Šéf McLarenu Martin Whitmarsh pohovořil o vývoji a honbě za aerodynamickým přítlakem během sezóny. Monopost MP5-25 díky různým vylepšením od prvního závodu v Bahrajnu zrychlil o dvě sekundy.
Letošnímu šampionátu dominovaly vozy Red Bullu RB6. I když na rovinkách nabyly nejrychlejší - stačilo jim ukázat zatáčku, a všichni soupeři rázem ztráceli. Přítlak je to, co umožňuje vozům rychlejší průjezd zákrutami.
Proč ostatní nejezdily s většími křídly či většími úhly náklonu? Byli by pomalí na rovinkách a snadno by se stali kořistí soupeřů. Závodní monopost totiž potřebuje nejen přítlak, ale i dostatečně efektivní aerodynamiku kvůli možnosti dosahování vysokých rychlostí na rovinkách.
McLarenu se sice snažil stáhnout náskok Red Bull systémem pro oddělování vzduchu na zadním křídle (F-kanál), jenže na monoposty RB6, které generovaly vysoký přítlak díky prohánění horkých výfukových plynů difuzorem, to nestačilo. Týmy v průběhu sezóny tato řešení okopírovaly a došlo k vysokému růstu v přítlaku, který auta vytvářela během jízdy.
Jenson Button v McLarenu MP4-25 během západu slunce v Abú Zabí
Týmy přínosy měří body aerodynamického přítlaku, jejichž výpočtem jsem se na našich stránkách kdysi zabýval. Martin Whitmarsh zjednodušeně vysvětluje, o co jde: "Obecně hovoříme o efektivitě - poměru odporu vzduchu a přítlaku. Zjednodušeně: 25 bodů přítlaku tvoří typicky kolem 1 sekundy na kolo, toto možná důležitější pohled na věc."
"Bod tedy odpovídá 1/25 sekundy na kolo, což se sice pro každý okruh liší, ale průměr vychází zhruba takto, pokračuje šéf McLarenu. A kolik že bodů se během sezóny 2010 vývojářům ve Wokingu podařilo nalézt? "Určitě jsme od počátku roku získali kolem dvou vteřin na kolo, což bylo výsledkem aerodynamického vývoje." Těmto dvěma vteřinám odpovídá 50 bodů přítlaku.
Z toho je vidět, že aerodynamický vývoj je během roku klíčový. Na výsledném výkonu má vyšší podíl než lepší práce s pneumatikami. Přibližně pět jednotek přítlaku také dokáže smazat rozdíl mezi nejvýkonnějším a nejslabším motorem ve startovním poli Formule 1.
Velká cena Belgie F2 ve Spa přinesla nečekaný zvrat, když byli oba původní vítězové hlavního závodu penalizováni za technická pochybení. Vítězství tak připadlo Romanu Staňkovi, který slaví svůj první triumf v hlavním závodě Formule 2.
Helmut Marko věří, že Max Verstappen stále může získat titul mistra světa pro rok 2025. Samotný jezdec ale zůstává skeptický a optimismu se brání.
Lewis Hamilton, Fernando Alonso a Andrea Kimi Antonelli nasadili ve Spa nové pohonné jednotky pro sezonu 2025. Carlos Sainz mezitím upravil nastavení vozu po nevydařené kvalifikaci.
Alex Dunne ovládl deštěm ovlivněný závod ve Spa a díky třetímu vítězství sezóny se vrátil do čela šampionátu F2. Na stupních vítězů ho doplnili Arvid Lindblad a potřetí v řadě i Roman Staněk.
Lewis Hamilton vypadl už v Q1 poté, co mu byl smazán čas za překročení traťových limitů. Do Velké ceny Belgie tak odstartuje až ze 16. místa.
Andrea Kimi Antonelli opět vypadl už v Q1 a jeho čekání na průlomový výsledek ve Formuli 1 se prodlužuje. Naděje, které ho provázely do královské disciplíny, zatím zůstávají nenaplněné.
Lando Norris získal pole position na belgické Grand Prix 2025 v Spa, když porazil svého týmového kolegu Oscara Piastriho. Norris tak zajistil McLarenu nejlepší startovní pozici před nedělním závodem.
Navzdory nové zadní závěsové geometrii skončilo Ferrari ve sprintu belgického GP čtvrté, což podle týmu odpovídá téměř maximálnímu výkonu vozu na Spa. Novinka zatím nepřinesla výrazný posun v tempu, a Ferrari tak musí dál pracovat na zlepšení.
Oscar Piastri strávil během sprintu ve Spa příliš mnoho času za Maxem Verstappenem a je odhodlaný podobnou situaci v nedělním závodě neopakovat. Do Grand Prix vstupuje s jasným cílem postavit se svému rivalovi čelem.
Martin Brundle vyzval Mercedes, aby pevně podpořil nováčka Andreu Kimiho Antonelliho, který čelí rostoucímu tlaku. Podle něj mladý jezdec potřebuje klidné zázemí, aby mohl naplno rozvinout svůj potenciál.
Max Verstappen si připsal další vítězství, když v belgickém sprintu překonal Oscara Piastriho a znovu ukázal svou mistrovskou formu. Rozhodující manévr předvedl hned po startu, poté už Red Bull udával tempo a Piastri se musel spokojit s druhým místem.
Lewis Hamilton se ve Spa roztočil v šikaně Bus Stop po zablokování zadních kol a kvalifikaci tak nedokončil podle představ. Do sobotního sprintu odstartuje až z 18. místa.