Úvodní trénink v Barceloně vyhral s náskokem jedné sekundy Mark Webber před svým kolegou Sebastianem Vettelem. Nejblíže jim byli Rosberg na Mercedesu a Fernando Alonso na Ferrari.
Začínalo se za vyšších teplot, než které tady panovaly během předsezónního testování - vzduch měl 19 °C, dráha 17 °C.
Jako první z boxů vyrazil Kovalainen s Lotusem, který byl vybavený novou podlahou, výfuky a difuzorem - úpravami, od nichž si tým slibuje zlepšení času až o jednu sekundu na kolo. Následoval jej záložní pilot Toro Rosso Daniel Ricciardo, D'Ambrosio, Kobajaši, Sutil s notně vylepšeným vozem VJM04, obě Hispanie a inovovaný McLaren pilotovaný Hamiltonem.
Poměrně malý hlouček fanoušků na hlavní tribuně hlasitě povzbuzoval Fernanda Alonsa, který včera podepsal smlouvu s Ferrari až do konce roku 2016. V paddocku se o tom čile debatuje. Buttonovi je vůči takovému dlouhodobému závazku skeptický. Podle některých krok Ferrari znamená, že se v italském týmu v nejbližších letech neobjeví ani Vettel, ani Hamilton. Lewisova reakce? "Pro mě to po jeho boku nebylo nějak dramatické. Podle mě ale nedopustí, aby k tomu znovu nějak došlo. Ale moc mě to opravdu nezajímá. Porazím jej v jiném autě," řekl pro BBC.
Sauber dnes představil nové přední křídlo (dole, nahoře stará verze), inspiroval se u McLarenu (© foto: Sauber F1 Team/Abrantes)
Prvním měřeným kolem se mohl po 7 min pochlubit Massa - 1:47,387 min. Po něm do měřených kol najeli Mercedesy: Rosberg - 1:40,962 a Schumacher 1:33,513 min. Po dalších pěti minutách německého veterána překonává mexicko-japonské mládí - Pérez (1:28,112) s Kobajašim (1:28,843 min). Hamilton své kolo pokazil, když probrzdil a najel zeširoka do pomalé šikany na konci okruhu.
Williams, který se nutně potřebuje zlepšit, protože je v šampionátu až za Lotusem, testoval na obou vozech nová zadní křídla, která měl již v Turecku, ale kvůli problémům s aerodynamickou separací je do závodu nenasadil. Na vozech bylo také lehce upravené přední křídlo z Turecka. Na Barrichellově Williamsu byly patrné stopy flow-visu pro vyhodnocování aerodynamiky.
Virgin nasadil u Glocka poslední novinky včetně výfuků v podlaze, které měl v Turecku a s nimiž v současnosti jezdí většina top týmů, zatímco D'Ambrosio zkoušel drobnější úpravy na starší verzi vozu MVR-02.
Po 25 min se dostal Hamilton (1:27,948) na průběžnou druhou příčku za Péreze (1:27,512), mezi ně se po půl hodině vklínil Button (1:27,516 min). Mechanici McLarenu měli ale napilno u vozu Hamiltona, který si stěžoval na to, že se vůz "dnes chová trochu jinak." Trápila jej uvolněná sedačka a pravé zadní kolo, tým pro jistotu vyměnil také jeden brzdový válec.
Tým z Wokingu prožil rušné dopoledne, potřeboval vyzkoušet nejen díly, které nestačil nasadit v Turecku, ale i poslední novinky z továrny.
Poslední verze výfuku McLarenu (© foto: Abrantes)
Krátce nato zaúřadoval Webber (1:25,473), když zajelo 1,7 sec rychlejší čas než Button (1:27,138), v dalším kole se zlepšil na 1:25,142. Jeho kolega Vettel v tu chvíli jezdil kvůli odlišnému programu výrazně pomaleji (1:26,600).
U Force Indie si stěžoval na nedotáčivost Sutil, kterému hrozí soudní stíhání za bitku v Číně a v Barceloně proto není zcela ve své kůži. Jeho vůz byl vybavený novinkami, Hülkenberg jezdil se starší specifikací VJM04.
V polovině tréninku bylo pořadí následující: 1. Webber 1:25,142 2. Rosberg +1,237 3. Alonso +1,338 4. Vettel +1,458 5. Hamilton +1,846 6. Button +1,996
Po 55 minutách vylétl v závěrečné pasáži z dráhy do štěrkové zóny Maldonado, který dostal smyk, když se snažil srovnat vůz, naštěstí jej nepoškodil. V tomto úseku po 3 min vlály žluté vlajky a ostatní zde museli ubírat. A když už jsme u toho štěrku: před víkendem v Barceloně byly renovovány všechny zóny, aby se v nich nenacházel jediný kamínek, jehož průměr by převyšoval 15 mm.
Williams opět testoval nové křídlo, které v Turecku nakonec nenasadil (© foto: Williams F1 Team)
Pirelli do Barcelony dovezlo upravenou tvrdou směs, která má větší výdrž. Petrov si ale stěžoval, že je velmi obtížné ji zahřát na provozní teplotu. Hamilton na jejich adresu poznamenal: "Zdá se, že pneumatikám chvíli trvá, než začnou reagovat na změny [v nastavení]."
Renault zde mnoho novinek nedovezl, pouze 6 nových dílů, jejichž přínos se pohybuje kolem 2 desetin na kolo. Volí však jinou filozofii než ostatní týmy: místo velkých balíků zlepšení ve vybraných závodech se snaží svůj vůz R31 vylepšit o 0,15 - 0,2 sec v každém závodě. Pokud by se mu tempo podařilo udržet, na konci sezóny by byl téměř o 4 sec rychlejší než v Austrálii.
U Red Bullu se po hodině jízd objevily opět problémy s KERSem: tým hlásil rádiem průběžně čtvrtému Vettelovi, aby systém pro rekuperaci kinetické energie nepoužíval. Mladý Němec se zakrátko přesto dokázal posunout na druhé místo (1:26,149 min). Webber včera na tiskové konferenci tvrdil, že snad kromě svíček zde nic nového nemají. Na dráze však nějaké úpravy zkoušel, všimli jsme si minimálně nových disku s aerodynamickým lemováním, s níž přišlo Ferrari (a který používá také McLaren), a také prodloužení zadního křídla s výřezy směrem dolů ve stylu McLarenu.
Počet ujetých kol v 1. tréninku
Přehled maximálních rychlostí: 1. Barrichello - 322 km/hod; 2. Kobajaši - 322; 3. Maldonado - 322; 4. Rosberg - 321; 5. Schumacher - 321; 6. Massa - 320.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.
Red Bull vsadil na odvážnou strategii v nastavení Verstappenova vozu pro britskou Grand Prix – risk se však obrátil proti nim.
Lewis Hamilton letos v sezóně 2025 zatím zápasí s nepříznivými výsledky. Ačkoliv Silverstone přineslo zlepšení, Brit stále hledá formu a není s dosavadním výkonem spokojený.
Oscar Piastri po penalizaci ve Velké ceně Velké Británie chtěl vyměnit pozici s Landem Norrisem, ale uznal, že by to nebylo fér. I přes zklamání respektoval týmové rozhodnutí a chce se z této zkušenosti poučit.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.