Novináři z Auto Hebdo tento týden vyzpovídali generálního ředitele sportovního oddělení Renaultu Jeana-Francoise Caubeta. Francouzská automobilka nyní v F1 působí již pouze v roli dodavatele motorů poté, co své akcie prodala společnostem Genii Capital a Group Lotus.
Automobilka bude přesto i v dalších dvou letech marketingově těžit ze svého jména v nově vzniklém týmu Lotus Renault GP, ale také z výsledku Red Bullu, s nímž letos získala titul, a z Teamu Lotus, který od nich bude nově odebírat motory.
Nyní se však Renault ocitl uprostřed bitvy o název Lotus, který vypuknul mezi skupinou Danyho Bahara a Fernandesovým týmem.
"Jsme velmi spokojeni s automobilkou Lotus, která není naším přímým konkurentem. Vyrábějí kolem dvou tisíc vozů ročně, náš vztah s Protonem je rovněž výborný," uvádí na adresu svého nového partnera Caubet.
Trhy jsou nyní globalizované a Malajsie musí otevřít své hranici [zahraničním výrobcům automobilů] a Proton musí vyjít ze své izolace a dobývat nové trhy. Proto potřebuje silného automobilového spojence. Chtějí s námi spolupracovat, proto je vhodné uzavřít průmyslové a strategické spojení nad tím, co se odehrává v F1."
Jean-Francois Caubet v rozhovoru s novináři
V rozhovoru také pochválil nové motory, které od roku 2013 v F1 minulý týden schválila FIA: "Motory v roce 2013 otevírají hru. FIA se v materiálech vyjadřuje jasně. Disponujeme-li technologickými inovacemi, pak je na nás, abychom je představili. Konkurence je zcela otevřená.
Náklady omezíme přesnými pravidly týkajícími se materiálů, počtu motorů na sezónu, limitu otáček atd. V oblasti technologie však máme volnost. Pro všechny jde o čistý list papíru, ať vyhraje ten nejlepší! 1,6l, dvojité turbo, přímé vstřikování, silný KERS, 600 koní v motoru a dalších 150 v KERSu a regulovaná spotřeba paliva."
Po letech zmraženého vývoje motorů tak dle Caubeta budou moci motory znovu sehrávat větší roli v rozdílných výkonech: "Existují tři skupiny výrobců. Francouzská zahrnující Renault, Německá s Mercedesem - pro BMW je na návrat ještě příliš brzy a VW zatím váhá. Proč? Protože od roku 2013 může motor být právě tím rozdílem mezi výhrou a porážkou, je zde tedy riziko.
Třetí skupina? Japonci - všichni byli na jednáních a překvapil mě jejich zájem o nový motor. Jednání jsou samozřejmě zdarma, já jsem však cítil, jak se jejich myšlení se rozvinulo. Evropané tam byli také, jedná se o novou technologii, nemůžeme si dovolit nebýt u toho," dodal manažer Renaultu, podle něhož stoupá počet automobilek, které znovu přemýšlejí o vstupu do F1 - do odvětví motosportu, jež je s automobilovým průmyslem úzce spojeno.
Sergio Pérez zůstává středem pozornosti. O jeho služby pro rok 2026 usilují kromě Cadillacu, Aldalší dva týmy a návrat na startovní rošt je reálnou možností.
Toto Wolff zmírnil svůj postoj k chystaným změnám pravidel pro motory v roce 2026 a místo kritiky vyzývá k otevřenosti. Podle něj by měla F1 zvážit úpravy, pokud povedou k lepšímu výsledku pro celý sport.
Oscar Piastri letos udělal výrazný výkonnostní skok díky zásadnímu zlepšení v práci s pneumatikami. Podle šéfa McLarenu Andrey Stelly je právě tato dovednost klíčová pro jeho schopnost držet krok s elitou.
Alpine se znovu ocitá v chaosu, po rezignaci šéfa týmu přichází i dočasná výměna jezdců, kdy Jacka Doohana nahrazuje Franco Colapinto. Oficiálně jde o výměnu, neoficiálně o peníze, sponzory a rostoucí nejistotu kolem budoucnosti týmu ve Formuli 1.
Carlos Sainz po Velké ceně Miami ostře kritizoval tým Williams za chyby, kvůli kterým podle něj přišel o šanci na lepší výsledek. Nejvíc ho rozčílilo nedodržení týmových pokynů, špatná strategie a kolize s Hamiltonem těsně před cílem.
Lewis Hamilton a Ferrari poutali v Miami pozornost spíše negativně. Britův frustrovaný rádiový projev zastínil jeho výkon a otevřel otázky ohledně týmové strategie.
Spekulace o možném odchodu Maxe Verstappena z Red Bullu neutichají. Helmut Marko sice dříve nevyloučil, že by čtyřnásobný mistr světa mohl tým opustit, teď ale situaci vidí klidněji a věří, že jezdec zůstane až do roku 2026.
Lando Norris v podcastu zavzpomínal na dětství a zdůraznil, že klíčem k jeho úspěchu ve Formuli 1 byla přísná, ale podpůrná výchova s důrazem na disciplínu a hodnoty. Jeho láska k závodění začala u videoher, ale k výsledkům ho dovedla hlavně tvrdá práce a pokora.
Šéf McLarenu Andrea Stella ocenil Oscara Piastriho za mimořádnou vyzrálost a práci s pneumatikami, kterou podle něj zvládá jako ostřílený matador. Mladý Australan tak potvrzuje, že McLaren v něm našel klíčového muže pro budoucnost.
Flavio Briatore označil rezignaci Olivera Oakse za nečekanou a přiznal, že výměna Doohana za Colapinta byla nezbytná. Podle kritiků tím ale Alpine jen dál potvrzuje, že sportovní vize ustupují zákulisnímu vlivu a tlaku sponzorů, přičemž Briatore zůstává skrytým šéfem.
Soupeři McLarenu vyjádřili obavy ohledně toho, jak stáj pracuje s teplotami zadních pneumatik, což vyvolalo podezření z možného technického triku. FIA ale nyní učinila přítrž všem spekulacím a situaci definitivně uzavřela.
Carlos Sainz starší zvažuje kandidaturu na prezidenta FIA poté, co jej k tomu vyzvaly vlivné osobnosti motorsportu nespokojené se současným vedením. Mohammed Ben Sulayem čelí rostoucí kritice kvůli sérii kontroverzí a odchodů klíčových funkcionářů.