V souladu s předpisy FIA bude Pirelli v roce 2011 používat dva sety pneumatik. První set byl vyvinut pro závody na suché trati, zatímco ten druhý je určen pro závody na mokru, jedná se o pneumatiky do deště a do přechodných podmínek. Jaké jsou jejich parametry a co od které směsi čekat?
Oba sety, jak do mokra, tak do sucha, vycházejí ze stejné velikosti: dle příslušných technických předpisů, které stanovují 13 palců. Pneumatiky do sucha mají celkový vnější průměr 660 mm a šířku běhounu 245 mm vepředu, a 325 mm vzadu. Pneumatiky do deště mají větší vnější průměr, který odpovídá 670 mm, jeho účelem je zvětšit světlou výšku vozu při jízdě v nepříznivých podmínkách. Také šířka běhounu na předních pneumatikách se mění, jsou užší o 20 mm (225 mm) zatímco ty zadní mají šířku stejnou v porovnání s těma do sucha (325 mm). Stejnou šíři běhounu mají i pneumatiky do přechodných podmínek, jen jejich celkový průměr je o něco menší (665 mm).
Pneumatiky do suchaPneumatiky do sucha (slicky) se vyznačují běhounem bez drážek a zahrnují čtyři druhy směsí: super měkké, měkké, střední a tvrdé. Rozdílnost jednotlivých směsí dovoluje týmům stanovovat rozličné strategie dle charakteristiky jednotlivých okruhů, typů asfaltů, podle počtu a obtížnosti zatáček a v neposlední řadě i dle maximální rychlosti dosahované na rovinkách.
- super-měkká směsZe všech čtyřech směsí byla tato vyvíjena tak, aby poskytovala maximální výkon na pomalých a členitých okruzích, jako je Monte Carlo nebo Hungaroring.
„Tyto pneumatiky," vysvětluje Paul Hembery, „poskytují o trochu více, co se týče výkonu, protože jsou tvořeny z velmi zvláštní směsi, která je naprosto odlišná od těch ostatních, překvapí výjimečnou přilnavostí, i když to bude na úkor jejich životnosti“.
- měkká směsJe to měkčí směs, vhodná na okruhy, které se vyznačují nízkým opotřebením pneumatik. Pneumatiky s měkkou směsí mají menší životnost s ohledem na pneumatiky s tvrdou směsí a jsou proto vhodné pro kvalifikaci nebo na kratší úsek závodu.
„Tato směs patří mezi mé nejoblíbenější," zdůrazňuje Hembery. „Není s ní mnoho práce a velice snadno se zahřeje na správnou teplotu. V praxi to znamená, že vám dá vše, co od měkké směsi můžete očekávat a navíc má poměrně dlouhou životnost aniž by ztratila vyváženost a přilnavost“.
- střední směsSpolečně s tvrdou směsí, bude patřit mezi nejpoužívanější směsi v závodě, je velmi univerzální, snadno se přizpůsobí různým podmínkám na trati, zvláště tam, kde se budou podmínky na trati rychle měnit.
„Spolehlivost, to je první slovo, které mi přijde na mysl, když hovořím o této směsi," říká Hembery. „Je pravda, že to trvá trochu déle než se dostanou na optimální teplotu, ale jakmile jí dosáhnou pak nabízí spolehlivost v oblasti soudržnosti a vytrvalosti.“
- tvrdá směsJe to směs navržená pro maximální pevnost v nejextrémnějších podmínkách, a proto bude nejpoužívanější. Pneumatiky z tvrdé směsi jsou ideální pro dlouhé úseky závodu, vyžadují delší čas na zahřátí než měkké směsi.
„Pokud jsem označil super měkkou směs za excelentní, je tvrdá směs tou nejtvrdší vůbec," podtrhuje skutečnost Hembery. „Rozdíly mezi jednotlivými typy pneumatik budou mnohem výraznější, než jak tomu bylo v předchozí sezoně, reagujeme tak na přání jednotlivých týmů i pořadatelů."
Pneumatiky do mokraPneumatiky do mokra, charakterizované výraznými drážkami na běhounu, se rozdělují na dva druhy: na pneumatiky do deště označené jako wet a na pneumatiky do přechodných podmínek (intermedie). Pneumatiky wet jsou rozpoznatelné podle hlubokých drážek a jsou navrženy tak, aby odváděly velké množství vody. Pneumatiky do přechodných podmínek mají méně hluboké drážkování a jsou určeny pro závody na mokrém nebo lehce vlhkém podkladu především za nestálého počasí. Oba dva druhy pneumatik mají stejnou směs, v tomto ohledu mezi nimi není žádný rozdíl.
- mokré (wet)Představují hluboké drážky, podobné těm na běžných silničních pneumatikách. Pneumatiky wet jsou konstruovány tak, aby při rychlosti 300 km/h odváděly okolo 60 litru vody za sekundu, což představuje šestinásobek toho, co dokáže běžná silniční pneumatika.
- přechodné (intermediate)Prezentuje mělké drážky, které slouží k odvodu vody a zároveň mají omezenou kontaktní plochu s asfaltem, čímž se snižuje přilnavost v jízdě na osychající trati.
„Silnou stránkou našich pneumatik do deště je především množství vody, které dokážou odvést. Další charakteristika je daná rychlostí s jakou se dokážou dostat na provozní teplotu,“ uzavírá hodnocení Hembery.
Napětí ve Ferrari roste. Jak si sedminásobný šampion Lewis Hamilton poradí s mladým rivalem Charlesem Leclercem? Souboj těchto dvou hvězd bude jedním z největších taháků sezóny 2025.
Lewis Hamilton vyráží za historickým osmým titulem, tentokrát v ikonických barvách Ferrari. Rok 2025 by mohl být jeho nejlepší šancí, ale cesta k triumfu nebude bez překážek.
Fanoušci Formule 1 mají jedinečnou příležitost – originální závodní vůz BMW Sauber, s nímž Robert Kubica závodil v sezóně 2009, je nyní v aukci. Cena za tento kousek historie? 390 tisíc eur, a k ještě DPH.
Lando Norris věří, že v roce 2025 bude schopný „bojovat se všemi“ o titul. Britský jezdec se poučil z chyb, které udělal v minulém roce, a je připravený vstoupit do nové sezóny s cílem usilovat o mistrovský titul.
Laura Muellerová se stala historickou postavou ve formuli 1, když byla v úterý jmenována inženýrkou týmu Haas. Jako první žena v této roli se bude podílet na spolupráci s francouzským jezdcem Estebanem Oconem.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.