Oblíbený klasický okruh v Silverstone letos prošel další velkou úpravou, závodní víkend bude navíc okořeněn změnou v pravidlech týkajících se využívání výfuků. Jaké jsou technické parametry a výzvy této historické dráhy?
Velká cena Británie načne druhou polovinu letošní sezóny Formule 1. Zmodernizovaný okruh přináší pro týmy řadu nových výzev v místě bohatém na historii - vždyť první velká cena F1 se zde jela již v roce 1950! Ta letošní bude zpestřena změnou předpisu týkající se využívání výfuků: pokud pilot nebude mít nohu na plynu, nebude možno využívat foukání k navyšování přítlaku, což postihne všechny přední týmy. Kdo na to doplatí nejvíce, na to nám odpoví až sobotní kvalifikace.
Po změně konfigurace dráhy, která byla minulý rok o 745 m prodloužena, letos došlo k další velké změně - paddock byl přesunut na rovinku před zatáčkou Abbey, proto se změnilo také číslování zatáček: bývalá první zatáčka po startu je nyní v pořadí až devátá.
Jedno kolo v Silverstone měří 5 891 m. Velká cena Británie je letos vypsána na 52 kol, její vítěz tedy v neděli 10. července 2011 bude muset ujet 306,227 km.
Pro mnohé týmy se jedná o domácí závod - většina z nich má totiž ve Velké Británii své továrny. I výrobce motorů Cosworth má své výrobní prostory v Northamptonu, který leží 16 km od okruhu. Cosworth v tamějším regionu patří k největším zaměstnavatelům. Vedle dráhy sídlí také Force India.
Mapka okruhu s vyznačením DRS zóny - o ní více zde(podklad: formula1.com)
Okruh obsahuje 18 zatáček, z toho 10 pravotočivých a 8 levotočivých. Jezdí se ve směru hodinových ručiček. Okruh obsahuje řadu velmi rychlých zatáček: osm jich piloti projíždějí rychlostí převyšující 250 km/hod. V zatáčce č. 11 rychlost neklesá pod 270 km/hod, ta se jede ale naplno. Skutečnou nejrychlejší zatáčkou je hned ta první (Abbey), kde musí piloti při nájezdu do ní v rychlosti kolem 290 km/hod na chvíli sundat nohu z plynu. Pouze ve dvou zákrutách musí zpomalit pod 100 km/hod, tou nejpomalejší je Vale - 80 km/hod.
Na třech delších rovinkách monoposty přesahují rychlost 300 km/hod. Nejrychlejším místem je úsek před zatáčkou č. 15, kde by mohly dosahovat až 315 km/hod. Přesto týmy volí kvůli konfiguraci zatáček spíše střední přítlak. Důležité je správné vyvážení vozu v zatáčkách Becketts, do nichž najíždějí rychlosti přes 300 km/hod.
Nejdéle jsou vysokému bočnímu přetížení piloti vystaveni v zatáčce č. 9 - po dobu 2,5 sekundy na ně působí síla 3,7 G. To nejvyšší ale zažívají v Abbey - až 4,8 G (4 G po dobu 1,3 sec). Vůz musí vydržet boční tlak o síle 2,2 tuny. Znamená to, že vytváří přítlak 2,5násobně vyšší, než činí jeho hmotnost.
Na plný plyn se jedou dvě třetiny okruhu, mezi zatáčkami 13 a 15 s plynem na podlaze 833 m. Zajímavý je i 1,88km dlouhý (32 % délky okruhu) úsek Becketts, kde se v rychlém sledu střídá levotočivá (č. 10 - 300 km/hod při 2,2 G), pravotočivá (Maggots, 275 km/hod při 4,8 G), levotočivá (č. 12, 230 km/hod při 3,9 G), pravotočivá (č. 13 - 240 km/hod při 3,9 G) a levotočivá (Chapel, 240 km/hod při 2,2 G) zatáčka. Piloti se zde lehce dotknou brzy v zatáčce č. 12, o něco více (cca 35 %) před 13. zatáčkou. Projedou jej za 25 sekund průměrnou rychlostí 272 km/hod, rychlost neklesá pod 195 km/hod.
Alonso stíhá Rosberga minulý rok v Copse(foto: Mercedes GP)
Na brzdě piloti tráví 14 % času - z pohledu brzd a nároků na jejich chlazení se jedná o nenáročnou trať, během závodu zde dochází k jejich nízkému opotřebení, kvůli nedostatku brzdění (pouze tři místa, kde se tvrdě brzdí) se zde týmy potýkají s problémy při udržení jejich provozní teploty a dobíjení KERSu - proto Force India i Red Bull přemýšlejí, že by se ho tentokrát zcela vzdaly.
Průměrná spotřeba paliva zde loni činila 2,36 kg (u Renaultu, Williams udává 2,9 kg) paliva na kolo, letos bude zřejmě o něco málo vyšší. Deset kg paliva zpomaluje vozy o 0,4 sec na kolo.
Na strategie bude mít letos významný vliv nová boxová ulička, jejímž průjezdem je možné si zkrátit dvě pomalé zatáčky. Paul Hembery proto očekává 3 - 4 zastávky na závod.
Motory jsou zde podrobeny vysoké zátěži: hodně času tráví ve vysokých otáčkách, což se projevuje i na spotřebě. Převodovka zde má velmi lehkou práci: během 6km okruhu musí změnit rychlostní stupeň pouze 50krát.
Pirelli s sebou na víkend veze měkkou (tzv. option, žlutá barva) a tvrdou (prime, stříbrná barva) směs ze své škály pneumatik na suchou vozovku stejně jako vloni. Krom nich má přibalené samozřejmě i přechodné pneumatiky (intermediate) a pneumatiky do deště (wet). Okruh je na pneumatiky kvůli rychlým zatáčkám docela náročný, podobný jako ten v Barceloně. Žroutem gumy by měla být zatáčka Copse, která byla letos přeasfaltována.
Průjezd okruhem s Felipem Massou
Rekordní čas na nové konfiguraci zajel během loňské velké ceny Fernando Alonso na Ferrari - 1:30,874 min, kvalifikaci vyhrál Sebastian Vettel v čase 1:29,615 min. Průměrná rychlost jeho kola činila 236,65 km/hod.
Toto Wolff se zastal Lewise Hamiltona po jeho vlažném startu ve Ferrari. Podle šéfa Mercedesu neztratil britský pilot nic ze své výjimečnosti – jen prochází přirozeným procesem adaptace na nový tým a nové výzvy.
Max Verstappen přijel do Miami se zprávou o čerstvě narozené dceři Lilly a vylepšeným vozem RB21. Na víkendové Velké ceně tak čelí nejen novým výzvám na trati, ale i těm rodičovským – a zvládá je s úsměvem i pomocí špičkové techniky.
Tým Alpine zatím v letošní sezoně formule 1 zůstával v oblasti technických vylepšení výrazně pozadu. Před Velkou cenou Miami se ale v boxech objevil pozoruhodný detail – dvě různé konfigurace přídě a předního křídla, které mohou naznačovat možné změny v aerodynamickém přístupu stáje.
Teprve osmnáctiletý Kimi Antonelli šokoval svět formule 1, když si v Miami vyjel první místo na startu sprintu – a dočkal se gratulace od samotného Lewise Hamiltona. Mladý Ital tak zazářil jako největší překvapení dosavadní sezony.
Mladý talent Kimi Antonelli z Mercedesu zazářil v kvalifikaci na sprintový závod Velké ceny Miami, když v dramatickém finiši překonal lídra šampionátu Oscara Piastriho a vybojoval si pole position.
Australský talent Oscar Piastri zazářil v jediné tréninkové jízdě před Velkou cenou Miami, kterou však předčasně ukončil incident Olivera Bearmana. Krátké, ale intenzivní dopoledne tak přineslo nečekané pořadí a omezený prostor pro přípravu na víkendový program.
Max Verstappen a Kelly Piquet se stali rodiči, na svět přišla jejich první společná dcera. Pro čtyřnásobného mistra světa jde o výjimečný životní milník, jenž přichází v době jeho sportovní dominance a značí začátek nové kapitoly také mimo svět Formule 1.
Rivalové na okruhu v Miami se nemusí obávat, že by lesklá helma Landa Norrise ve tvaru disko koule narušila jejich výhled. Tento extravagantní design je podle jezdce spíše zábavný, než praktický pro závodní účely.
Max Verstappen a Kelly Piquet čekají své první dítě a je možné, že miminko už přišlo na svět. S touto radostnou novinkou se však pojí i otázka, jaké národnosti jejich dítě bude, vzhledem k různým kulturním kořenům obou rodičů.
George Russell hodnotí start sezóny Mercedesu jako příjemné překvapení, ale stále má obavy ohledně závodního tempa. Britský pilot se obává, že problémy z Džiddy by se mohly opakovat i v Miami.
Oscar Piastri se po triumfu v Saúdské Arábii poprvé v kariéře ocitl na čele šampionátu F1 s náskokem deseti bodů. McLaren i Norris působí sebevědomě a jejich forma naznačuje, že letos mohou skutečně zasáhnout do boje o titul.
Yuki Tsunoda se s náročným vozem Red Bull RB21 adaptuje lépe, než se očekávalo, přičemž přiznává, že stále potřebuje více času na poznání jeho limitů. I přesto věří, že bude schopen uspět tam, kde jeho předchůdci Liam Lawson a Sergio Pérez selhali.