Tak jsme se dočkali! Úvodní závod sezóny je za dveřmi, týmy jsou již v Melbourne, kdy se o víkendu naplno rozjede sezóna 2011 Formule 1. V článku se podíváme na technické parametry tamější trati.
Letošní sezóna kvůli nepokojům v Bahrajnu startuje tak jako kdysi v Austrálii. Městský okruh v Melbourne není stálým závodním okruhem, proto bývá zpočátku dost znečištěný a během víkendu se trať dramaticky vyvíjí a získává na přilnavosti. Prach představuje problém pro chladící otvory, jejichž čištění a údržbě týmy musí věnovat zvýšenou péči.
Závod je vypsán na 58 kol (307,574 km), z nichž jedno měří 5 303 m. V neděli 27. března bude začínat v 17 hod před západem slunce, což může pilotům ztížit viditelnost.
Na okruhu se nachází celkem 16 zatáček - 10 pravotočivých, 6 levotočivých - a jezdí se ve směru hodinových ručiček. Hodně se řadí k středně rychlým - průměrná rychlost průjezdu zatáčkou se pohybuje kolem 155 km/hod při jejím průměrném úhlu 84°, průměrná rychlost za celé kolo potom dosahuje vysokých 225 km/hod.
Mapka okruhu v Melbourne
Nejdelší úsek na plný plyn měří 735 m a Lewisovi Hamiltonovi zde loni naměřili v kvalifikaci rychlost 309,8 km/hod. A to bez KERSu a nastavitelného zadního křídla (DRS), technických novinek sezóny 2011, které by měly okořenit divácký zážitek. FIA ve čtvrtek potvrdila, že zóna pro využití DRS by měla začínat před poslední zatáčkou okruhu, tj. 867 m před první zatáčkou. (viz mapka výše). Časové odstupy mezi vozy se během závodu budou měřit 13 m před zatáčkou č. 14.
Nejrychlejší jsou zatáčky číslo 11 a 12, po nichž následuje poměrně obtížná pomalejší pasáž před cílovou rovinkou, týmy obvykle volí střední přítlak. I když se 2/3 okruhu jedou na plný plyn, maximální výkon motoru zde není až tak důležitý, jako jeho správné mapování a kroutící moment pro rychlý výjezd z pomalých zatáček, proto zde agregáty dostávají dost zabrat. Převodovka je zatěžována průměrně.
Obrubníky zde nepředstavují problém. Hrbolatost je střední, Heikki Kovalainen z Lotusu ale dnes hlásil zlepšení - zmizela nerovnost v brzdné zóně před zatáčkou č. 9 (viz 47. vteřina videa níže), v tomto místě již tedy nebude docházet k blokování zadních kol jako v roce 2010.
Onboard video: Vettelovo nejrychlejší kvalifikační kolo
Rekord v závodě zde drží Michael Schumacher, jenž v roce 2004 proletěl jedno kolo za 1:24,125 min. a jako jediný se z vítězství radoval již celkem čtyřikrát. Dalším rekordmanem je Rubens Barrichello, který se jako jediný z aktivních pilotů zúčastnil všech velkých cen Austrálie poté, co se z Adelaide v roce 1996 přesunuly do Melbourne. Loni v kvalifikaci zde byl nejrychlejší Sebastian Vettel, když v její poslední části dosáhl času 1:23,919 min.
Opotřebení pneumatik zde loni Bridgestone označil středním stupněm. Díky rychleji degradujícím pneumatikám Pirelli ale letos budeme svědky podstatně vyššího počtu zastávek v boxech. Italský dodavatel volí konzervativnější začátek a do Melbourne veze měkkou a tvrdou směs, tedy tvrdší kombinaci ze svého portfolia čtyř druhů pro suché podmínky.
Mnohem více zde dostávají zabrat brzdy, jejich výrobci hlásí středně-vysoké opotřebení, nároky na chlazení jsou však nízké/střední.
Pedro de la Rosa loni v Melbourne
Vozy zde spotřebují kolem 2,5 kg paliva na jedno kolo. Díky pneumatikám bychom se měli dočkat velmi rozmanitých strategií - Pirelli uvádí tři zastávky, většina týmů čtyři a jednomu z top týmů jako optimálni v simulacích vyšlo dokonce pět zastávek během Velké ceny Austrálie.
Boxová ulička v Melbourne je jednou z nejkratších v šampionátu - měří 280 m, časová ztráta za její průjezd letos představuje 17,9 vteřiny.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.