsme ale věděli, že jestli auto bude připraveno pro dobrý start, budete mít dostatek místa a prostoru pár lidí do první zatáčky předjet, takže jsme se snažili maximalizovat náš potenciál na startu a po několik prvních kol jsme vedli.
Myslím, že jsme v několika posledních závodech měli dobré starty, ale například ve Spa to máte do první zatáčky jen 300 metrů a startoval jsem z osmého místa, takže přede mnou bylo hodně aut a musel jsem ubrat. Zde, na čerstvém vzduchu před sebou, můžete ten potenciál využít.
Nevím. Start se zdál být OK, ale myslím, že příště můžeme odvést lepší práci. Bylo to s Lewisem těsné. Nejdříve se soustředil na Sebastiana a posunul se do leva, pak mě uviděl vpravo a vytlačil mě k výjezdu z boxů a trochu i na trávu, ale v první zatáčce to nebyl problém.
Nebyli jsme však dostatečně konkurenceschopní na to, abychom mohli bojovat o vítězství, takže jsme se snažili dosáhnout aspoň na pódium. S Lewisem to bylo na konci těsné, byl to však fantastický závod, s fantastickým pocitem na pódiu."
Když jej předjížděl Vettel, moc prostoru mu Španěl nenechal. Před výstupem na pódiu se ho na to již s úsměvem Sebastian ptal, zda viděl, jak se dostal na trávu. Alonso se o tom však nechtěl příliš bavit.
Na tiskové konferenci k tomu dodal: "Nemáme v soubojích se Sebastianem co ztratit. Myslím, že vede šampionát o 100 bodů, takže když se musíme bránit, v jeho případě to bude o něco tvrdší. Sorry."
Jenson Button z povzdálí sleduje, jak se jeho týmový kolega trápí s Michaelem Schumacherem
Jenson Button v 17 kole předjel svého týmového kolegu a překvapivě si hned poradil i s Michaelem Schumacherem: "Užil jsem si spoustu legrace. Myslím, že Lewis se snažil předjet tam, kde místo nebylo po výjezdu ze druhé zatáčky. Využil jsem KERS ke své výhodě, pak jsem před Ascari dobře dojel Schumachera.
Měl jsem opravdu dobrý výjezd ze druhé Lesmo a mohl jsem ho dostat po vnějšku v nájezdu do Ascari, což bylo hodně odvážné, protože Michael moc místa nenechává. Nevím, jak těsné to bylo, nedíval jsem se do zrcátek. Spíše jsem zavřel oči a zabočil, ale dopadlo to dobře a rychlost byla dobrá.
Viděl jsem, že to Lewis několikrát zkoušel vnějškem, ale nevyšlo mu to. Já jsem to zkusil, brzdil jsem co nejpozději, jak to šlo, a manévr vyšel. Hodně dobré předjetí, možná jedno z mých nejlepších, takže jsem s ním byl velmi spokojený.
A s Fernandem znovu - myslím si, že udělal tak trochu chybu na výjezdu ze druhé zatáčky a nyní, když někdo udělá chybu, máme hned k dispozici KERS, takže se můžete vrhnout na předjíždění."
Sebastian Vettel (vpravo) předjíždí Fernanda Alonsa
Když předjížděl Sebastian Vettel Fernanda, ocitl se dvěma koly ve třetí zatáčce (Curva Grande) na trávě. "Těším se, až se na to podívám v televizi, kolik místa tam bylo. Když jsem se přiblížil, měl jsem velmi dobrý výjezd, takže jsem věděl, že v nájezdu do čtvrté zatáčky, do té druhé šikany, budu mít dobrou šanci.
V Curva Grande jsem si nebyl jistý, kudy jet, zda vlevo či vpravo. Pomyslel jsem si, že když budu vpravo, ta se tam bez šance zaseknu - možná bych byl před brzděním o kousek dále, vím však, že Fernando je zvíře, takže by brzdil co nejpozději by to jen bylo možné, a pak by se pokusil zatáčku nějak projet.
Spontánně jsem se rozhodl pro levou stranu a pak jsem jen doufal, že mě vidí, protože se stále přibližoval k levému okraji. Nebylo tam moc místa. Zůstal jsem na plynu a zatáčka se naštěstí otevřela. Měl jsem dvě kola na trávě. Jak už jsme byli kolo na kolo, očividně si už uvědomoval, že tam stále jsem.
Nato jsme svedli další bitvu během brzdění: kdo začne brzdit jako první. Jako první jsem brzdil já, on šel na brzdy docela pozdě, jenže já jsem byl na vnitřku, takže jsem si oddechl, když jsem se dostal dopředu."
Další snímky z Monzy najdete v naší fotogalerii zde.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.
Zak Brown připisuje úspěchy McLarenu v různých závodních sériích efektivní delegaci pravomocí a silnému vedení. Pod jeho vedením tým funguje díky jasnému rozdělení rolí a pevnému zaměření na společný cíl vítězství.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.