Na závodní dráze jsou bleskurychlé, při plnění svých finančních závazku až příliš pomalé - takové jsou týmy dnešní Formule 1.
Typickými věřiteli týmů F1 jsou cateringové společnosti, návrháři, dodavatelé vybavení a přepravní firmy.
Jediným týmem, který minulý rok splácel své závazky podle společnosti Dun & Bradstreet včas, je vítězný Red Bull. Ten se dle průzkumu navíc ve druhé polovině sezóny v platbách ještě o jeden den zlepšil. Za lepší finanční kondici stáje sídlící v Milton Keynes stojí miliardář a majitel Dietrich Mateschitz.
Data, která srovnávají rychlost splácení závazků v období prosinec 2009 - duben 2010 a duben 2010 - listopad 2010, odhalují, že ačkoliv se ekonomická situace začala mírně zlepšovat, úvěruschopnosti týmů se to příliš netýkalo.
Přestože rozpočty dosahují v přepočtu až 7 miliard Kč, týmy své závazky plní průměrně 28 dní po jejich splatnosti, tedy čtyřikrát pomaleji, než v předchozím průzkumu.
Na dráze bojují o tisíciny vteřiny, faktury mimo ní však splácejí téměř měsíc po datu splatnosti
Nejhůře na tom byl Lotus Racing z Norfolku, nováček loňské sezóny, který své účty platil průměrně o 180 dní později.
Nejvíce se zhoršil Renault, u nějž průměrné zpoždění dosahuje 14 dní. Tým si loni vyžádal dva úvěry v celkové hodnotě převyšující 500 milionů Kč, aby se udržel v šampionátu, zatímco se francouzská automobilka rozhodla omezit své investice v F1.
Britský Williams po finančních problémech souvisejících s odchody jeho hlavních sponzorů zaujímá druhou příčku v pořadí týmů, které se za poslední období nejvíce zhoršily.
Tabulka - Srovnání zpoždění plateb dvou období (ve dnech)
Force India vlastněná dalším miliardářem Vijayem Mallyou splácela své účty o 30 dní později. Jeden z dodavatelů, který si nepřál být jmenován, kvůli tomu vyplácet později mzdu svým zaměstnancům. "Kdyby Vijay prodal svou jachtu, tým by z toho mohl žít několik let," uvedl na adresu majitele indického týmu.
Virgin Racing miliardáře Richarda Bransona platil průměrně o osm dní později a včas dle zprávy neplatily ani týmy Ferrari (+ 15 dní), McLaren (+ 17 dní) či Mercedes (+ 11 dní po splatnosti).
Údaj u HRT se mi nepodařilo zjistit, ale moc slavné to nebude ani u Španělů vzhledem k jejich pověsti, o čemž by mohla vyprávět například Toyota, která byla nucena ukončit spolupráci právě kvůli neplnění finančních závazků ze strany Hispanie. Toyota přitom strávila dost času překonáním jednoho velkého problému - úpravou šasi TF110 tak, aby do něj vlezl motor Cosworth - za což ovšem nedostala ani korunu.
Lewis Hamilton znovu neudržel emoce za volantem. Ve Velké ceně Miami si během závodu ostře vyjel do svého inženýra a další napjatá komunikace u Ferrari nenechala nikoho na pochybách, že atmosféra v týmu je vše jen ne klidná. Po závodě ale britský jezdec otočil: „Nemyslel jsem to vážně.“
Australský talent Oscar Piastri si v Miami připsal třetí vítězství v řadě a potvrdil skvělou formu, když opět předvedl suverénní výkon a nenechal nikoho na pochybách, kdo momentálně udává tempo ve Formuli 1.
Kvalifikace na Velkou cenu Miami skončila pro Ferrari fiaskem. Charles Leclerc obsadil až osmé místo, jeho týmový kolega Lewis Hamilton skončil dokonce dvanáctý. „Byl jsem spokojený se svým kolem, ale výsledek je zklamáním. Prostě nejsme dost rychlí,“ hodnotil Leclerc situaci otevřeně.
Max Verstappen vstoupil do víkendu Velké ceny Miami jako čerstvý otec, ale na trati nijak nepolevil. Po narození dcery Lily si bez zaváhání dojel pro pole position a dal jasnou odpověď na debaty, zda ho otcovství může zpomalit.
Max Verstappen ovládl kvalifikaci na Velkou cenu Miami 2025 a zajistil si start z prvního místa. Nizozemský jezdec Red Bullu stanovil nový traťový rekord a po závodě mluvil o hledání limitů. Lewis Hamilton z Ferrari označil svou kvalifikaci za zklamání, Lando Norris se smířil s druhým místem a Andrea Kimi Antonelli ocenil svůj návrat po sprintu. Ferrari zůstává pozadu a šéf týmu Frederic Vasseur přiznal chyby.
Max Verstappen si v Miami zajistil pole position, když porazil McLareny i přes tlak po neúspěšném sprintu. Lando Norris chyboval v zatáčce 17, což ho stálo první místo, a Kimi Antonelli překvapil třetím místem; Lewis Hamilton do Q3 nepostoupil.
Andrea Kimi Antonelli měl sprint v Miami rozjetý nadějně, ale místo senzace přišlo tvrdé probuzení. Po startu z pole position rychle ztratil vedení a nakonec dojel až čtvrtý. V čele se mezitím přetahovali piloti McLarenu – Oscar Piastri a Lando Norris, který si nakonec dojel pro vítězství. tragédii prožil i tým Ferrari.
Toto Wolff se zastal Lewise Hamiltona po jeho vlažném startu ve Ferrari. Podle šéfa Mercedesu neztratil britský pilot nic ze své výjimečnosti – jen prochází přirozeným procesem adaptace na nový tým a nové výzvy.
Max Verstappen přijel do Miami se zprávou o čerstvě narozené dceři Lilly a vylepšeným vozem RB21. Na víkendové Velké ceně tak čelí nejen novým výzvám na trati, ale i těm rodičovským – a zvládá je s úsměvem i pomocí špičkové techniky.
Tým Alpine zatím v letošní sezoně formule 1 zůstával v oblasti technických vylepšení výrazně pozadu. Před Velkou cenou Miami se ale v boxech objevil pozoruhodný detail – dvě různé konfigurace přídě a předního křídla, které mohou naznačovat možné změny v aerodynamickém přístupu stáje.
Teprve osmnáctiletý Kimi Antonelli šokoval svět formule 1, když si v Miami vyjel první místo na startu sprintu – a dočkal se gratulace od samotného Lewise Hamiltona. Mladý Ital tak zazářil jako největší překvapení dosavadní sezony.
Mladý talent Kimi Antonelli z Mercedesu zazářil v kvalifikaci na sprintový závod Velké ceny Miami, když v dramatickém finiši překonal lídra šampionátu Oscara Piastriho a vybojoval si pole position.