SPA - 2. TRÉNINK; Na Fernanda Alonsa si dnes nikdo nepřišel ani odpoledne. Jezdec Ferrari zajel nejrychlejší kolo - o desetinu lepší než druhý Sutil s Force Indií a o dvě desetiny rychleji než třetí Lewis Hamilton na McLarenu.
Během oběda se kolem Spa prohnaly další dešťové přeháňky, odpoledne však na piloty čekala polojasná obloha, trať ale byla stále mokrá - což by mohlo představovat v neděli problém, protože každý z pilotů může během víkendu použít maximálně tři sady mokrých a čtyři sady přechodných pneumatik.
Odpoledne z garáže jako první vyrazil Sebastian Buemi s Michaelem Schumacherem. Po nich oba Red Bully, Jamamoto a Rosberg. Vozovka postupně osychala, na přechodné (intermediate) pneumatiky to však nebylo. I Buemi do rádia hlásil, že se podmínky od těch ranních příliš neliší.
První měřené kolo zajel po 6 min Sakon Jamamoto, který v HRT vystřídal Karuna Chandhoka - 2:10,985 min. Krátce na to jej o dvě vteřiny překonal De la Rosa, hned po něm o téměř 7 vteřin Felipe Massa na Ferrari - 2:04,070 min.
Odpolední proměnlivé počasí
Po 10 min se Alonso vydal vyzkoušet úroveň přilnavosti na přechodných pneumatikách a v Kemmelu se dostal před Kobajašiho. Déšť zcela ustal a dokonce vykouklo slunce, což slibovalo znatelné vylepšení časů. Španěl to hned ve svém prvním kole potvrdil - zvládl ho o 3,5 vteřiny rychleji než jeho brazilský kolega - 2:00,481 min.
Fernando ubral další vteřinu ze svého času (1:59,490 min) a všichni piloti následně začali přezouvat na intermediálky. Začala těsná přetahovaná o nejlepší kolo - před Alonsa šel o 2 tisíciny Sutil, kterého vzápětí o 9 setin překonal Hamilton - jeho nejrychlejší čas ve druhém měřeném tréninku vloni měl hodnotu 1:47,201 min.
Liuzzi v problémech, po nichž musel měnit přední část svého monopostu
Alonso se jal nacvičovat v boxech starty, chvíli na to jej napodobil i Massa. Liuzzi si mezitím v Rivage vyjel na prohlídku mimo trať, přičemž si poškodil přední část svého vozu. Mechanici mu v boxech vyměnili nos a mohl dále pokračovat. Mimo byl v Malmedy i Timo Glock, kterému rozbité auto mechanici do konce odpolední části již opravit nestačili. K vidění bylo naštěstí jen pár smyků a lehkých kontaktů s bariérami z pneumatik.
Chandhok, který se ujal role komentátora pro rádio BBC, prozradil, že ve Spa by na tom díky výkonu svého motoru mohl být dobře Mercedes - zmínil přitom pouze talent Rosberga, jakoby Schumacher ani neexistoval.
Po 30 min se pořadí opět měnilo: 1. Sutil 1:58,149 min 2. Kubica + 0,162 sec 3. Webber + 0,341 4. Massa + 0,442 5. Barrichello + 0,845 6. Rosberg + 0,872 7. Schumacher + 1,070 8. Petrov + 1,084 9. Hamilton + 1,24810. Kobajaši + 1,27811. Alonso + 1,34112. Liuzzi + 1,53613. Vettel + 1,57714. Button + 1,639
Drtivá většina pilotů hlásila velké drolení předních pneumatik, dokonce již po třech kolech. Čerstvé pneumatiky při špatném počasí v neděli by mohly mít cenu zlata. Bylo velmi těžké odhadnout, jaké nasadit. Podle Chandhoka o změně směrem k rychlejším (z mokrých na přechodné, z přechodných na suché) rozhodují inženýři, protože pro piloty je velmi těžké odhadnout, jestli je trať dostatečně suchá.
Sutil s Force Indií si to žene zatáčkou Eau Rouge
S problémy se potýkali i u Red Bullu, kde mechanici velmi pečlivě zkoumaly zadní část Vettelova vozu, který měl problémy s pravou zadní pneumatikou.
V polovině tréninku vyrazil jako první na suchých pneumatikách Jaime Alguersuari, zaznamenal nejrychlejší druhý a třetí sektor a vyšvihl se na průběžnou třetí příčku. Za vozy se již nezvedala tak velká vodní tříšť, ale meteorologové zbývající část hlásili opět příchod deště.
Se suchými pneumatikami šly časy rapidně dolů: Kobajaši - 1:52,625, Alguersuari - 1:52,877 min. Přezouvat začala většina jezdců. Jejich snahy chvíli brzdil Mark Webber, který se s technickým problémem pomalu plahočil do kopce zatáčkou Eau Rouge, na rovince Kemmel však znenadání opět zrychlil. Red Bull v rádiu vyjádřil obavy o jeho motor značky Renault.
Po hodince šel do čela úřadující mistr světa: 1. Button 1:49,755 2. Massa + 0,511 3. Kobajaši +1,974 4. Buemi + 2,126 4. Kubica + 2,312 5. Massa + 2,401 6. Hülkenberg + 2,877 8. Alguersuari + 3,122 9. Barrichello + 3,83710. Webber + 5,208
Počasí v tu chvíli týmům přálo, trať osychala a jezdci se na slickách na rozdíl od Buttona většinou tvrdší konzistence dále zlepšovali. Po chvíli jej překonali Kubica (1:49,282), Hamilton (1:49,248) i Sutil (1:49,157 min), který dal prostor vzpomínkám na zdejší loňskou výbornou formu a oslavy indické stáje.
Kubicovi s Renaultem na konci rovinky Kemmel naměřili 322 km/hod - o 8 km/hod více než druhému Massovi s Ferrari. Obrovský rozdíl, který svědčí o tom, že francouzskému týmu F-kanál očividně funguje. Polák měl i nejrychlejší (300 km/hod) průjezd Radillonu hned za Eau Rouge.
Srovnání belgických verzí vozů Ferrari, McLarenu a Force Indie
Pole postupně přecházelo na měkkou směs suchých pneumatik Bridgestone. Zdálo se, že optimálně začínají fungovat až ve 3. kole, kdy již byly zahřáté na provozní teplotu.
Veškeré snahy však 14 min před koncem utnuli diváci, kteří se dostali do rizikové zóny uvnitř zatáčky Rivage, a tak komisaři raději vyvěsili červené vlajky. Pro týmy to bylo frustrující, protože přišly o cenný čas na trati v dobrém stavu ke konci tréninků. Někteří lidé v zákulisí se nad rozhodnutím přerušit trénink podivovali - v tom místě údajně diváci byly vždy.
Provoz byl obnoven až na poslední tři minuty neboli dvě letmá kola. Využili toho všichni piloti kromě Glocka, jehož vůz mechanici stále opravovali.
Počty kol ujetých odpoledne (vlevo) a za dnešek celkem (vpravo)
V závěru, který připomínal kvalifikaci o jednom pokusu, se radoval opět Alonso, který na Massu získával půl vteřiny v prostředním sektoru. V něm naopak ztrácely McLareny, které čas doháněly na rovinkách: Button byl velmi rychlý v posledním, Hamilton byl nejrychlejší v prvním sektoru.
Nejvyšší rychlosti naměřené před zatáčkou Les Combes:1. Kubica - 322 km/hod2. Sutil - 3163. Massa - 3164. Schumacher - 3155. Vettel - 3146. De la Rosa - 314
Fotogalerii z dnešních tréninků najdete zde.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.