Fanoušci Sebastiana Vettela mohli být ještě 10 kol před koncem Velké ceny Koreje relativně v klidu. Sebastian směřoval pro další vítězství, díky kterému by získal 25 bodů a stanul by tak v čele průběžného pořadí.
Ovšem díky výpadku motoru musel ze závodu odstoupit a na své bodové konto tak nepřipsal ani jeden bod. Naopak vyhrál jeho rival Fernando Alonso. Jsou před námi poslední dvě Velké ceny a jezdci už nemají k dispozici nové motory. Musejí se spokojit s těmi, které již v průběhu letošního šampionátu použili. Jak jsou na tom?
Mezi kandidáty na zisk titulu mistra světa jsou na tom nejlépe jezdci McLarenu. Lewis Hamilton má k dispozici dva motory, které zatím „zažily“ jen jeden závod. Mimo to má tři motory, které absolvovaly dva závody a ty může bez problémů nasadit do pátečních tréninků. Brit neměl v tomto roce žádnou poruchu motoru, takže i tento fakt pro něj vyznívá značně pozitivně.
Stejně je na tom i Jenson Button, který ovšem na Fernanda Alonsa ztrácí již 42 bodů a na zisk titulu má pramalou šanci. Motor ho zklamal pouze letos v Monaku, a to ještě díky tomu, že mu jeden z mechaniků zapomněl odstranit kryt od chlazení motoru. Zůstaly mu podobně jako Hamiltonovi dva motory, se kterými absolvoval jeden závod a tři motory, se kterými v trénincích může najet kolem 600 kilometrů. Zdá se tedy, že jezdce stáje McLaren by neměl potkat vůbec žádný problém.
O něco hůř je na tom Sebastian Vettel z Red Bullu, který má negativní zkušenost díky poslednímu závodu. K dispozici má motor, se kterým absolvoval pouze Velkou cenu Bahrajnu, ale již ho využil i ve volném tréninku. Mimo to má 4 motory, které odjezdily dva závody a je zřejmé, že některý z těchto motorů ještě dostane šanci. Jeho kolega Mark Webber je na tom podobně. Australan má jeden motor, který absolvoval jediný závod.
Zato větší obavy o své motory by měl mít Fernando Alonso. Španěl má tři motory, se kterými již absolvoval dva závody. Všechny ostatní motory už mají za sebou svoji životnost, ale je možné, že je Ferrari nasadí alespoň v trénincích. Může tedy nastat situace, že v pátečních trénincích uvidíme kouř vycházející z motoru Fernanda Alonsa, ale o nic tragického nepůjde. Ferrari se ovšem vyznačuje značnou spolehlivostí motorů, proto by k tomu mělo dojít velmi nepravděpodobně.
„Motor vydrží přibližně 2000 až 3000 kilometrů. Je to přesně hodnota, jakou potřebujeme,“ řekl motorový inženýr Renaultu Rémi Taffin. „Před pěti lety držely motory jen 300 kilometrů, každý den jsme nasazovali nový a velká cena má přesně 300 kilometrů. Nyní bez problémů zvládneme desetinásobnou vzdálenost.“
„Je docela možné, že za několik let odjezdíme klidně i 30 000 kilometrů. Jde jen o to, co si od toho slibujeme, inženýři se pak dokáží přizpůsobit,“ vysvětluje Francouz, který společně se svými lidmi prověřuje motor každý den během závodního víkendu. „Motorový olej nám poskytuje důležité informace, přirovnal bych to krvi v lidském organismu.“
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.