Formule 1 dle nově zveřejněných odhadů přijde dle Telegraphu kvůli zrušení Velké ceny Bahrajnu o 100 milionů dolarů.
Korunní princ Bahrajnu odvolal kvůli lokálním nepokojům závod, kterým měla 13. března začít letošní sezóně Formule 1. Mezi těmi, kdo na tomto kroku prodělají nejvíce, bude kvůli penalizačním klauzulím ve smlouvách i samotných dvanáct závodních týmů.
Dle údajů z Formula Money se očekává, že týmy přijdou kvůli zrušenému Bahrajnu přibližně o 40 milionů dolarů (kolem 700 mil Kč) s tím, že nejvíce by mělo tratit Ferrari - kolem 11 mil USD (italskému týmu zde plyne ze sponzoringu více peněz než ostatním).
Největším sponzorem Velké ceny Bahrajnu je národní letecká společnost Gulf Air, která organizátorům dává 6 mil USD. Tato částka představuje polovinu veškerých příjmů okruhu z reklamy a bude představovat díru v rozpočtu CVC, soukromé společnosti, která je většinovým vlastníkem držitele práv F1, společnosti Formula One Administration (FOA).
Úřadující mistr světa zahájil loni svou pouť za titulem právě v Bahrajnu
Příjmy z reklam na okruzích, stejně jako poplatky za možnost pořádat závody, plynou na účty FOA. Královská rodina v Bahrajnu jí za velkou cenu platí ročně kolem 34 milionů dolarů - tuto částku jí však výkonný ředitel FOA Bernie Ecclestone letos kvůli zrušenému závodu odpustil.
Ecclestone však již musel uhradit náklady za přepravu tun materiálu, který musel byt do Zálivu vyslán s dostatečným předstihem. Zásilky jsou nyní přesměrovávány do Austrálie, která bude hostit 27. března první závod sezóny.
Byť se hovoří o přeložení bahrajnského závodu na konec sezóny - kdo zaručí, že se do té doby situace na Středním východě uklidní? I kdyby k tomu došlo, kalendář F1 je letos nabitý dvaceti závody, nejvyšším počtem v historii - je proto nepravděpodobné, že se závodu v této zemi ještě letos dočkáme.
Velkou cenu Bahrajnu loni navštívilo 44 tisíc diváků, díky nimž si okruh, který vlastní bahrajnská královská rodina, vydělal 14 milionů dolarů. Pokud se však situace neuklidní, přijde samozřejmě o mnohem více, než o tuto částku.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.