Formule 1 za posledních několik let udělala v oblasti bezpečnosti velké změny k lepšímu. Jezdci bez zranění přestávají hrůzostrašné nehody. Je dobře, že Mezinárodní automobilová federace neusíná na vavřínech a snaží se o další zlepšení.
Loni ve Valencii prožil hororovou nehodu ve Valencii letící Mark Webber. Letos všem zatrnulo v Monaku, kdy Sergio Pérez bočně narazil do bariéry. Vše se naštěstí obešlo bez vážnějších následků. Zdrojem starostí v F1 zůstávají při nárazech ulétávající kola a trosky, které mohou snadno zranit piloty v otevřených kokpitech.
Již delší dobu se přemýšlí o vylepšení ochrany kokpitů, popř. jejich celého uzavření (psali jsme například loni zde). Riziko při nárazech různých úlomků (viz Massa v Hungaroringu před dvěma lety, kdy ho trefila pružina) by se tím podstatně snížilo.
Obavy však panují ze zaklínění pilota při požáru a nebezpečí uhoření. Takto nebezpečné požáry jsme ale v F1 již dlouho neviděli - částečně i díky tomu, že každý vůz musí být uvnitř vybaven samočinným hasicím přístrojem. Naopak nebezpečné situace a zranění kvůli odlétajícím kolům a dalším součástkám ano.
FIA Institute pracuje na několika projektech, které mají dále snížit rizika zranění troskami při závodech otevřených formulí. Jeden z posledních se zabývá testováním účinku ochrany pomocí krytů, kterými jsou chráněny kabiny tryskových letadel, a jejich možným využitím v motosportu.
Video: FIA testuje uzavřené kokpity - takový náraz by byldnes pro piloty smrtelný
V tomto testu stroj vystřeluje kolo Formule 1 společně s pneumatikou nejdříve do polykarbonátového čelního skla, potom do krytu kabiny tryskového letadla, a to v rychlosti 225 km/hod (průměrné zrychlení 100 G za desetinu sekundy).
Výbuch vysoce stlačeného (84,38 kg/cm2) dusíku umožňuje pístu dosáhnout této rychlost na pouhých 2 m. Pneumatika je nejdříve vystřelena na 30 mm silný třívrstvý polykarbonátový kryt, poté na kryt pilotní kabiny tryskáče.
Píst, na kterém je uchycena pneumatika, je vystřelen stlačeným dusíkem a odděluje se od ní zlomek vteřiny před nárazem. První tvrzené sklo se při nárazu tříští, ale dokáže kolo s pneumatikou od kokpitu odklonit.
Monopost Red Bullu s krytým kokpitem, jak si jej představuje Autosport
Kryt stíhačky, který je vyroben ze speciálního leteckého polykarbonátu se prohýbá a odráží kolo bez přetrvávající deformace. Dokládá to jeho elastickou pevnost a prokazuje se být při nárazu kola velmi efektivním.
Exaktní výsledky pokusů byly zaznamenávány šesti akcelerometry a nyní jsou prezentovány Technické pracovní skupině Formule 1.
Australský talent Oscar Piastri si v Miami připsal třetí vítězství v řadě a potvrdil skvělou formu, když opět předvedl suverénní výkon a nenechal nikoho na pochybách, kdo momentálně udává tempo ve Formuli 1.
Kvalifikace na Velkou cenu Miami skončila pro Ferrari fiaskem. Charles Leclerc obsadil až osmé místo, jeho týmový kolega Lewis Hamilton skončil dokonce dvanáctý. „Byl jsem spokojený se svým kolem, ale výsledek je zklamáním. Prostě nejsme dost rychlí,“ hodnotil Leclerc situaci otevřeně.
Max Verstappen vstoupil do víkendu Velké ceny Miami jako čerstvý otec, ale na trati nijak nepolevil. Po narození dcery Lily si bez zaváhání dojel pro pole position a dal jasnou odpověď na debaty, zda ho otcovství může zpomalit.
Max Verstappen ovládl kvalifikaci na Velkou cenu Miami 2025 a zajistil si start z prvního místa. Nizozemský jezdec Red Bullu stanovil nový traťový rekord a po závodě mluvil o hledání limitů. Lewis Hamilton z Ferrari označil svou kvalifikaci za zklamání, Lando Norris se smířil s druhým místem a Andrea Kimi Antonelli ocenil svůj návrat po sprintu. Ferrari zůstává pozadu a šéf týmu Frederic Vasseur přiznal chyby.
Max Verstappen si v Miami zajistil pole position, když porazil McLareny i přes tlak po neúspěšném sprintu. Lando Norris chyboval v zatáčce 17, což ho stálo první místo, a Kimi Antonelli překvapil třetím místem; Lewis Hamilton do Q3 nepostoupil.
Andrea Kimi Antonelli měl sprint v Miami rozjetý nadějně, ale místo senzace přišlo tvrdé probuzení. Po startu z pole position rychle ztratil vedení a nakonec dojel až čtvrtý. V čele se mezitím přetahovali piloti McLarenu – Oscar Piastri a Lando Norris, který si nakonec dojel pro vítězství. tragédii prožil i tým Ferrari.
Toto Wolff se zastal Lewise Hamiltona po jeho vlažném startu ve Ferrari. Podle šéfa Mercedesu neztratil britský pilot nic ze své výjimečnosti – jen prochází přirozeným procesem adaptace na nový tým a nové výzvy.
Max Verstappen přijel do Miami se zprávou o čerstvě narozené dceři Lilly a vylepšeným vozem RB21. Na víkendové Velké ceně tak čelí nejen novým výzvám na trati, ale i těm rodičovským – a zvládá je s úsměvem i pomocí špičkové techniky.
Tým Alpine zatím v letošní sezoně formule 1 zůstával v oblasti technických vylepšení výrazně pozadu. Před Velkou cenou Miami se ale v boxech objevil pozoruhodný detail – dvě různé konfigurace přídě a předního křídla, které mohou naznačovat možné změny v aerodynamickém přístupu stáje.
Teprve osmnáctiletý Kimi Antonelli šokoval svět formule 1, když si v Miami vyjel první místo na startu sprintu – a dočkal se gratulace od samotného Lewise Hamiltona. Mladý Ital tak zazářil jako největší překvapení dosavadní sezony.
Mladý talent Kimi Antonelli z Mercedesu zazářil v kvalifikaci na sprintový závod Velké ceny Miami, když v dramatickém finiši překonal lídra šampionátu Oscara Piastriho a vybojoval si pole position.
Australský talent Oscar Piastri zazářil v jediné tréninkové jízdě před Velkou cenou Miami, kterou však předčasně ukončil incident Olivera Bearmana. Krátké, ale intenzivní dopoledne tak přineslo nečekané pořadí a omezený prostor pro přípravu na víkendový program.