Také odpolední trénink v Šanghají se stal kořistí Sebastiana Vettela na Red Bullu. Hamilton mu byl tentokrát blíže, k jeho překonání mu scházelo 17 setin vteřiny.
Druhý trénink začal za vyšších teplot bez deště, ale ve smogu. Trať byla vyhřátá na 35 °C - i za podstatně vyšší aktivity ze strany pilotů. Z garáže vůbec nevyjel Paul di Resta, jehož Force India VJM04 měla problém s tlakem paliva.
Lotusu se podařilo opravit zavěšení po poškození, které ráno způsobil Razia na Trulliho voze. Odpoledne již raději vyrazil s oběma závodními piloty.
McLaren dnes zkoušel několik nových dílů, na voze se objevila nová podlaha, nové přední křídlo i výfuky. Výfuky dle vzoru Red Bullu (v podlaze směřující k vnějším okrajům s dírou v podlaze) zkoušel jak Williams na Barrichellově voze, tak i Sauber. Novinky nasadil i Red Bull, aby si udržel náskok před svými pronásledovateli.
V polovině Vettel předvedl dlouhý stint (14 kol), během nichž byl v sektorech 1 a 3 pravidelně rychlejší než Webber, u něhož se také zdálo, že mu rychleji odcházejí pneumatiky.
Jenson Button před svým výjezdem v průběhu druhého tréninku
Pastor Maldonado byl po 23 min prvním pilotem, který obul měkkou sadu pneumatik a ihned výrazně zrychlil. Do té doby všichni jezdili na tvrdých. Osm minut po něm nasadil měkčí směs také Massa a ihned se vyhoupl do čela (1:38,507 min). Jejich týmoví kolegové - Barrichello s Alonsem - stejně jako většina ostatních pilotů, pokračovali na tvrdých pneumatikách.
Program Ferrari byl již "normálnější," místo aerodynamických simulací se tým zaměřil hlavně na vyhodnocování chování pneumatik. Ve druhé polovině na Alonsově voze začala zlobit hydraulika, proto se ke svému zklamání vyrazil až na posledních 10 min, během nichž si mohl vyzkoušet měkké pneumatiky.
V polovině druhého tréninku bylo pořadí následující:1. Rosberg 1:37,9432. Massa + 0,5643. Button + 1,4884. Maldonado + 1,7245. Hamilton + 1,8006. Buemi + 1,8287. Alonso + 1,8368. Alguersuari + 1,8859. Heidfeld + 2,42810. Kobajaši + 2,668
Kubicův záskok Nick Heidfeld míří opět mimo
Ve 46. minutě měl problémy znovu Heidfeld - nezachytil smyk svého Renaultu a v zatáčce č. 13 opět lehce boural, přičemž si poškodil přední křídlo. Tým však stihl jeho vůz dát do 20 min do pořádku a Němec mohl znovu na dráhu.
Hamilton po hodině zajel na měkké sadě nejrychlejší čas, ale svému inženýrovi po jediném letmém kole sdělil, že pneumatiky jsou "hotové," evidentně frustrován z toho, že nemůže jezdit tak, jak by si přál - po celou dobu naplno. Krátce na to ho se stejnou směsí překonal Vettel - 1:37,688 min.
Button se při rychlých pokusech rozčiloval na Alguersuariho, jenž se mu ve 13. zatáčce připletl do cesty a zkazil mu jeho pokus. Nakonec z toho bylo jen 1:37,935, přestože dosáhl rekordního času v prvním sektoru. Ke konci se pak již většina top pilotů (krom Alonsa) věnovala delším jízdám na tvrdší sadě pneumatik.
Počty ujetých kol ve druhém tréninku (vlevo) a dnes celkem (vpravo)
Velmi vysokou maximální rychlostí na rovinkách překvapil Buemi: 324 km/hod; 2. Petrov - 319; 3. Heidfeld - 319; 4. Sutil - 318; 5. Schumacher - 317, 6. Massa - 316.
Kvalifikační limit 107 % by dle Vettelova času představoval 1:44,526 min. Oficiální soupis časů všech kol ze druhého tréninku setříděný dle pilotů najdete zde, fotogalerii z Číny včetně snímků z dnešních tréninků zde.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.