Úvodní trénink před Velkou cenou Monaka se stal kořistí letos dominujícího Sebastiana Vettela. Fernando Alonso na Ferrari na něj ztratil jen desetinu sekundy, což je tento rok neobvykle malá ztráta na Red Bull.
Úvodní měřený trénink začal za slunečného počasí s teplotou vzduchu 25 °C a teplotou trati 36 °C, 47% vlhkostí vzduchu. Z testovacích pilotů se ráno na trati objevili Daniel Ricciardo místo Jaimeho Alguersuariho u Toro Rosso. Force India tentokrát nechala Hülkenberga zahřívat lavičku.
Jako první vyrazil do ulic Monte Carla Kovalainen s Lotusem, za ním D'Ambrosio, Trulli, Petrov a Ricciardo, který zde ráno vyhrál trénink v sérii Renault 3.5. V průběhu prvních deseti minut své vozy nainstalovalo všech 24 pilotů a provoz na chvíli utichl.
Jen pro připomenutí: loňské nejrychlejší kolo v prvním tréninku zaznamenal Alonso - 1:15,927 min. Ferrari si v úvodu stěžovalo, že "navzdory tomu, co se stalo v posledních závodech, dnes nejsou k dispozici žádné dodatečné sady pneumatik, takže máme jen dvě sady tvrdší a jednu měkčí směs." Do Monaka přivezlo novou spodní část (beam) zadního křídla.
Renault také dovezl upravené zadní křídlo, Nick Heidfeld tento víkend bude závodit v šasi R31-04, zatímco Vitalij Petrov s R31-03.
Nico Rosberg poprvé vyjíždí z garáže v Monaku(© Mercedes GP)
První měřený čas zajel Narain Karthikeyan s HRT - 1:38,718 v prvním, v následně se neustále mohutně zlepšoval až na 1:28,772 ve svém 8. kole. Druhým pilotem ve výsledkové listině byl Pérez, který hned v první kole zajel 1:25,280 min. Mexičan však hodně probrzdil při nájezdu do šikany, totéž krátce po něm předvedl Heidfeld, za tunelem si trať zkrátil mimo obrubníky i D'Ambrosio. Většina z top pilotů vyčkávala, až ostatní trochu očistí trať.
V polovině bylo pořadí následující:1. Massa 1:18,582 min2. Sutil +1,812 sec3. Vettel +2,2304. Kobajaši +2,4195. Barrichello +2,4216. Maldonado +2,4827. Buemi +2,6108. Trulli +3,238
Po 49 min byl trénink přerušen červenými vlajkami, protože se na dráze objevila voda unikající z potrubí pod tratí. Po pěti minutách se znovu pokračovalo, Webberovi se však při přerušené jízdě porouchala převodovka do konce se na trati již neobjevil - do této chvíle ujel pouze 3 kola.
Kovalainen se dostal mimo trať, proto musel předvést otočku o 180°
Pro Australana to bylo nepříjemné, protože piloti zde potřebují hodně jezdit, aby si vybudovali důvěru ve své auto. Dokládá to i radiokomunikace Buemiho se svým inženýrem: "Potřebuji více kol, aby získal jistotu. Potýkám se s drobnou přetáčivostí v rychlé šikaně, ale řekl bych, že to bude spíše mnou."
Po hodině se Hamilton dostal na druhé místo za Massu (1:20,168 min) přestože při tom musel předjíždět Karthikeyanovo HRT. V dalším pokusu už Ferrari ale o půl sekundy překonal (1:18,136), i když tentokrát musel minout Trulliho Lotus.
Prvním bourajícím byl Liuzzi, který po 64 min dostal za tunelem při brzdění smyk a urazil si přední křídlo. Pak začala přetahovaná o nejrychlejší kolo.
Růžky po Hamiltonovi vystrčil Rosberg (1:17,991), po dalších dvou minutách Alonso (1:17,619), pak znovu Hamilton (1:17,350) a Massa (1:17,316), kterého 11 min před koncem o 7 tisícin předstihl Vettel, jehož Red Bull jezdil v úvodu potřísněn vizualizačním olejem (flow-vis).
Osm minut před koncem, kdy již někteří piloti zřejmě přemýšleli o vyzkoušet superměkké směsi pneumatik Pirelli, havaroval v první zatáčce Sainte Devote Michael Schumacher. To je místo, kde musel být předevčírem narychlo vyměněn asfaltový koberec (více zde). Německý pilot nehodu naštěstí přestál bez úhony.
Ke konci piloti ještě drobně vylepšili své časy, z toho nejrychlejšího se nakonec radoval Vettel před Alonsem a Rosbergem.
Počty ujetých kol během 1. tréninku
Maximální rychlosti dosažené za tunelem: 1. Sutil - 280 km/hod, 2. Di Resta - 280, 3. Schumacher - 280; 4. Hamilton - 279; 5. Maldonado - 279, 6. Button - 279.
Soupis všech časů: zde.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.
Zak Brown připisuje úspěchy McLarenu v různých závodních sériích efektivní delegaci pravomocí a silnému vedení. Pod jeho vedením tým funguje díky jasnému rozdělení rolí a pevnému zaměření na společný cíl vítězství.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.
Andy Cowell potvrdil, že vývoj pohonné jednotky Honda pro sezonu 2026 postupuje dle plánu a testování probíhá jak v Japonsku, tak v britském Silverstonu. Zároveň označil partnerství za klíčový krok k proměně Aston Martinu v plnohodnotný tovární tým.
Liam Lawson připouští, že jezdci Formule 1 často využívají mezer v pravidlech ve svůj prospěch. Zároveň vyzývá k jejich zpřísnění, aby se zvýšila férovost na trati.
Mick Schumacher jedná s týmem Cadillac o své možné návratu do Formule 1 v sezóně 2026. Po období nejistoty a hledání nové příležitosti se zdá, že mladý závodník má reálnou šanci znovu se objevit na startovním roštu díky ambicióznímu projektu nováčka mezi týmy F1.
Odchod Jonathana Wheatleyho z Red Bullu přišel jako velké překvapení, protože ve týmu působil téměř dvě desetiletí na klíčových pozicích. Jeho rozhodnutí odchodu odráželo skryté napětí uvnitř stáje a naznačilo významné personální změny v konkurenčním prostředí formule 1.