MONZA - PŘEHLED ZASTÁVEK V BOXECH; Nejkratší zastávky včera předvedl Red Bull - oba piloty odbavil za necelé 4 vteřiny. V článku se podíváme na to, jak si vedly ostatní týmy, a jaké strategie naordinovali svým pilotům během Velké ceny Itálie
Všichni piloti na Monze plánovali kvůli nízkému opotřebení pneumatik a tvrdším směsím, jež přivezl Bridgestone, pouze jednu zastávku. Škoda, že japonský "obuvník" Formule 1 nezvolil pro tento závod spíše super-měkkou a střední směs - když totiž ta měkčí vydrží bez problému celý závod, jak jsme to viděli v případě Sebastiana Vettela, vzrušující podívané to příliš nepřidá.
Dvakrát z klasifikovaných pilotů nakonec byli v boxech dva piloti: Jaime Alguersuari, jenž si musel odpykat penalizaci za zkrácení si šikany (na rozdíl od nepotrestaného Hülkenberga si ale tolik nepomohl), a Adrian Sutil, jež tam neplánovaně zamířil ještě ve 36. kole kvůli výměně nosu. Ani jeho první zastávka nebyla samozřejmě zamýšlena tak brzy - jenže poté, co ho soupeři vystrčili v prvním kole do kačírku a ocitl se na posledním místě, mu ani nic moc jiného nezbývalo.
Velmi dobře krom Red Bullu zapracovali také mechanici Fernanda Alonsa, kteří mu svým výkonem výrazně pomohli k tomu, že se na trať vrátil před Jensonem Buttonem. Dle televizní grafiky 3,4 vteřiny, v reálu o chloupek pomalejší, ale pořád jasně pod 4 (viz rozdíl v celkovém čase mezi jeho a Vettelovou zastávkou, který stavěl až na konci s podstatně lehčím vozem). Kdo ví, jestli by neměli double, pokud by se jim takto povedla zastávka i u Felipeho Massy, která jim už tolik nevyšla.
Velmi dobře zvládli přezout své piloty u Mercedesu, jak je letos dobrým zvykem. Co je jejich silnou stránkou, je však slabinou u McLarenu - Button se u mechaniků zdržel o 0,6 vteřiny déle než Alonso. Když se k tomu přidal velmi slabé kolo po výjezdu z boxů (out-lap) a dokonalé kole při vjezdu do nich (in-lap) u Alonsa, bylo o změně v pořadí na čele rozhodnuto.
Z pohledu strategií to moc rozmanité nebylo. Všichni piloti krom Petrova a Alguersuariho startovali na měkkých (option) pneumatikách, na nichž mohli díky jejich trvanlivosti odjet i s těžkými vozy velmi dlouhý první stint.
Za zmínku stojí Vettelova zastávka až v posledním kole. Nebýt povinné výměny pneumatik, dojede si na měkčí sadě v pohodě do cíle a možná ještě dále do rodného Heppenheimu v Německu. Podobnou věc plánovali u Renaultu v případě Petrova - ten však na rozdíl od Vettela drtivou část závodu absolvoval na tvrdých (primary) pneumatikách.
Čím později který pilot zajel přezout, tím lépe. Všichni od 14. místa dále stavěli poměrně brzy (17. - 25. kolo), zatímco bodovaní piloti zajížděli do boxů až od 33. kola. Přehled o jednotlivých stintech si můžete udělat ze druhé tabulky.
Jules Bianchi, kterému bylo tehdy jen 25 let, podlehl osudovým zraněním z nehody v Suzuce. Jeho smrt otřásla světem Formule 1 a přiměla k zásadním změnám v bezpečnosti.
Charles Leclerc si při desátém výročí úmrtí Julese Bianchiho připomněl jeho vliv na svou kariéru i osobní život. Byl pro něj nejen kmotrem a přítelem, ale také inspirací, která ho provází dodnes.
Sebastian Vettel je mimo Formuli 1 už tři sezóny a kolem jeho návratu dlouho panovaly spekulace. Nyní učinil konečné rozhodnutí ohledně možného comebacku.
Před deseti lety nás navždy opustil Jules Bianchi. Zemřel na následky zranění z Velké ceny Japonska 2014, která navždy změnila Formuli 1.
Nico Hülkenberg věří, že tým Kick Sauber se stává vážným hráčem ve středu pole. Jak uvedl, od zavedení klíčových vylepšení ve Španělsku tým nepřetržitě zrychluje a získává na sebedůvěře i výkonnosti.
Šéf McLarenu Andrea Stella představil plány na technické vylepšení po testech na Silverstonu. Tým doufá, že novinky pomohou zvýšit výkon a konkurenceschopnost vozu.
Lewis Hamilton se zapojil do práce ve Ferrari, aby pomohl vyřešit zásadní slabinu vozu SF-25. Tým doufá, že díky jeho zkušenostem najde cestu k lepším výkonům.
Franco Colapinto zažívá složitý rok 2025, kdy místo očekávaného průlomu čelí nejistotě ohledně své budoucnosti v Alpine. Neustálé spekulace kolem sedačky mu komplikují cestu vzhůru.
Charles Leclerc byl po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie na sebe velmi naštvaný. Podle něj jeho výkon výrazně zaostal za očekáváním.
Oscar Piastri získal podporu od bývalého pilota F1 Jolyonna Palmera po penalizaci, která ho na Silverstonu připravila o vítězství. Palmer označil trest za příliš přísný a Piastriho manévr za férový.
Ferrari prožívá těžkou sezonu a italská média hlásí rostoucí tlak na šéfa týmu Freda Vasseura. Výsledky zaostávají za očekáváními, což vyvolává spekulace o nutnosti změn v řízení stáje. Vasseur tak čelí výzvě, jak tým rychle vrátit zpět na vrchol.
Red Bull má ve svých řadách talentovaného Arvida Lindblada, který se poprvé objevil ve světě F1 po boku Maxe Verstappena v Silverstonu. Mladý jezdec z F2 tak udělal významný krok směrem k možné budoucnosti v královně motorsportu.