O víkendu nás čeká Velká cena Singapuru, která je jedinečná tím, že se jede v noci za umělého osvětlení. Čím je městský okruh Marina Bay zajímavý a jaké jsou jeho výzvy?
Singapur patří mezi jednu ze čtyř městských tratí letošního kalendáře. Jedno kolo zde měří 5 073 m a v neděli vyhraje ten, kdo zvládne ujet nejrychleji 61 kol, tj. 309,316 km.
Jedná se o typickou městskou trať, jejíž špinavý povrch zpočátku, než se pogumuje, činí pilotům problémy. Je pomalý - maximální rychlosti se pohybují kolem 290 km/hod, průměrná pak okolo 170 km/hod. Není divu, na plný plyn se jede pouze 50 % času jednoho kola.
Mapka okruhu, zdroj: Formula1.com
Nachází se zde 23 zatáček. Protože se jede méně obvykle proti směru hodinových ručiček, je většina (14) z nich levotočivých, pouze devět je pravotočivých. Převážná většina z nich je velmi pomalých. V programu letošní sezóny je pouze pět tratí, kde se jezdí proti směru hodinových ručiček - čtyři z nich (krom Singapuru také Korea, Brazílie a Abú Zabí) náš čekají v závěru sezóny, na jedné (Istanbul) se jelo již v květnu.
Předjíždění je zde velmi obtížné. Nejvhodnější místo pro tyto účely představuje úvodní trojice zatáček a sedmá zatáčka. Právě mezi těmito místy byla letos vozovka přeasfaltována, protože se zde (kolem 6. zatáčky) nacházela spousta hrbolů.
Týmy zde proto volí velmi vysoký aerodynamický přítlak, podobně jako v Monaku. Většina týmů do Singapuru přiveze poslední významnější úpravy svých letošních monopostů, pak se již bude soustředit spíše na budoucí vozy.
Opotřebení pneumatik je střední. Bridgestone letos přiveze super-měkkou a střední směs, tj. o něco tvrdší než loni (super-měkká a měkká). Proto se nedá čekat zpestření závodu díky více než jedné zastávce z důvodu výměny pneumatik. Průjezd boxovou uličkou zabere 19,3 vteřiny.
Fernando Alonso zde loni závodil v barvách tehdy nekonkurenceschopného Renaultu
Během jednoho kola piloti 63krát mění rychlostní stupeň. Vzhledem k množství pomalých, často 90stupňových zákrut, motory nemají téměř žádný prostor pro odpočinek: chlazení bude proto i s přihlédnutím k místním horkým a vlhkým klimatickým poměrům klíčové. Důležitá pro dosažení rychlého času je i odezva motoru při nižších rychlostech. Agregáty během jednoho okruhu spotřebují kolem 2,4 kg paliva.
Patnáctý závod sezóny bude zajímavý i tím, že se pojede v noci. S osvětlením měli piloti v prvním roce (2008) trochu problémy, organizátorům se to však podařilo vylepšit. Rubens Barrichello k tomu prohlásil: "Jet noční závod se podobá sledování standardního - nikoliv HD - obrazu v televizi: je to o něco méně precizní." Letos by závod v Singapuru mohl být notně ztížen (ne-li až znemožněn kvůli umělému osvětlení) deštěm, meteorologové totiž hlásí bouřky (aktuální předpověď zde).
Tradiční průjezd okruhem na simulátoru Red Bullu s Markem Webberem
Nejrychlejší kolo zde zajel v roce 2008 v prostřední části kvalifikace Felipe Massa: 1:44,014, loni pak Nico Rosberg: 1:46,197 min (upravená trať). Závodní rekord drží Kimi Räikkönen (2008): 1:45,599 min.
Lewis Hamilton kritizoval odklad startu Velké ceny Belgie, který považoval za zbytečný. Podle něj se tím situace na trati nijak nezlepšila a chyběla konzistence v rozhodování.
Lando Norris sportovně uznal, že Oscar Piastri si vítězství ve Spa plně zasloužil. Přiznal, že ani bezchybný výkon by nestačil, protože Australan zvládl klíčové momenty lépe a celý závod měl pod kontrolou.
Oscar Piastri skvěle odstartoval do proměnlivé Velké ceny Belgie a dravým manévrem překonal Landa Norrise, čímž znovu získal převahu v týmovém souboji o titul a zajistil si výhru v belgickém Spa-Francorchamps.
Velká cena Belgie F2 ve Spa přinesla nečekaný zvrat, když byli oba původní vítězové hlavního závodu penalizováni za technická pochybení. Vítězství tak připadlo Romanu Staňkovi, který slaví svůj první triumf v hlavním závodě Formule 2.
Helmut Marko věří, že Max Verstappen stále může získat titul mistra světa pro rok 2025. Samotný jezdec ale zůstává skeptický a optimismu se brání.
Lewis Hamilton, Fernando Alonso a Andrea Kimi Antonelli nasadili ve Spa nové pohonné jednotky pro sezonu 2025. Carlos Sainz mezitím upravil nastavení vozu po nevydařené kvalifikaci.
Alex Dunne ovládl deštěm ovlivněný závod ve Spa a díky třetímu vítězství sezóny se vrátil do čela šampionátu F2. Na stupních vítězů ho doplnili Arvid Lindblad a potřetí v řadě i Roman Staněk.
Lewis Hamilton vypadl už v Q1 poté, co mu byl smazán čas za překročení traťových limitů. Do Velké ceny Belgie tak odstartuje až ze 16. místa.
Andrea Kimi Antonelli opět vypadl už v Q1 a jeho čekání na průlomový výsledek ve Formuli 1 se prodlužuje. Naděje, které ho provázely do královské disciplíny, zatím zůstávají nenaplněné.
Lando Norris získal pole position na belgické Grand Prix 2025 v Spa, když porazil svého týmového kolegu Oscara Piastriho. Norris tak zajistil McLarenu nejlepší startovní pozici před nedělním závodem.
Navzdory nové zadní závěsové geometrii skončilo Ferrari ve sprintu belgického GP čtvrté, což podle týmu odpovídá téměř maximálnímu výkonu vozu na Spa. Novinka zatím nepřinesla výrazný posun v tempu, a Ferrari tak musí dál pracovat na zlepšení.
Oscar Piastri strávil během sprintu ve Spa příliš mnoho času za Maxem Verstappenem a je odhodlaný podobnou situaci v nedělním závodě neopakovat. Do Grand Prix vstupuje s jasným cílem postavit se svému rivalovi čelem.