Kolotoč Formule 1 míří letos již podruhé do Španělska - tentokrát na velice rychlý městský okruh do Valencie. Jaké jsou technické parametry tohoto okruhu a čím je zajímavý?
Přestože se Velká cena Evropy koná již od roku 1983, kdy ji poprvé hostil Brands Hatch v Anglii, do Valencie zavítaly monoposty F1 na městskou trať poprvé v roce 2008. Jedno kolo zde měří 5419 m a během nedělního závodu jej vítěz bude muset ujet 57krát - jeho celková délka představuje 308,883 km.
Tento úzký městský okruh má nejvyšší počet zatáček ze všech tratí v šampionátu - rovných 25. Jedenáct z nich je levotočivých, čtrnáct pravotočivých. Jezdí se ve směru hodinových ručiček a průměrná rychlost přesto dosahuje vysokých 198 km/hod, průměrná rychlost průjezdu zatáček činí nízkých 86 km/hod.
Úroveň přilnavosti je zde nízká a povrch je kluzký, což se ale během víkendu s pogumováním zlepšuje. Vyvážení auta může negativně ovlivňovat i proudění vzduchu od moře. Týmy zde volí střední aerodynamický přítlak kvůli dlouhým rovinkám ve třetím sektoru.
V nastavení volí kompromis s ohledem na přilnavost v pomalých zatáčkách, stabilitu při brzdění a přejezd obrubníků, jež naštěstí nejsou nikterak vysoké, systém zavěšení je spíše měkčí. Kvůli vysokým okolním teplotám vzduchu jsou požadavky na hlazení monopostů velmi vysoké. Jezdí se s velmi nízkou světlou výškou (vpředu), opotřebení dřevěné desky pod podlahou bývá kvůli jízdě přes obrubníky dost vysoké.
Mapa okruhu ve Valencii s vyznačením dvou DRS zón(zdroj podkladu: formula1.com)
Podobně jako v předchozím závodě v Kanadě se i zde setkáme s dvěma DRS zónami, které sdílejí jedno místo detekce. Znamená to, že pokud se pilotovi podaří v první zóně zdolat svého soupeře, ve druhé ji může znovu aktivovat a dále poodjet, předjetý vůz v ní totiž své nastavitelné křídlo využít nesmí, byť by v tu chvíli byl stále těsně za vozem, který jej předjel.
První DRS zóna bude ve Valencii začínat 285 m za zatáčkou č. 10 (za mostem), druhá potom 35 m za zatáčkou č. 14. Místo detekce se bude nacházet před mostem, resp. 130 m před zatáčkou č. 8. Vozy na rovinkách díky DRS dosáhnou maximální rychlosti kolem 320 km/hod.
Okruh je podobný Montrealu v tom, že jezdci prudce brzdí do pomalých zatáček a stejně tak z nich i akcelerují, opotřebení brzd je tedy vysoké, o málo nižší než v Montrealu. Na brzdě tráví piloti 16 % času jednoho kola.
Fernando Alonso se blíží k mostu v přístavu ve Valencii(foto: Scuderia Ferrari)
Devět z 25 zatáček relativně pomalých zatáček má obdobnou rychlost jejich průjezdu. Velmi důležitý je výjezd ze zatáček č. 2, 10, 17 a 25 - a tudíž i krouticí moment motoru a jeho ovladatelnost při nižších rychlostech. Na první rychlostní stupeň se v každém kole podřazuje (dle Lotusu) ve čtyřech až pěti místech - v zatáčkách č. 8, 10, 17 a 25. Mezi 18. - 20. zatáčkou na piloty působí přetížení 2,5 G po dobu 3 sekund.Důležitý bude i maximální výkon, jelikož na plný plyn zde piloti jedou 59,7 % okruhu (dle Renaultu). Nejdelší úsek na plný plyn začíná v zatáčce za mostem: měří 970 m a monoposty jej urazí během 13 sekund. Převodovka během jednoho kola přeřadí 71krát (více o převodovkách ve Valencii zde).
Nejlepší možnosti k předjetí nabízejí zatáčky č. 12 a 17. Mike Gascoyne sice loni s nadsázkou prohlásil, že zde nedošlo nikdy k žádnému předjetí, tentokrát se však díky pneumatikám Pirelli a dvěma DRS zónám nudy bát nemusíme.
Hamilton zde loni skončil přes penalizaci za předjetí safety caru druhý(foto: Vodafone McLaren Mercedes)
Opotřebení pneumatik je na okruhu vedoucím přístavem a lemujícím moře střední. Pirelli mělo stejně jako loni Bridgestone původně přivézt super-měkkou a střední směs pneumatik, na poslední chvíli se však rozhodlo alokaci změnit (více zde): super-měkké pneumatiky nahradí o stupeň tvrdšími měkkými.
I střední směs nebude taková, na kterou byly týmy zvyklé z předsezónních testů, protože došlo k její modifikaci - nyní je o něco tvrdší. Takto upravenou střední pneumatiku si mohly stáje poprvé otestovat před dvěma týdny v Montrealu.
Ztráta plynoucí z průjezdu 243 metrů dlouhou boxovou uličkou ve Valencii činí 12,7 vteřin (21 sec včetně zastávky). Za jedno kolo zde auta spotřebují 2,4 kg paliva (Williams udává 2,9 kg). S úbytkem 10 kg paliva vozy zrychlí o 0,3 sec.
Loňský průjezd částí okruhu s Robertem Kubicou
Závodní rekord zde drží nejrychlejší Timo Glock s Toyotou z roku 2009 - 1:38,683 min, Jenson Button byl loni jen o 83 tisícin pomalejší. Kvalifikaci tehdy vyhrál Sebastian Vettel časem 1:37,587 min, v nedělním závodě si také dojel pro vítězství.
Po krátké pauze a nabírání sil po náročné trojici závodů je tu další adrenalinová jízda – Formule 1 se o víkendu vrací na scénu Velkou cenou Miami, kde se očekává další dramatické dějství sezóny 2025.
Racing Bulls představil pro Velkou cenu Miami jednorázové růžovo-bílé zbarvení monopostů inspirované novou příchutí Red Bull Summer Edition. Své zbarvení představil i Sauber.
Ferrari představilo pro Velkou cenu Miami speciální lakování. Zatímco někteří oceňují moderní prvky značky HP, jiní kritizují design jako nevyvážený a chaotický.
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.