ANALÝZA STRATEGIE MCLARENU; Jenson Button, který po dlouhém vedení v průběhu Velké ceny Itálie do cíle dojel druhý, dal po ní najevo zklamání a nepochopení pro strategii, jíž mu tým připravil, když ho do boxů povolal před vítězem Fernandem Alonsem.
Jenson ji označil za špatnou, jeho šéf Martin Whitmarsh ovšem tvrdil, že byla správná. Kdo má tedy pravdu? Opravdu ztratil závod tím, že byl do boxů povolán dříve?
Již od startu bylo jasné, že Alonsovo Ferrari je rychlejší, než Buttonův McLaren, který jel s F-kanálem a na Monzu nezvykle vysokým přítlakem. Španěl zvolil jiné nastavení, díky němuž byl na rovinkách o poznání rychlejší. Zdálo se, že jezdec před ním se brzy stane jeho snadnou kořistí. Žel na nejdelší rovinku se vyjíždí z velmi rychlé Parabolicy, v níž je při současné úrovni aerodynamiky monopostů nemožné držet se těsně v závěsu za soupeřem. Párkrát jsme viděli, jak tam Alonso lehce uklouzl. Nezbylo mu, než čekat na Buttonovu chybu – které se ovšem za celý závod nedopustil.
Button na startovním roštu v Monze
Button při své volbě spoléhal na to, že si Alonso za ním brzy odrovná pneumatiky, jak se bude s vozem smýkat v zatáčkách za ním kvůli nedostatku přítlaku. Žel Bridgestone to s opatrností tentokrát přehnal, protože dovezl přespříliš tvrdé a trvanlivé směsi. Vždyť Vettel na měkčí z nich bez problémů odjel téměř celý závod (stavěl pouze v posledním kole) – a to je měl v závěru stále v slušné kondici, vždyť svůj nejrychlejší čas zajel až v 50 kole!
Whitmarsh: Ať bychom udělali cokoliv, prohráli bychomJak závod pokračoval, blížilo se lámání chleba v podobě povinného přezutí. Kdy k němu zastavit? Inženýři vedoucího dua pečlivě sledovali výkonnost vozů, které již přešly na tvrdé pneumatiky. Mezi ně patřily Virginy, Lotusy a z top týmů Renault Roberta Kubicy. Zvláště ten se dostal pod jejich drobnohled. Před svou zastávkou v 33. kole zajížděl časy těsně pod 1:26,4 min (30. kolo - 1:26,390; 31. – 1:26,388; 32. – 1:26,396 min). Ve 34. kole se vrátil na trať (out-lap) a hned to první čisté po vyjetí z boxů bylo hodně rychlé – 1:25,768 min.
McLaren na toto zlepšení díky novým pneumatikám rychle zareagoval a již ve 35. kole povolal Buttona do boxů. K tomu přispěl i fakt, že tam ze čtvrté pozice také mířil Rosberg – Jenson by měl před Hülkenbergem volnou dráhu. Inženýři byli přesvědčeni, že překročili bod, kdy nová tvrdší směs měla být rychlejší než jetá měkčí. Co se jim mohlo honit hlavou? Třeba to, že pokud by se zastávkou otáleli, zrychlení na čerstvých pneumatikách by mohl dříve využít k zisku pozice nejen Alonso, ale i Felipe Massa.
Byl pod tlakem, ale krom pár drobných probrždění do první šikany se Button chyb vyvaroval
Whitmarsh svým výrokem v podstatě řekl, že by Alonso vyhrál, ať už by udělali cokoliv. Ferrari ten den bylo prostě rychlejší. Sice jen o jednu či dvě desetinky, ale bylo. Podle něj to nebylo pouze o správném načasování a vykonání zastávek.
Button: Mohl jsem vyhrát!Button však tvrdil, že o závod přišel kvůli počáteční výkonnosti na tvrdší sadě v prvním kole, kdy vyjížděl z boxů (out-lap). Pozdější zastávku proto vnímal jako výhodu. Pojďme se proto podívat na reálná data ze závodu a na to, kolik pravdy kdo má.
Novým pneumatikám samozřejmě chvíli trvá, než se dostanou do provozní teploty, což je vidět z mezičasů jeho 37. kola (out-lap). Rychlejší na nich byl až ve třetím sektoru. V prvním (zahrnuje výjezd z boxů, proto nemůžu srovnávat s jeho předchozími koly) byl o 0,2 sec pomalejší než Alonso. Druhý měl hodnotu 29,1 sec, což bylo o 0,2 sec pomaleji než v kole, kdy zajížděl do boxů. Až ve třetím sektoru byl o půl vteřiny rychlejší (28,3 sec). Potvrzuje to Buttonovo tvrzení, že tvrdé směsi to trvalo větší část kola, než s ní byl vůz rychlejší.
Bylo to těsné a napínavé: Udrží je za sebou až do konce?
Copak to ale nebylo patrné z Kubicova “out-lapu?“ Bylo. Robert byl úplně stejně o 0,2 sec pomalejší ve druhém a o 0,5 sec rychlejší ve třetím sektoru v kole, kdy opustil mechaniky. Když se tedy Ferrari dozvědělo o tom, že Button míří do boxů, bylo jasné, co musí udělat. Alonso byl v tu chvíli o 0,9 vteřiny za Buttonem – a tu nadešly velké chvíle Fernanda: osobní rekord závodu (27,367 sec) v prvním sektoru, v němž získal již zmiňované dvě desetiny, a ve druhém a třetím zajel stejné časy jako v předchozích kolech – byl z toho tou dobou nejrychlejší čas (1:25,479 min; hned ho překonal Massa (1:25,366) - ten nás ale nyní nezajímá). V dalším kole (jeho in-lap) mezičasy zopakoval.
Rozdíl, díky kterému se Alonso dostal před Buttona, vznikl tedy v kole, kdy zajížděl do boxů – v posledním sektoru společně s rychlejší zastávkou získal 0,7 desetin + 0,2 desetiny z prvního sektoru, kdy byl Button v boxech. Tam přitom zažil drobné problémy – při jízdě k mechanikům se mu aktivoval systém proti zhasnutí motoru, takže na displeji svého volantu neviděl rychlost, což se údajně drobnou měrou podepsalo na delší době strávené v boxové uličce.
Vítězná zastávka
Zdá se tedy, že pokud by Jenson stavěl později než Alonso, mohl si udržet vedení, o které ho připravila horší počáteční výkonnost během prvních dvou sektorů. Při zvolené strategii ho mohla zachránit pouze rychlejší zastávka, což se nestalo.
Jacques Villeneuve zpochybnil budoucnost Yukii Tsunody v Red Bullu po slabém začátku sezóny 2025. Podle něj Tsunodovy dosavadní výkony neodpovídají vysokým očekáváním týmu.
Charles Leclerc přiznal, že příchod Lewise Hamiltona do Ferrari mu otevřel nové obzory. Podle něj přinesl Hamilton do týmu jiný pohled na práci a závodění, který ho inspiruje.
George Russell zůstává bez smlouvy pro příští sezónu a jeho budoucnost u Mercedesu tak visí ve vzduchu. Tým mezitím nepřestává projevovat zájem o Maxe Verstappena, který je nadále jejich vysněnou posilou, i když má stále platný kontrakt u Red Bullu.
Carlos Sainz přiznal, že ho zpráva o příchodu Lewise Hamiltona do Ferrari v roce 2025 naprosto šokovala. Nejvíc ho však zaskočilo, že se to nedozvěděl od týmu, ale od kamaráda.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.