MONZA - PŘEHLED ZASTÁVEK V BOXECH; Nejkratší zastávky včera předvedl Red Bull - oba piloty odbavil za necelé 4 vteřiny. V článku se podíváme na to, jak si vedly ostatní týmy, a jaké strategie naordinovali svým pilotům během Velké ceny Itálie
Všichni piloti na Monze plánovali kvůli nízkému opotřebení pneumatik a tvrdším směsím, jež přivezl Bridgestone, pouze jednu zastávku. Škoda, že japonský "obuvník" Formule 1 nezvolil pro tento závod spíše super-měkkou a střední směs - když totiž ta měkčí vydrží bez problému celý závod, jak jsme to viděli v případě Sebastiana Vettela, vzrušující podívané to příliš nepřidá.
Dvakrát z klasifikovaných pilotů nakonec byli v boxech dva piloti: Jaime Alguersuari, jenž si musel odpykat penalizaci za zkrácení si šikany (na rozdíl od nepotrestaného Hülkenberga si ale tolik nepomohl), a Adrian Sutil, jež tam neplánovaně zamířil ještě ve 36. kole kvůli výměně nosu. Ani jeho první zastávka nebyla samozřejmě zamýšlena tak brzy - jenže poté, co ho soupeři vystrčili v prvním kole do kačírku a ocitl se na posledním místě, mu ani nic moc jiného nezbývalo.
Velmi dobře krom Red Bullu zapracovali také mechanici Fernanda Alonsa, kteří mu svým výkonem výrazně pomohli k tomu, že se na trať vrátil před Jensonem Buttonem. Dle televizní grafiky 3,4 vteřiny, v reálu o chloupek pomalejší, ale pořád jasně pod 4 (viz rozdíl v celkovém čase mezi jeho a Vettelovou zastávkou, který stavěl až na konci s podstatně lehčím vozem). Kdo ví, jestli by neměli double, pokud by se jim takto povedla zastávka i u Felipeho Massy, která jim už tolik nevyšla.
Velmi dobře zvládli přezout své piloty u Mercedesu, jak je letos dobrým zvykem. Co je jejich silnou stránkou, je však slabinou u McLarenu - Button se u mechaniků zdržel o 0,6 vteřiny déle než Alonso. Když se k tomu přidal velmi slabé kolo po výjezdu z boxů (out-lap) a dokonalé kole při vjezdu do nich (in-lap) u Alonsa, bylo o změně v pořadí na čele rozhodnuto.
Z pohledu strategií to moc rozmanité nebylo. Všichni piloti krom Petrova a Alguersuariho startovali na měkkých (option) pneumatikách, na nichž mohli díky jejich trvanlivosti odjet i s těžkými vozy velmi dlouhý první stint.
Za zmínku stojí Vettelova zastávka až v posledním kole. Nebýt povinné výměny pneumatik, dojede si na měkčí sadě v pohodě do cíle a možná ještě dále do rodného Heppenheimu v Německu. Podobnou věc plánovali u Renaultu v případě Petrova - ten však na rozdíl od Vettela drtivou část závodu absolvoval na tvrdých (primary) pneumatikách.
Čím později který pilot zajel přezout, tím lépe. Všichni od 14. místa dále stavěli poměrně brzy (17. - 25. kolo), zatímco bodovaní piloti zajížděli do boxů až od 33. kola. Přehled o jednotlivých stintech si můžete udělat ze druhé tabulky.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.
McLaren absolvoval dvoudenní testování pneumatik pro mokré podmínky, které byly vyvinuty pro specifikace roku 2026, na okruhu Paula Ricarda.
Ferrari odpočítává dny do představení svého nového monopostu SF-25. Slavnostní odhalení proběhne 19. února po londýnské show F1, která představí vizuální stránku vozů a hlavní aktéry sezóny 2025. Název modelu 677 tak dnes tým z Maranella oficiálně potvrdil. Informoval web AutoRacer.it.
Lewis Hamilton během svého druhého dne testování Ferrari ve středu havaroval, když narazil do bariér. Incident naštěstí nezpůsobil žádné zranění, ale pravděpodobně to narušilo jeho přípravy na nadcházející debut.
Lewis Hamilton se chystá na novou kapitolu v kariéře u Ferrari, což vzbuzuje otázky o jeho schopnostech a šancích na vrchol. Jak se dokáže přizpůsobit novému týmu, který stále usiluje o návrat k dominantní formě? A co od něj mohou očekávat fanoušci Scuderie?
Ferrari si na Katalánském okruhu naplánovalo tři dny testování. Zatímco včera a dnes testují hlavní závodní jezdci, zítra se za volant vozu posadí rezervní piloti Antonio Giovinazzi a Dino Beganovic, jak uvádí web Autoracer.it.