Zeptejte se kteréhokoliv pilota na nejoblíbenější okruhy - a můžete si být jisti, že téměř všichni by se zmínili o Suzuce. Čím je zajímavá tato trať a jaké má parametry? Proč je tak obtížná první část okruhu? Projedou i letos vozy s plnou nádrží naplno zatáčku 130R?
Okruh je jedinečný už svým tvarem ležaté osmičky s mimoúrovňovým křížením závodní dráhy. Jeho celková délka činí 5 807 m. Nedělní Velká cena Japonska je vypsána na 53. kol, což představuje celkovou délku 307,471 km, které čekají na vítěze závodu.
Suzuka je oblíbená kvůli zajímavé směsici rychlých a pomalých zatáček různých konfigurací. Náročná je technicky, psychicky i mentálně. Monoposty zde jezdí s vysokým přítlakem, některé týmy sem dovezou své poslední novinky v tomto roce (Ferrari, Force India, McLaren, Red Bull, Virgin). Většina se již však plně soustředí na vozy pro rok 2011 a nic nového zde mít nebudou (Mercedes, Lotus, HRT).
Mapka okruhu, zdroj: Formula1.com
Výkon motoru zde není tak klíčový, jako například v Monze, hraje však i důležitou roli. Piloti musí jít co nejdříve na plyn na výjezdu ze zatáčky č. 14 ("Spoon"), aby mohli co nejrychleji projet zatáčkou č. 15, o které se zmíním ještě níže. Na převodovku čeká 40 přeřazení během jednoho kola.
Známá první část tzv. "S-zatáček" od třetí po sedmou zatáčku měří 850 metrů. Proč je tak náročná na průjezd - na nastavení vozu i schopnosti pilota? Každá zatáčka totiž ústí hned do té další. Vůz proto musí být velmi konzistentní a nesmí se zde chovat nepředvídatelně při změnách směru.
Pokud totiž pilot vyjede špatně ze zatáčky č. 3, negativně to ovlivní jeho stopu v zatáčkách č. 4, 5, 6 i 7. Tuto sekvenci zvládnou urazit za 14 vteřin, díky drobné chybě zde však snadno ztratí až půl sekundy. Dle inženýrů je zde nejlepší jemná práce s plynem při zařazeném pátém rychlostním stupni, s lehkými doteky brzdového pedálu v zatáčkách č. 4 a 6. Kvůli této pasáži patří trať k těm náročnější pro rychlé naučení se.
Dalším zajímavým místem je legendární 15. zákruta "130R." Je slabším odvarem její původní verze, dnes už se jezdí naplno. Rychlost jejího průjezdu se pohybuje kolem 305 km/hod. Co když však vůz těsně následuje soupeře před sebou, může se dovolit průjezd pod plným plynem i s plnou nádrží? Podle závodního inženýra Roberta Kubicy - Simona Rennieho - ano. Podle něj by s tím neměl být žádný problém ani letos, "pořád v pohodě naplno."
Naplno se jede celkem 63 % okruhu, před poslední šikanou vozy dosahují maximální rychlosti téměř 315 km/hod.
Loni na výjezdu ze 130R havaroval Jaime Alguersuari
Piloti tak s plynem na podlaze jedou 1,2 km dlouhý úsek od zatáčky č. 14 až po zatáčku č. 16, což trvá celých 16 vteřin. Přesto, že 130R již není tak náročná, jak bývala, jedná se o velmi rychlou zatáčku, v níž na piloty působí téměř 2,5 vteřiny boční přetížení 3,5 G - na okamžik dosáhne až 4 G.
Vozy během jednoho kola v Suzuce spotřebují 2,44 kg paliva. První zastávky bychom se měli dočkat dříve než v Singapuru, zhruba kolem 15. kola. Časová ztráta při průjezdu boxovou uličkou činí 18,7 vteřiny.
Bridgestone proto doveze tvrdší sady ze svého portfolia, konkrétně tvrdou (prime) a měkkou (option) sadu, kterou poznáme dle zeleného proužku na boku. Opotřebení pneumatik je zde vysoké nejen kvůli značnému bočnímu zatíženi, ale také kvůli tomu, že piloti málokdy brzdí v přímém směru, hodně se tudíž o pneumatiky "opírají." Své ve vysoké degradaci pneumatik hraje rovněž velmi přilnavý a drsný asfalt. Zatížení brzd i jejich opotřebení je zde však nízké.
Průjezd okruhem na simulátoru Red Bullu s Markem Webberem
Závodní rekord zde drží Kimi Räikkönen, jenž zde v roce 2005 zvládl okruh za 1:31,540 min. Loni byl Mark Webber o 1,029 pomalejší. Australan do kvalifikace nenastoupil, s Red Bullem v ní ovšem řádil Sebastian Vettel, jenž ji vyhrál. V její prostřední části zajel kolo za 1:30,341 min.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.