Jak si vedli piloti v jednotlivých sektorech během sobotní kvalifikace na okruhu v Šanghaji? Kdo byl nejrychlejší na rovinkách?
Nejprve si připomeňme konfiguraci okruhů a hraniční místa všech tří sektorů, kde se ostatně také nacházejí čidla pro měření rychlostí. Jedno (speed-trap) se nachází také na konci nejdelší rovinky, kde piloti budou moci v závodě využívat rovněž nastavitelná zadní křídla (DRS).
První sektor končí 150 m před šestou zatáčkou, druhý 143 metrů před jedenáctou. Třetí končí na startovní rovince, kde se začíná měřit kolo. První část prověřuje spíše mechanickou přilnavost (zatáčky č. 2 a 3), druhá klade vysoké nároky na aerodynamiku (zejména 6. a 7. zákruta), ve třetí získávají týmy nastavené na nižší přítlak, příp. s dobrým KERSem a DRS.
Sebastianovi Vettelovi se opět podařil husarský kousek, když během svého nejrychlejšího kola poskládal rovněž své rekordní sektory - a bylo z toho komfortní vítězství. Chladnější teploty Red Bullu sedí, upozorňoval na to Hamilton před víkendem v Číně. McLaren, nejbližší soupeř Red Bullu, opět ztrácí propastných 7 desetin sekundy. Druhý pokus rozjel ještě lépe, ale když ho nikdo ze soupeřů nepřekonal, tým se rozhodl šetřit techniku a dnešní vítěz sjel do boxů.
Buttonovi se podařilo také během jediného kola zajet nejrychleji ve všech sektorech, nikoliv však už Hamiltonovi - ten by jinak stál s časem 1:34,356 min v první řadě společně s Vettelem. V prvním sektoru si vedli dobře také Renaulty, Vitalij Petrov by mohl být někde kolem 6. či 7. místa, nebýt selhání techniky.
Ferrari dnes překvapil Rosbergův Mercedes, který rozhodující náskok získal až ve třetím sektoru, kde byl o 4 desetiny rychlejší než Ferrari. Fernando Alonso proto odstartuje až z pátého místa. Felipe Massa mu dnes zdatně sekundoval, na španělského kolegu mu scházelo pouze 26 tisícin.
Nejvyšší rychlost na dlouhé zadní rovince dosáhl Nick Heidfeld. Renault společně s Williamsy byly nastaveny na nižší přítlak, který tým z Grove postrádal v ostatních místech trati mnohem více než Renault, kterému se osvědčuje revoluční řešení výfuků vepředu - za minimálního zvýšení odporu jejich monopost generuje vyšší přítlak nejen v oblasti difuzoru, ale zřejmě i pod celou podlahou od přední části bočnic.
Z druhé tabulky rovněž vyniká vysoká aerodynamická efektivita Red Bullu - rychlosti na pomezí sektorů průměrné, ovšem časy bezkonkurenční - dnes se to netýká Webbera, který se po obrovské strategické chybě poroučel již v první části společně s Lotusy, Virginy a HRT. Tým si tak věřil postupem do další částí, že mu nenasadil měkkou směs. Ono by to šlo Webberovi i bez ní, jenže na ní stihnul odjet pouze jedno kolo. Přitom tvrdší sada by bezpochyby podala lepší a pro postup Red Bullu i dostatečný výkon až ve druhém měřeném - do kterého však již nestihl najet.
HRT se postupně zlepšují a stahují Virgin. Liuzzimu se nedařilo poskládat jednotlivé sektory, jinak by mu na Glocka scházelo jen čtvrt vteřiny. Hispania v oblasti aerodynamického odporu na svého nejbližšího soupeře stálé ztrácí, jak je to patrné zejména z maximálních rychlostí dosažených před zatáčkou č. 14.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.