Mark Webber ve svém sloupku pro BBC popisuje závod ve Spa-Francorchamps, kde dojel druhý hned za svým týmovým kolegou Sebastianem Vettelem. Pro Red Bull to však byl velmi obtížný víkend.
Ukázalo se, že jsme měli opravdu dobrou rychlost, takže to mohlo vypadat jednoduše. Do závodu jsme šli ale s docela velkými starostmi kvůli pneumatikám poté, co se na nich v kvalifikaci objevily puchýře. Dle pravidel je můžete vyměnit až po startu závodu.
Seb i já jsme během našich kariér zažili selhání pneumatik a chcete udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli, zároveň však nebýt příliš konzervativní. Na trati jako je Spa, kde dosahujete vysokých rychlostí a únikové zóny jsou poněkud úzké, se jedná o obzvlášť znervózňující situaci.
Strávili jsme hodně času rozhovory o tom, co udělat. Pro tým je naše bezpečnost to nejdůležitější, takže jsme to nemohli brát na lehkou váhu. Nejkonzervativnější volbou by bylo do závodu vůbec neodstartovat. Další by bylo udělat změny na vozech a startovat z boxové uličky.
Po hromadě kalkulací a diskusích s týmem a s Pirelli jsme se rozhodli učinit velký kompromis v naší strategii a zajel do boxů opravdu brzy. K takové situaci dojde jen velmi zřídka a bylo to dost vypjaté. My jako piloti víme, že to patří k rizikům tohoto sportu a že nemůžeme vždy dostat před závodem všechny odpovědi. Musíte se s tím vyrovnat, ale samozřejmě to v mysli zůstává.
První stint nebyl nijak zvlášť zábavný a po výměně té první sady pneumatik jsem si hodně oddechl. Pokud dochází ke kritickým situacím, pak to je tehdy, když se rozhodnete neustoupit. Musíte přijít na to, co udělat, a možná i zastavit auta. Naštěstí k tomu nedošlo.
Puchýře se na pneumatikách objevují, když se příliš zahřeje a vytvoří se bubliny. Není to neobvyklé a normálně to nebývá velkým problémem, v tomto případě se však puchýře nacházely na vnitřní straně pneumatiky, kde se běhoun setkává s bočnicí, a to je kritičtější.
Problémem bylo, že nám nikdo nemohl dát definitivní odpověď na to, jak dlouho pneumatiky vydrží, nebo co bychom mohli udělat pro zmírnění tohoto problému. Veřejnosti je obecně známo, že my jezdíme s nastavením odklonu předních kol - tedy velikosti odklonu od vertikální osy - na horním limitu, který doporučuje dodavatel pneumatik Pirelli. Vím ale, že nejsme jediným týmem, který to dělá.
I kdybychom však snížili ten odklon, nebylo naprosto jisté, že by se to vyřešilo. Tlačíme vozy na limit, a tak k tomu zkrátka došlo. Kvůli všem těm problémům s pneumatikami jsme šli do závodu s pomýšlením na to, abychom v něm ztratili co nejméně, spíše než pomýšlením na vítězství. Ale ve všem jsme se rozhodli správně jako tým a nakonec jsme získali ten nejlepší výsledek. Velmi nás to překvapilo.
Nebyl to nejjednodušší závod. Na startu zasáhl systém proti zhasnutí motoru a já jsem přišel o spoustu míst, musel jsem je získat zpět. Jedno předjetí bylo obzvlášť příjemné - když jsem dostal Ferrari Fernanda Alonsa po vnějšku při nájezdu do Eau Rouge.
Když jsem sjížděl dolů po rovince, myslel jsem si: "Závěs funguje dost dobře. Mám v rychlosti navrch. Bude to dole velmi těsné, ale aspoň nakouknu." A když jsem se dostal dolů, byl jsem odhodlaný provést manévr. I když jsem byl na vnější straně při nájezdu do první levotočivé, narušilo to jeho trajektorii. V nejdůležitější části Eau Rouge, v pravotočivé zatáčce, jsem byl ve správné pozici a ta Fernandova se ještě zhoršila.
Bylo to tam pro něj na hraně. Zavlnil se a vyjel zeširoka přes obrubníky na vnitřní straně Raidillonu, levotočivé zatáčky na kopci. Během těch zlomků vteřiny až do kritického okamžiku na kopci si uvědomujete, jak moc můžete tlačit a kdo musí ubrat a kdy. Není třeba hovořit o vzájemném respektu mezi námi. Něco takového si můžete užít jen s několika kluky v poli. Opravdu se můžete vzájemně dohnat na limit.
Když vyjel safety-car po nehodě Lewise Hamiltona, neslyšel jsem tým, jak mě volá do boxů. Byl jsem neuvěřitelně frustrovaný. Málem jsem to zaparkoval v šikaně Bus Stop a říkal: "Co chcete dělat? Co chcete dělat?" A bylo pouze ticho. Pak, když jsem se řítil podél boxů, rádio znovu naskočilo a slyšel jsem, jak procházejí procedurou mé zastávky, jako bych najížděl do boxů. Řekl jsem: "Jsem na špatné straně boxové zídky, chlapi!"
Projít tím vším a získat první a druhé místo, to musel být jeden z nejlepších závodů našeho týmu.
Foto: Red Bull Racing
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.
Red Bull Racing se v roce 2026 chystá představit vlastní pohonné jednotky, které vyvinul ve spolupráci s Fordem. Šéf týmu Christian Horner je nadšený z tohoto kroku, i když si je vědom rizika, které s ním souvisí.
Lewis Hamilton čelí jednomu z nejtěžších období své kariéry, což potvrzuje i renomovaný novinář Mark Hughes. V Džiddě utrpěl pravděpodobně svou nejtvrdší porážku od týmového kolegy, což zdůrazňuje složitost jeho současné situace.
Zak Brown očekává, že mezi Norrisem a Piastrim může v budoucnu dojít ke střetu kvůli jejich ambicím. Zdůraznil však, že McLaren má jasná pravidla a silné vedení, aby podobné situace zvládl.
Isack Hadjar musel na cestě do Formule 1 překonat mnoho překážek, ale nyní, když dostal šanci, ji využívá naplno a zanechává silný dojem.
George Russell, pilot Mercedesu, je přesvědčen, že jeho tým je po pěti závodech v sezóně 2025 „mnohem blíže“ lídrovi šampionátu McLarenu, než se původně očekávalo. Podle Russella se Mercedesu podařilo výrazně zúžit rozdíl a teď už je zcela jasné, že McLaren není jediným tým, který má šanci na titul.
Bývalý pilot F1 Gijs van Lennep tvrdí, že Max Verstappen už dávno dokázal svou výjimečnost a není třeba čekat na konec jeho kariéry. Podle něj si Verstappen své místo mezi nejlepšími zasloužil už nyní.
Lewis Hamilton nezažívá ve Ferrari zrovna pohádkový příběh. Teď se k názoru Ralfa Schumachera přidal i bývalý jezdec Red Bullu, který se domnívá, že britský šampion by po sezoně 2025 mohl Formuli 1 definitivně opustit.
Carlos Sainz se stal oficiálním ambasadorem nadcházející Velké ceny Španělska, která se poprvé pojede v Madridu. Tímto krokem nejen posiluje svou pozici mezi domácími fanoušky, ale i pomáhá zvyšovat prestiž této nové městské Grand Prix.