Druhý trénink ve Valencii ovládlo Ferrari zásluhou Fernanda Alonsa. Nejblíže mu byl Lewis Hamilton s McLarenem, Sebastian Vettel obsadil třetí příčku.
Druhý trénink začal pod mrakem za obdobných klimatických podmínek, jako skončil ten první. Teplota vzduchu dosahovala 26 C°, asfalt 38 °C.
Dopoledne byl nejrychlejší Mark Webber, Sebastian Vettel byl o 2,5 sec za ním. Red Bull tento rozdíl vysvětlil s tím, že úřadující šampion již jezdil s mapováním pro Silverstone, tedy s minimálním vlivem výfukových plynů na vytváření přítlaku při brzdění a nájezdu do zatáček, kdy pilot nemá sešlápnutý plynový pedál.
Ve 14 hodin se na dráze jako první objevil rudý Virgin řízený D’Ambrosiem následovaný Renaultem Vitalije Petrova, Kovalainenem a Pérezem, který se zdá být po monackém karambolu již konečně v pořádku.
První laťku stanovil po třech minutách D’Ambrosio – 1:47,730 min, hned jej ale překonal Kovalainen (1:47,234). Trénink začal nabírat na obrátkách, týmy se zaměřovaly na optimalizaci nastavení pro zbytek víkendu.
Lewis Hamilton s novým předním křídlem(foto: McLaren)
Velmi brzy začali kroužit také piloti Ferrari a do čela šel Massa – 1:40,857 min. Překonal tím o 0,8 sec Heidfelda, který hlásil problémy s vibracemi, přesto pokračoval dále. Před Felipeho se vzápětí posunul jeho kolega Fernando Alonso – 1:40,492 min, oba na střední směsi pneumatik Pirelli.
Sebastian Vettel se svým prvním pokusem zařadil až za piloty Ferrari na třetí místo (1:40,946), Hamilton na McLarenu hned za něj (1:41,148), těsně minul zídku v zatáčce č. 10. Úřadující mistr světa na to ale šlapal dále a hned dalším pokusem přeskočil Alonsa – 1:40,062 min.
Brzy se začal předvádět i jeho kolega Mark Webber s druhým Red Bullem – 1:40,006; Vettel se na prvním místě udržel – 1:39,790; před Australanem byl také Alonso – 1:39,960 min.
Heikki Kovalainen si pochvaloval zlepšenou trakci, Trulliho vůz odpoledne již také fungoval. Mechanické problémy má však Jaime Alguersuari, který se na trať vůbec nedostal. O něco lépe na to m byl Di Resta, jenž s vozem po ranní havárii Hülkenberga vyjel až 10 min před koncem.
Ředitelka Sauberu Moniša Kaltenbornová si velmi pochvalovala Kobajašiho: „Během roku vyrost v tak vyspělého pilota! Velmi efektivně se ujímá své role lídra týmu. Jsme s ním moc spokojeni, velmi dobře do týmu zapadá.“
Valencie je náročná na chlazení monopostů, proto Mercedes představil dodatečný otvor(foto: Mercedes GP)
Pastor Maldonado je po 23 min od zahájení jedním z prvních, který nasazuje měkčí směs. Spousta pilotů probržďovala své pneumatiky, několik jich vyjíždělo mimo trať v zatáčce č. 12.
Button si stěžoval na velkou přetáčivost, zejména při vyšších rychlostech. McLaren mimochodem podepsal smlouvu o zařazení do svého vývojového programu s dalším mladíkem – 13 letým Nathanem Astonem, který ve svém třetím roce vyhrál britský motokárový titul. Tým se usilovně snaží vychovat druhého Hamiltona, pod smlouvou již má holandského kluka Nicka de Vriese. „Hledáme piloty se správným přístupem, vztahem a potenciálem. Pomůžeme jim v jejich kariéře mnoha různými způsoby,“ komentoval tento krok Martin Whitmarsh.
Pořadí v polovině tréninku:1. Vettel 1:39,7092. Webber +0,0833. Alonso +0,2094. Massa +0,2505. Maldonado +0,5926. Heidfeld +0,8687. Petrov +1,3238. Hamilton +1,439
Po 48 min přezul na měkčí sadu Heidfeld a hned zajel o 1,5 sec rychlejší čas – 1:39,040 min - poskočil na první místo před oba Red Bully. V tu dobu začaly měkkou směs, která měla být dle Pirelli o sekundu rychlejší, zkoušet i ostatní piloti.
O 1,2 sekundy na ní zrychlil Mark Webber (1:38,531), o 1,5 sec Vettel (1:38,265) a sesadil Renault z vrcholu výsledkové listiny. Čtvrtý Rosberg držel 4. příčku na tvrdší sadě pneumatik – 1:38,981 min.
Půl hodiny před koncem konečně vystrčil drápky i McLaren. Hamiltonův nejrychlejší čas (1:38,195) ale po několika vteřinách o 11 tisícin překonal Alonso (1:38,184), v dalším kole ještě 2 desetiny ubral (1:37,968). Zdá se, že se zítra schyluje k těsné bitvě o pole-position.
Čtvrt hodiny před koncem se většina vydala na měkčí sadě pneumatik na svou poslední dlouhou jízdu, která trvala až do samotného závěru. V něm už nejrchlejší čas Alonsa nikdo nepřekonal.
Ke konci bylo patrné poškození asfaltu v zatáčce č. 20, jehož části se nacházeli na dráze i v únikové zóně. Pořadatelé mají přes noc o zábavu postaráno..
Počty kol ujetých odpoledne (vlevo) a za dnešní den celkem (vpravo)
Přehled maximálních rychlostí: 1. Schumacher – 317 km/hod; 2. Rosberg – 316; 3. Massa – 316; 4. Maldonado - 315; 5. Barrichello – 315; Di Resta - 315.
Soupis všech časů dle pilotů: zde.
Po krátké pauze a nabírání sil po náročné trojici závodů je tu další adrenalinová jízda – Formule 1 se o víkendu vrací na scénu Velkou cenou Miami, kde se očekává další dramatické dějství sezóny 2025.
Racing Bulls představil pro Velkou cenu Miami jednorázové růžovo-bílé zbarvení monopostů inspirované novou příchutí Red Bull Summer Edition. Své zbarvení představil i Sauber.
Ferrari představilo pro Velkou cenu Miami speciální lakování. Zatímco někteří oceňují moderní prvky značky HP, jiní kritizují design jako nevyvážený a chaotický.
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.