Mark Webber na Red Bullu zajel suverénně nejrychlejší čas v úvodním měřeném tréninku před Velkou cenou Evropy. Soupeři na něj ztráceli přes osm desetin sekundy.
Týmy ráno přivítala suchá trať a mračná obloha a o něco nižší teploty, než jsou ve Valencii v tuto dobu obvyklé. Během tréninku se pohybovaly kolem 25 °C, asfalt měl zpočátku pouze 28 °C, během jízd vystoupala na 36 °C.
Včera měl smůlu Williams, jehož dodávka s novinkami cestou do Valencie havarovala (pokazil se jim i chladicí kamion s masem, které kvůli horku muselo být následně zlikvidováno).
Ferrari do Valencie nepřivezlo žádnou novinku, dopoledne testovali pouze úpravu zadního zavěšení se jiným úchytem horního závěsu k těhlici (výše a blíže monopostu). Fernando Alonso s Felipem Massou se na dráze objevili poprvé až po půl hodině, nasadilo přitom pouze s dvouprvkovým přední křídlo.
Do tréninků zasáhli dva testovací piloti: Karun Chandhok usedl do Lotusu T128 Jarna Trulliho, Daniel Ricciardo testoval Toro Rosso STR6 Sebastiana Buemiho a Nico Hülkenberg Di Restovu Force Indii VJM04.
Pirelli do Valencie dovezlo střední a měkkou směs (místo původně ohlášené super-měkké). Střední je upravená, proto piloti dostali dopoledne pro testování o jednu sadu navíc.
Dvouprvkové (nahoře) a tříprvkové přední křídlo Ferrari(foto: Christophe Malbranque)
Jako první vyjel na dráhu neobvykle Sebastian Vettel s Red Bullem, za ním se vydal Hülkenberg, Alguersuari a Ricciardo. Městský okruh tradičně s přibývajícími minutami zažívá prudké zlepšení v přilnavosti, Valencie v tomto ohledu dle Pirelli tratím letošního kalendáře kraluje. Množství prachu bylo patrné na vírech za vozy (u Renaultu díky unikátním výfukům po stranách) již při výjezdu z boxů.
Lotus u Heikkiho neustále měnil přední křídla, Fin si pochvaloval lepší zpětnou vazbu z upraveného posilovače řízení. Chandhok zaznamenal nějaký problém při protáčení kol a hledání správného záběru spojky, proto v polovině tréninku musel neplánovaně do garáže. Vypadalo to na převodovku, protože nemohl používat druhý rychlostní stupeň. Předčasný konec Karunova potěšení, mechanici se rychle dali do opravy, aby vůz stihli připravit na odpoledne pro Jarna Trulliho. Znovu by se ale měl svézt opět v Silverstone.
Red Bull dle BBC již během tohoto tréninku používal mapování určené pro Silverstone, kde vstoupí v platnost omezení týkající se práce s výfukovými plyny, když nemá pilot sešlápnutý plyn. Současná mapování, jež týmy využívaly v kvalifikaci, jsou něco jako agresivní sportovní mód. Využívá však příliš mnoho paliva a dochází k velké zátěži motoru, proto se nepoužíval v nedělních závodech.
Týmy ale zneužívaly pravidel parc fermé, která říkají, že monopost musí být od začátku kvalifikace až do závodu stejný. FIA změnu mapování po kvalifikaci proto již ve Valencii zakazuje.
Heidfeld jezdil po celou dobu s foukáním i při brzdění. Renault bude podle Autosportu tím, kdo doplatí na změnu v pravidlech nejvíce.
První měřené kolo předvedl po 7 min Nico Rosberg: 2:06,412 min. Ten absolvoval mimořádně tři instalační kola za sebou. Většina pilotů si stěžovala na chabou přilnavost, Hamilton do rádia hlásil, že její úroveň "není příliš šokující."
Dalšího měřeného výkonu jsme se dočkali až po 18 min od začátku – nejprve Hülkenberg ujel kolo ujel kolo za 1:47,942, po něm Schumacher za 1:54,397 min, přitom na obou rovinkách, kde bude v závodě povoleno používat DRS, držel konstantní otáčky.
Mladší z obou Němců po třech kolech svůj čas vylepšil o více než čtyři sekundy (1:43,769), pak ale narazil do zdi při brzdění do zatáčky č. 12 a po smyku zastavil v únikové zóně. Levá strana Force Indie včetně zavěšení je poškozená.
Trosky byly po pěti minutách odklizeny, čehož využil Pastor Maldonado s Williamsem a vyhoupnul se do čela (1:43,455 min). Po 10 min jej překonávají Ricciardo (1:43,438), Schumacher (1:43,050), Heidfeld (1:42,756), Massa (1:42,530) i Alonso (1:41,683).
Marussia Virgin MVR-02 v konfiguraci pro Valencii(foto: Marussia Virgin Racing)
Pořadí v polovině tréninku: 1. Alonso 1:41,239 2. Sutil +0,767 3. Massa +0,915 4. Button +1,208 5. Heidfeld +1,271 6. Rosberg +1,490 7. Petrov +1,645 8. Schumacher +1,689 9. Hamilton +1,87410. Barrichello +1,924
Schumacherovi po 53 min ustřelila při brzdění do zatáčky č. 10 na mostě záď, díky široké únikové zóně v tomto místě svůj vůz srovnal a bez problémů pokračoval dále.
Krátce na to se na průběžné první místo posunul Webber na Red Bullu, když zajel na střední směsi o 0,8 sec rychlejší kolo než druhý Alonso.
Hamilton testoval aerodynamické novinky (patrné bylo zejména nové přední a zadní křídlo) McLarenu, čas si drobně vylepšil (1:41,834 min) a posunul se na 6. příčku před svého kolegu Buttona, za Red Bull se však posouvá Petrov s Renaultem (1:41,227 min) – o 0,012 sec před Alonsa, který sice zaznamenal rekord v prvním sektoru, celkový čas ale nezlepšil.
Hamilton po nasazení dalších novinek opět zrychlil (1:41,510 min) a posunul se na čtvrté místo za Alonsa.
Ke konci se většina zaměřila na jízdy s větším množstvím paliva. Půl minuty před ještě stihl dostat smyk Timo Glock, vše se naštěstí obešlo bez nárazu. Z nejrychlejšího času se nakonec těšil Mark Webber, který nejbližším rivalům nadělil více než 0,8 sec. Nejvíce (přes půl sekundy) získával ve velmi rychlém posledním sektoru.
Počty ujetých kol v 1. tréninku
Přehled maximálních rychlostí: 1. Maldonado - 317 km/hod; 2. Rosberg - 317; 3. Schumacher - 317; 4. Massa - 316; 5. Sutil - 315; 6. Heidfeld - 315.
Soupis všech časů dle jednotlivých pilotů: pdf.
Max Verstappen vynechává mediální den před Velkou cenou Miami, jeho soukromý letoun vyrazil z Francie do USA teprve před několika hodinami. Okamžitě se tak rozšířily spekulace, že nizozemský šampion a jeho partnerka Kelly Piquet možná právě přivítali na svět svého prvního potomka.
Po krátké pauze a nabírání sil po náročné trojici závodů je tu další adrenalinová jízda – Formule 1 se o víkendu vrací na scénu Velkou cenou Miami, kde se očekává další dramatické dějství sezóny 2025.
Racing Bulls představil pro Velkou cenu Miami jednorázové růžovo-bílé zbarvení monopostů inspirované novou příchutí Red Bull Summer Edition. Své zbarvení představil i Sauber.
Ferrari představilo pro Velkou cenu Miami speciální lakování. Zatímco někteří oceňují moderní prvky značky HP, jiní kritizují design jako nevyvážený a chaotický.
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.