Politický boj skupiny Group Lotus o jméno Lotus částečně zastiňuje úspěchy, které Lotus Racing v letošní sezóny dosáhl. Jak se situace vyvíjí?
Zatím jsme se stále nedočkali oficiálního oznámení ohledně odkoupení či sponzorování Renaultu F1 skupinou Lotus Group, ani stále nevíme, jak se bude příští rok jmenovat současný tým F1 Lotus Racing vedený Tonym Fernandesem.
Času na to je tento rok dost - oficiální seznam účastníků totiž nebude zveřejněn v prosinci, jak tomu bylo zvykem, ale až na začátku nové sezóny v březnu, den před prvním závodem. Hodně se nyní spekuluje o tom, jak se příští rok budou jmenovat týmy Renault, Lotus či HRT.
Renault by zřejmě chtěl změnit název svého monopostu na Lotus. Pokud by to ale udělal, přišel by o všechny výhody, které souvisejí s jeho jménem - včetně velkého balíku peněz od Ecclestona za umístění v pohárů konstruktérů.
Původní myšlenka byla použít jméno hlavního sponzora Lotusu a vytvořit tým s názvem Lotus Renault. Nyní se však zdá, že francouzská automobilka chce zcela vycouvat z F1 s tím, že by se zabývala pouze dodávkami motorů.
Lotus Racing se nechce vzdát svého jména, pokud mu za to nebude draze zaplaceno - tak draze, že by skupina Group Lotus do toho nebyla ochotna vrazit tolik peněz. Vypadá to momentálně tak, že si Lotus Racing nechá své jméno Lotus a Renault bude muset ještě popřemýšlet, co udělá.
Tuto otázku by si měli vyřešit Malajsijci. Fernandes se nechal slyšet, že má záložní plán, pokud mu Group Lotus řádně za jméno zaplatí. To by zahrnovalo zřejmě zcela nové jméno, nad kterým by měl Tony konečně plnou kontrolu, aniž by se musel obávat, že si někdo začne na nový název dělat nároky.
Mít dvakrát Lotus v F1 zcela postrádá logiku. Bylo by příjemnější vidět, jak v F1 s názvem Lotus pokračuje současný Lotus Racing, v nějž vložil důvěru James Hunt. Fernandes prohlásil, že o název bude bojovat.
Tento spor může mít špinavé politické pozadí. Fernandes je malajský podnikatel, vlastní leteckou společnost AirAsia, vláda by mohla mít páky na to, že by musel kývnout na finanční nabídku Lotus Group a zklamat tak všechny, kteří věří, že bude i příští rok disponovat jménem Lotus tak, jak si to přeje drtivá většina fanoušků.
Pokud by Group Lotus přeci jen sehnala velký balík peněz, musila by si je ovšem půjčit. Protože se jedná částečně o státní podnik (přes Proton), ručit by za ně musela malajská vláda. Je otázkou, jestli by tamní politikové šli do rizika rozhazování peněz daňových poplatníků.
Problémem v celém sporu se zdá být lidské ego. Kdyby totiž Lotus Group (Proton) šlo pouze o propagaci značky, může to mít díky týmu Lotus Racing zadarmo (jak tomu ostatně bylo i letos).
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.
Andy Cowell potvrdil, že vývoj pohonné jednotky Honda pro sezonu 2026 postupuje dle plánu a testování probíhá jak v Japonsku, tak v britském Silverstonu. Zároveň označil partnerství za klíčový krok k proměně Aston Martinu v plnohodnotný tovární tým.
Liam Lawson připouští, že jezdci Formule 1 často využívají mezer v pravidlech ve svůj prospěch. Zároveň vyzývá k jejich zpřísnění, aby se zvýšila férovost na trati.
Mick Schumacher jedná s týmem Cadillac o své možné návratu do Formule 1 v sezóně 2026. Po období nejistoty a hledání nové příležitosti se zdá, že mladý závodník má reálnou šanci znovu se objevit na startovním roštu díky ambicióznímu projektu nováčka mezi týmy F1.
Odchod Jonathana Wheatleyho z Red Bullu přišel jako velké překvapení, protože ve týmu působil téměř dvě desetiletí na klíčových pozicích. Jeho rozhodnutí odchodu odráželo skryté napětí uvnitř stáje a naznačilo významné personální změny v konkurenčním prostředí formule 1.
Toto Wolff uvedl, že přátelství mezi ním a Lewisem Hamiltonem přestup do Ferrari nijak neovlivnil. Podle něj jejich vztah přesahuje hranice sportovní spolupráce a zůstává pevný i mimo týmové barvy.
Martin Brundle vyjádřil podporu Laurentovi Mekiesovi v jeho nové roli šéfa a výkonného ředitele Red Bullu. Podle něj má Mekies potřebné zkušenosti a autoritu, aby tým úspěšně vedl i v náročném období.
Fernando Alonso upozorňuje na velké výkonnostní rozdíly v poli F1, které podle něj zůstanou až do změny pravidel v roce 2026. Bez revoluce v technických předpisech podle něj nelze očekávat, že se týmy výrazněji srovnají.
Carlos Sainz výrazně ovlivnil kulturu i přístup uvnitř týmu Williams, říká sportovní ředitel Sven Smeets. Podle něj přinesl profesionalitu a technickou preciznost, která motivuje celý tým ke zrychlení vývoje.
Toto Wolff s humorem přiznal, že dodávat motory McLarenu možná nebylo jeho nejchytřejší rozhodnutí. McLaren nyní dominuje, zatímco tým Mercedesu zaostává.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal naplnit očekávání po přesunu do Red Bullu, což vyvolává pochybnosti o jeho budoucnosti ve Formuli 1. Jeho výkonnost zaostává a tlak na japonského jezdce stále roste.