Třináctý závod letošního ročníku Formule 1 bude hostit nádherný a mezi piloty velmi oblíbený okruh v belgickém Spa. Čím je zajímavý a jaké jsou jeho technické parametry?
Spa-Francorchamps je jedním ze čtyř okruhů, který hostil závody Formule 1 v jejím prvním ročníku v roce 1950. Jeho délka dnes přesahuje o 4 metry 7 kilometrů, což je sice jen polovina původní vzdálenosti (14,12 km), přesto patří k nejdelším v kalendáři. Na vítěze nedělní Velké ceny Belgie čeká 44 kol a celkem 308,052 km.
Ke zkrácení a zvýšení bezpečnosti došlo po dlouhé pauze (1971 - 1982, 1984) až v 90. letech. Jen pro zajímavost: v roce 1970 zajel nejrychlejší kolo Chris Amon průměrnou rychlostí 244,7 km/hod - raději ani nepomýšlet, o kolik by byla vyšší dnes s moderními monoposty, které zde při absenci původních extrémně dlouhých rovinek jezdí průměrně 237 km/hod.
Mapka okruhu, zdroj: Formula1.com
Úchvatná trať vedoucí převážně po úzkých veřejných silnicích ardenskými lesy si přesto zachovala svůj charakter, byť s historickou verzí ji spojují pouze tři zatáčky: rychlý Blanchimont, vlásenka La Source uzavírající cílovou rovinku a slavná Eau Rouge.
Týmy zde volí střední aerodynamický přítlak. První a třetí sektor s dlouhými rovinkami sice vyžadují co nejnižší odpor, druhý sektor si však říká o maximální přítlak, což týmy nutí na rozdíl od okruhu v Monze k větším kompromisům.
Eau Rouge
Nachází se zde celkem 19 zatáček: 10 levotočivých a 9 pravotočivých, většinou středně až velmi rychlých, spojených dlouhými rovinkami. Piloti zde mají sešlápnutý plný plyn po 66% času. Nejdelší úsek, který jedou na plno, měří 1 865 m (z La Source přes Eau Rouge po Les Combes), což zvládnou ujet během 23 vteřin. Maximální rychlost na konci této rovinky dosahuje 320 km/hod.
Nejzajímavější ze zákrut je (zvláště za mokra) technicky náročná Eau Rouge, kde monoposty na plný plyn v rychlém sledu prolétnou levotočivou, pravotočivou a opět levotočivou. Kombinace s vertikálním převýšením, kdy nejprve klesají a po terénním zlomu rychle stoupají, z ní činí jedinečnou zákrutu Formule 1, jejíž průjezd je obrovským zážitkem i pro piloty, kteří v ní zažívají v rychlosti téměř 300 km/hod přetížení ve všech směrech o síle až 3,5 G. Je to jediné místo, kde během sezóny piloti zažívají vertikální negativní přetížení.
Dochází zde k průměrnému opotřebení pneumatik a brzd. Bridgestone do Belgie veze letos tvrdou (prime, bez proužku) a měkkou (option, zelený proužek) směs ze svého portfolia.
Časová ztráta za průjezd boxovou uličkou ve Spa činí 19 vteřin, a tak i bude většina týmů volit pouze jednu zastávku. Během jednoho kola monoposty spotřebují kolem 3,1 kg paliva.
Další zajímavostí okruhu v Ardenských horách je to, že díky jeho rozloze se jezdci setkávají během jednoho kola s různým počasím. Zatímco v některých místech leje jako z konve, jiná jsou zcela suchá. O víkendu by mělo dle meteorologů hodně pršet, což představuje skvělou zábavu pro diváky, ale kopu starostí pro týmové inženýry, kteří budou muset volit další kompromisy v nastavení monopostů.
Průjezd okruhu na simulátoru Red Bullu s Markem Webberem
Oficiální rekord okruhu drží Kimi Räikkönen, jenž zde v roce 2004 během závodu ujel v McLarenu jedno kolo za 1:45,108 min. Loni v kvalifikaci zvládl nejrychleji jedno kolo Jarno Trulli s Toyotou TF109 - 1:44,503, v závodě pak Sebastian Vettel na Red Bullu - 1:47,263 min.
Letecký pohled na okruh
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.