Lewis Hamilton si dnes v americkém Watkins Glen prohodil v rámci akce "Mobil 1 Car Swap" auto s Tony Stewartem. Pilot NASCARu se nasoukal do monopostu MP4-23, jezdec McLarenu si pro změnu vyzkoušel jeho Chevrolet Impala.
Dvojnásobný šampion NASCARu Tony Stewart se dnes chlubil tím, že si v kariéře vyzkoušel již 20 druhů závodních aut. Dnes přidal nejcennější triumf - monopost, s nímž Hamilton získal v roce 2008 titul mistra světa ve Formuli 1.
"Mám zhruba představu o přítlaku, který má, ale nikdy jsem s ním po silnici nejel. Bude to jedna z těch věcí, o které můžete hovořit celý den, ale nikdy ji plně nepochopíte, dokud nesednete do auta a nesvezete se s ním," řekl Stewart před jízdou s formulí McLarenu.
"Čím jste dále ve své kariéře, tím více toužíte po příležitostech jezdit se vším. Jakmile jsem dostal možnost závodit v IndyCar sérii, věděl jsem, že posledním krokem by byla Formule 1, bylo to vždy mým cílem, říkal jsem si, že jednou tu budu mít tu šanci se v ní svézt. Jakmile jsem přestal naplno závodit v IRL a začal jsem v NASCARu, myslel jsem si, že se ta příležitost už nikdy nenaskytne," dodává pilot NASCARu.
Hamilton se na akci také těšil: "Vždy mě zajímalo, jaké to asi je sedět za volantem vozu NASCAR, protože to je úplně jiná zkušenost, než řízení monopostu Formule 1."
Po několika kolech v Chevroletu dodal: "NASCAR je jiný svět. Jízda s vozem č. 14 Mobil 1/Office Depot Chevrolet byla obrovskou změnou oproti tomu, na co jsem zvyklý. Tony však byl výborným učitelem a já jsem se rychle dostal do rytmu. Tato auta jsou tak surově silná! Jízda je fantastickou zábavou.
Byl to skvělý den ve Watkins Glen, na okruhu významně zapsaném do historie Formule 1. Emerson Fittipaldi zde vyhrál pro McLaren jejich první titul mezi piloty a konstruktéry v roce 1974. Bylo to fantastické sem dorazit a vnímat tu historii."
Video: Hamilton startuje svůj McLaren pro Stewarta
Návštěvníci měli dnes vstup na 5,47km dlouhý okruh s jedenácti zatáčkami ve Watkins Glen zdarma, pořadatelé očekávali nápor 7 tisíc diváků.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.