NÜRBURGRING - 1. TRÉNINK; Nejrychlejší kolo v úvodní části závodního víkendu v Německu předvedl Fernando Alonso a dokládá tak, že Ferrari jde výkonnostně nahoru.
Úvodní trénink začal za nízkých teplot (vzduch: 13 °C, asfalt: 17 °C) a zamračené oblohy, ale naštěstí bez deště. Pirelli do Německa přivezlo měkkou a střední směs, přičemž týmům nabídlo k vyzkoušení také novou vývojovou směs měkké směsi (dvě sady pro každého pilota na pátek), kterou později v sezóně hodlají nahradit současnou specifikaci. Díky tomu jsme byli svědky mnohem větší aktivity, než je tomu v pátek dopoledne obvyklé.
Do vozů usedl u Lotusu Karun Chandhok, což na pátek není nic mimořádného. Výjimečné je však to, že tento víkend se místo Trulliho zúčastní všech částí – včetně nedělního závodu. U HRT do tréninku místo Liuzziho nastoupil Karthikeyan, jehož závodní sedačku již v Anglii převzal Ricciardo, a u Force Indie si Hülkenberg vypůjčil monopost Di Resty.
Jako první z boxů vyrazili Kovalainen, d’Ambrosio, Pérez, Alguersuari a Karthikeyan. Williams na oba vozy nasadil nová zadní křídla, se slibovaným novým předním křídlem jezdil pouze Barrichello.
Sedačka Karuna Chandhoka(foto: Team Lotus)
Jenson Button k instalačnímu kolu vyjel na nové měkké směsi pneumatik se zadním křídlem potřísněným flow-visem. Zkoušel nové zadní křídlo se silnějším DRS efektem, ale celkově nižším přítlakem. McLaren jej v Anglii nakonec kvůli změně předpisů pro mapování motorů nenasadil. Další změnou na voze byla zrcátka tvarovaná tak, aby usměrňovala proudění k zadnímu křídlu.
O svém monopostu během tréninku Jenson do rádia uvedl: "Je úžasné, jak moc se zde auto chová odlišně. Potřebujeme zapracovat na nedotáčivosti v některých zatáčkách." Hamilton si jízdu také užíval: "Vyvážení brzd se zdá být dnes velmi dobré. Jsem s ním docela spokojený."
V instalačním kole ve vlásence prasklo sklo levého zpětného zrcátka v Chandhokově Lotusu, Hamilton hned na úvod zablokoval kola a hodně probrzdil. Massa během ověřování nových dílů kroužil zrána po Nürburgringu konstantní rychlosti.
Renault představil hodně vylepšení, na obrázku je nové spodní zadní křídlo (beam-wing)(foto: WRI2/Nextgen-Auto.com)
Renault přivezl solidní nášup vylepšení, z nichž některá jsou již výsledkem modernizovaného aerodynamického tunelu, který během 12 denní přestávky začátkem měsíce přestavěli pro testování 60% modelů. Na Heidfeldově voze se letos poprvé objevily výfuky ústící na voze vzadu. S touto konfigurací zajel po 20 min jako první měřené kolo – 1:38,313, v dalším 1:37,987. Petrov jezdil s tradičními výfuky vepředu.
To už jezdili naplno i ostatní, nejrychleji Rosberg s Mercedesem – 1:35,751. Němec se v dalších kolech zlepšoval, po 28 min od začátku ho ale o více než 2 sec překonal Hamilton – 1:32,996 min. Mark Webber byl v té chvíli o 1 sec pomalejší, Vettel o 1,7 sec. Úřadující mistr světa brzy poskočil před Hamiltona – 1:32,760 min.
Mercedes s novými výfuky a teplotní ochranou podlahy(foto: WRI2/Nextgen-Auto.com)
Pořadí v polovině 1. tréninku bylo následující:1. Vettel 1:32,536 min2. Hamilton +0,4603. Webber +0,4724. Alonso +1,0505. Button +1,0926. Rosberg +1,4697. Petrov +1,5588. Massa +2,2469. Schumacher +2,492
Kovalainen byl s chováním svého Lotusu spokojený: „Zadek je dobrý, mechanické vyvážení dobré, brzdění dobré, nemám problémy s blokováním. Zahřívání pneumatik ale ještě není skvělé.“
Ferrari přivezlo další drobné úpravy svých výfuků a difuzoru. Mělo by mít také upravené přední křídlo, ale to do prvního tréninku zřejmě nenasadili. Pětadvacet minut před koncem doložil Alonso velmi rychlým kolem stoupající formu Ferrari a poskočil do čela - 1:31,981 min.
Mechanici Renaultu zatlačili ve stejnou dobu do boxů Heidfelda a zkoumali přehřívající se součásti kvůli novému umístění výfuků na zádi. Mezitím si také Glock zvláštně poškodil přední křídlo v šikaně jízdou přes obrubník.
Mimo trať se v zatáčce č. 7 ocitl Schumacher, když hledal limity svého vozu, stejně jako o chvíli později Kovalainen v zatáčce č. 5.
Počty ujetých kol
Z nejrychlejšího času se nakonec těšil Fernando Alonso, který byl o 0,3 sec rychlejší než oba Red Bully, za nimiž se seřadili jeho týmový kolega Massa a oba McLareny. Překvapením je propad Virginu, jehož žádný vůz na HRT nestačil.
Přehled nejvyšších rychlostí: 1. Schumacher - 308 km/hod, 2. Rosberg - 306; 3. Sutil - 304; 4. Webber - 302; 5. Petrov - 302; 6. Alonso - 301.
Přehled všech časů prvního tréninku: zde.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.