Mark Webber na Red Bullu zajel suverénně nejrychlejší čas v úvodním měřeném tréninku před Velkou cenou Evropy. Soupeři na něj ztráceli přes osm desetin sekundy.
Týmy ráno přivítala suchá trať a mračná obloha a o něco nižší teploty, než jsou ve Valencii v tuto dobu obvyklé. Během tréninku se pohybovaly kolem 25 °C, asfalt měl zpočátku pouze 28 °C, během jízd vystoupala na 36 °C.
Včera měl smůlu Williams, jehož dodávka s novinkami cestou do Valencie havarovala (pokazil se jim i chladicí kamion s masem, které kvůli horku muselo být následně zlikvidováno).
Ferrari do Valencie nepřivezlo žádnou novinku, dopoledne testovali pouze úpravu zadního zavěšení se jiným úchytem horního závěsu k těhlici (výše a blíže monopostu). Fernando Alonso s Felipem Massou se na dráze objevili poprvé až po půl hodině, nasadilo přitom pouze s dvouprvkovým přední křídlo.
Do tréninků zasáhli dva testovací piloti: Karun Chandhok usedl do Lotusu T128 Jarna Trulliho, Daniel Ricciardo testoval Toro Rosso STR6 Sebastiana Buemiho a Nico Hülkenberg Di Restovu Force Indii VJM04.
Pirelli do Valencie dovezlo střední a měkkou směs (místo původně ohlášené super-měkké). Střední je upravená, proto piloti dostali dopoledne pro testování o jednu sadu navíc.
Dvouprvkové (nahoře) a tříprvkové přední křídlo Ferrari(foto: Christophe Malbranque)
Jako první vyjel na dráhu neobvykle Sebastian Vettel s Red Bullem, za ním se vydal Hülkenberg, Alguersuari a Ricciardo. Městský okruh tradičně s přibývajícími minutami zažívá prudké zlepšení v přilnavosti, Valencie v tomto ohledu dle Pirelli tratím letošního kalendáře kraluje. Množství prachu bylo patrné na vírech za vozy (u Renaultu díky unikátním výfukům po stranách) již při výjezdu z boxů.
Lotus u Heikkiho neustále měnil přední křídla, Fin si pochvaloval lepší zpětnou vazbu z upraveného posilovače řízení. Chandhok zaznamenal nějaký problém při protáčení kol a hledání správného záběru spojky, proto v polovině tréninku musel neplánovaně do garáže. Vypadalo to na převodovku, protože nemohl používat druhý rychlostní stupeň. Předčasný konec Karunova potěšení, mechanici se rychle dali do opravy, aby vůz stihli připravit na odpoledne pro Jarna Trulliho. Znovu by se ale měl svézt opět v Silverstone.
Red Bull dle BBC již během tohoto tréninku používal mapování určené pro Silverstone, kde vstoupí v platnost omezení týkající se práce s výfukovými plyny, když nemá pilot sešlápnutý plyn. Současná mapování, jež týmy využívaly v kvalifikaci, jsou něco jako agresivní sportovní mód. Využívá však příliš mnoho paliva a dochází k velké zátěži motoru, proto se nepoužíval v nedělních závodech.
Týmy ale zneužívaly pravidel parc fermé, která říkají, že monopost musí být od začátku kvalifikace až do závodu stejný. FIA změnu mapování po kvalifikaci proto již ve Valencii zakazuje.
Heidfeld jezdil po celou dobu s foukáním i při brzdění. Renault bude podle Autosportu tím, kdo doplatí na změnu v pravidlech nejvíce.
První měřené kolo předvedl po 7 min Nico Rosberg: 2:06,412 min. Ten absolvoval mimořádně tři instalační kola za sebou. Většina pilotů si stěžovala na chabou přilnavost, Hamilton do rádia hlásil, že její úroveň "není příliš šokující."
Dalšího měřeného výkonu jsme se dočkali až po 18 min od začátku – nejprve Hülkenberg ujel kolo ujel kolo za 1:47,942, po něm Schumacher za 1:54,397 min, přitom na obou rovinkách, kde bude v závodě povoleno používat DRS, držel konstantní otáčky.
Mladší z obou Němců po třech kolech svůj čas vylepšil o více než čtyři sekundy (1:43,769), pak ale narazil do zdi při brzdění do zatáčky č. 12 a po smyku zastavil v únikové zóně. Levá strana Force Indie včetně zavěšení je poškozená.
Trosky byly po pěti minutách odklizeny, čehož využil Pastor Maldonado s Williamsem a vyhoupnul se do čela (1:43,455 min). Po 10 min jej překonávají Ricciardo (1:43,438), Schumacher (1:43,050), Heidfeld (1:42,756), Massa (1:42,530) i Alonso (1:41,683).
Marussia Virgin MVR-02 v konfiguraci pro Valencii(foto: Marussia Virgin Racing)
Pořadí v polovině tréninku: 1. Alonso 1:41,239 2. Sutil +0,767 3. Massa +0,915 4. Button +1,208 5. Heidfeld +1,271 6. Rosberg +1,490 7. Petrov +1,645 8. Schumacher +1,689 9. Hamilton +1,87410. Barrichello +1,924
Schumacherovi po 53 min ustřelila při brzdění do zatáčky č. 10 na mostě záď, díky široké únikové zóně v tomto místě svůj vůz srovnal a bez problémů pokračoval dále.
Krátce na to se na průběžné první místo posunul Webber na Red Bullu, když zajel na střední směsi o 0,8 sec rychlejší kolo než druhý Alonso.
Hamilton testoval aerodynamické novinky (patrné bylo zejména nové přední a zadní křídlo) McLarenu, čas si drobně vylepšil (1:41,834 min) a posunul se na 6. příčku před svého kolegu Buttona, za Red Bull se však posouvá Petrov s Renaultem (1:41,227 min) – o 0,012 sec před Alonsa, který sice zaznamenal rekord v prvním sektoru, celkový čas ale nezlepšil.
Hamilton po nasazení dalších novinek opět zrychlil (1:41,510 min) a posunul se na čtvrté místo za Alonsa.
Ke konci se většina zaměřila na jízdy s větším množstvím paliva. Půl minuty před ještě stihl dostat smyk Timo Glock, vše se naštěstí obešlo bez nárazu. Z nejrychlejšího času se nakonec těšil Mark Webber, který nejbližším rivalům nadělil více než 0,8 sec. Nejvíce (přes půl sekundy) získával ve velmi rychlém posledním sektoru.
Počty ujetých kol v 1. tréninku
Přehled maximálních rychlostí: 1. Maldonado - 317 km/hod; 2. Rosberg - 317; 3. Schumacher - 317; 4. Massa - 316; 5. Sutil - 315; 6. Heidfeld - 315.
Soupis všech časů dle jednotlivých pilotů: pdf.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.