Testování během sezony je již několik let zakázáno, týmy však projevily zájem o úpravu tohoto pravidla. Již od VC Německa se o tom hodně debatuje a testování se nebrání ani Jean Todt, prezident FIA.
Ať už jde o jezdce, jejich šéfy, mechaniky, inženýry, fanoušky...Formule 1 je pro všechny z nich vášní. Vše musí být perfektní, motorhome v paddocku, naleštěné vozy i jejich nastavení. Přitom většina novinek se na trati vyzkouší až s prvním pátečním tréninkem.
Nebylo tomu tak vždy. Ještě před pěti lety se testovalo jako o život. Týmy najezdily tisíce testovacích kilometrů, aby mohly přesně vyladit všechny detaily nastavení vozu. Větší týmy dokonce měly speciální skupinu zaměstnanců, tzv. testovací tým, který se věnoval pouze testování. To však znamenalo také obrovské výdaje.
Proto bylo testování napřed omezováno, potom během sezony úplně zakázáno. Týmy nyní mohou testovat pouze před sezonou, případně smějí otestovat vůz na rovince a to podle přesně daných pravidel a jen v omezeném množství.
Michael Schumacher, neoficiální král testování z dob, kdy si každý testoval, jak se mu zachtělo.
V tomto ohledu si týmy nepomohou ani během demonstračních jízd pro veřejnost, kterými je známý např. Red Bull, který často pořádá své road show v různých částech světa. V těchto jízdách se totiž nesmí použít aktuální vůz a musí se jet na speciálních pneumatikách, odlišných od těch, na kterých se jezdí závody.
Podívejme se na několik čísel z doby, kdy se ještě testovalo. V roce 2005 stáj Ferrari během 155 dní ujela 75 000 testovacích kilometrů. V roce 2006 najel Michael Schumacher, mimochodem jeden z největších příznivců testování, 17 000 testovacích kilometrů, přičemž v závodech odjel pro Scuderii jen 5 200 kilometrů. V letošní sezoně testovalo Ferrari jen 15 dní, během kterých zvládlo 7 000 testovacích kilometrů, Schumacher v Mercedesu ujel jen 3 200 km, to je opravdu velký rozdíl.
Vzhledem k tomu, že je zimní testování jedinou možností, jak vůz otestovat, všichni pracovali naplno. I když má zákaz testování během sezony na týmy pozitivní vliv co se týče rozpočtů, ohledně úprav pravidel a novinek už je tomu jinak. Po změnách v pravidlech ohledně foukaných difuzorů před VC Velké Británie neměly týmy jak zjistit, nakolik je změna ovlivní. To je samozřejmě pro každý tým velice nepříjemná situace, pouze podle odhadů se totiž závodit nedá.
Český jezdec Josef Král při testu nováčků v Abú Zabí
Testování bylo také skvělou příležitostí, jak otestovat mladé jezdce. Ti však v dnešní době téměř nemají šanci zkusit řídit vůz F1. Při již zmíněných demonstračních jízdách moc zkušeností neposbírají, protože tam se nejezdí závodním tempem. Jedinou šancí je tedy některý z oficiálních testovacích dní, ale to spíš tým potřebuje, aby si na vůz zvykli závodní jezdci. Zbývá tak test pro nováčky, který je ale jen jednou do roka. Nebo páteční tréninky.
V prvním pátečním tréninku je možné nahradit jednoho z pilotů týmu testovacím či náhradním jezdcem týmu, pokud má superlicenci, potřebnou pro jízdu s vozem F1. To však k nabrání zkušeností také moc nepomůže, týmy se tak v případě potřeby nahradit některého z pilotů pro kvalifikaci a závod uchylují k angažování zkušených pilotů.
To jsme letos zaznamenali při VC Kanady, kterou místo Sergia Péreze odjel Pedro De la Rosa, který je normálně testovacím jezdcem McLarenu. Esteban Gutierrez, třetí jezdec Sauberu, neměl dost zkušeností s vozem. Pro tým bylo výhodnější půjčit si De la Rosu, i když si musel zvykat na úplně jinou techniku, než jakou měl u McLarenu.
I Renault zažil takovou situaci, po havárii Roberta Kubicy. Tento tým sice má hodně testovacích a náhradních pilotů, ale když bylo potřeba zraněného Poláka nahradit, nedostal šanci žádný z nich, náhradou se stal zkušený německý veterán, Nick Heidfeld.
Možností k testování opravdu není mnoho, týmy tedy před sezonou testují, jak to jen jde.
To je samozřejmě z dlouhodobého hlediska špatně, protože zkušení veteráni zde nebudou navěky, jednou pověsí helmu na hřebík a v takových situacích bude muset zasáhnout někdo jiný. Mladíci bez zkušeností...Tuto situaci si uvědomuje i prezident FIA, Jean Todt. Ten již během letošní VC Turecka začal o možnostech testování během sezony mluvit. Znovu se diskuse rozhořely během VC Německa a zdá se, že všichni chtějí testování zpět. Zbývá jen doladit přesné podmínky.
Testování bude potřeba i kvůli novým motorům, které přijdou v roce 2014. Přeplňované 1,6l šestiválce prostě bude potřeba vyzkoušet, protože od současných atmosferických 2,4l V8 motorů se dost liší.
K celému problému se vyjádřil i Jonathan Neale z McLarenu.
"Ano, podpořili bychom to. Ale před lety jsme testování zakázali jako součást Dohody o omezení zdrojů. Přestavěli jsme kvůli tomu náš tým, úplně jsme rozpustili testovací tým.
Bylo by to tedy složité, zkoušet mladší inženýry a mechaniky, kteří s takovou formou testování nemají zkušenosti. Navíc, ty náklady, na cestování a všechny ty věci okolo, by byly enormní. Myslím, že jsme se dostali ke zlomovému bodu, jak již v jednom z předchozích rozhovorů naznačil Ross Brawn. Než cokoli odsouhlasíme, musíme myslet na naše zaměstnance, jejich rodiny. Nesmí toho na ně být moc."
Esteban Gutierrez nemohl nahradit Sergia Péreze, nemá totiž s vozem F1 zkušenosti.
Je tedy pravděpodobné, že pokud k obnovení testování dojde, rozhodně nepůjde o neomezené testy, jako před lety. Šlo by o několik vyhrazených dní během sezony. Ubylo by však i předsezonních testů.
"Pokud by bylo cílem tohoto testování dát šanci mladým jezdcům a mechanikům, byl bych jednoznačně pro. Pokud by se to ale znovu mělo dostat do bodu, kdy se neustále testovaly pneumatiky, nové součástky apod., rozhodně by to nebylo dobře."
Přesné detaily ještě sice nikdo nezveřejnil, ale je jasné, že o povolení testování během sezony se usilovně jedná. Jak dlouho však budou jednání trvat a jestli se vůbec testování znovu povolí, nelze v tuto chvíli říct, ani odhadovat.
Max Verstappen sice odstartoval do závodu v Džiddě z pole position, ale nakonec se musel spokojit až s druhým místem. Na jeho výsledek měl zásadní vliv trest, který obdržel za incident v úvodním kole s novým lídrem šampionátu Oscarem Piastrim.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.