Hockenheimring s historií sahající až do 30. let minulého století patří k jedním z nejstarších okruhů. Závody F1 se zde jezdí až od roku 1977. Velmi rychlý okruh s dlouhými rovinkami byl v letech 2001/2002 přestavěn a o dva a čtvrt kilometru zkrácen. Jaké jsou jeho technické parametry a čím je zajímavý?
Okruh nedaleko německého Hockenheimu, ke kterému to od nás z Čech není daleko, bude v neděli hostit 11. kolo letošního šampionátu Formule 1. Na vítěze čeká 4 574 m, které během závodu bude muset ujet celkem 67krát - což dohromady činí 306,458 km.
Trať obsahuje 17 zatáček: 10 pravotočivých a 7 levotočivých a i přes své zkrácení stále představuje pro jezdce a inženýru velkou výzvu z hlediska nastavení. Na okruhu se totiž nachází velmi dlouhá rovinka, ale také velmi pomalá závěrečná část Motordrome. Kvůli dosažení co nejvyšších rychlostí na oné rovince a zvýšení šancí na předjetí zde týmy volí nižší aerodynamický přítlak na svých monopostech.
Mapka okruhu, zdroj: Formula1.com
Motory zde podstupují velmi vysokou zátěž, protože zde jezdci tráví na plynu 63 % celkového času kola - z pohledu požadavků na motor je Hockheimring nadprůměrný.
První polovina kola je velmi rychlá - začíná to první zatáčkou, v níž piloti bez brzdění pouze na chvíli povolí plyn. Po další trojici zatáček následuje dlouhá rovinka. Tedy ona je zatáčka Parabolika - jenže s tak obrovským poloměrem, že zde jezdci bez problémů uhánějí 15 vteřin na plný plyn - od výjezdu ze zatáčky č. 2 to představuje vzdálenost téměř 1100 m. Zakončená je ostrou vlásenkou, kde se brzdí z rychlosti kolem 320 km/hod až na 60 km/hod. Ideální místo pro předjíždění, v neděli zde budeme určitě svědky několika předjížděcích manévrů.
Následuje pomalejší část se středně rychlými zatáčkami, kde je důležitá stabilita při brzdění a dobrá trakce, zejména na výjezdu z dvojité poslední zatáčky před cílovou rovinkou.
Hockenheimring
Vozy zde obvykle trápí vysoké teploty, kvůli kterým v nich týmy používají dodatečné chladící otvory. Tento víkend ovšem meteorologové předpovídají početné srážky, což by mohlo přispět k atraktivní podívané.
K té by rád letos i dodavatel pneumatik Bridgestone, který sáhl ve snaze navodit montrealské poměry k neobvyklému kroku, když přivezl dvě extrémní směsi: nejtvrdší zároveň s nejměkčí (super-měkkou), kterou pro závody vyrábí. Boxová ulička zde měří 600 m a její průjezd trvá přibližně 17 vteřin. Jestli bude většina týmu volit dvě zastávky, to teprve uvidíme. Obávám se však, že kvůli extrémní výdrži tvrdé směsi by závod mohla zpestřit spíše dešťová přeháňka.
Více diváků na tribuny měl přítahnout návrat domácího sedminásobného mistra světa Michaela Schumachera, který zde poprvé v roce 1992 dojel třetí, o rok později s osmiválcem Cosworth za zády ještě o jedno místo lépe. Později se mu zde povedlo čtyřikrát triumfovat.
Jedno kolo na Hockenheimringu s Markem Webberem
V roce 2004 se zde Michael Schumacher dostal pod hranici 74 vteřin (1:13,306 min). Před dvěma lety zde nejrychlejší čas v prostřední části kvalifikace zajel Lewis Hamilton: 1:14,603 min. Bude zajímavé sledovat, jak rychlé kolo v sobotu dokážou zajet Neweyho Red Bully.
Mercedes si v pátečních trénincích v Montrealu vybojoval první a třetí místo, přičemž George Russell ujistil, že během svého nejlepšího kola ve druhém tréninku plně využil potenciál vozu a nijak nešetřil.
Hlavní kandidáti na titul ve Formuli 1, Lando Norris a Oscar Piastri, přiznali, že jejich páteční tréninky v Montrealu neprobíhaly podle očekávání a potýkali se s technickými i jízdními problémy.
Fred Vasseur před Velkou cenou Kanady apeloval na novináře, aby nezapomínali, že ve Formuli 1 jde především o lidi, ne jen o výsledky a techniku. Jeho výrok je jasnou výzvou k větší empatii a férovosti v mediálním zacházení se sportovci i týmy.
George Russell ovládl druhý trénink v Kanadě a společně s třetím Kimim Antonellim potvrdil silnou formu Mercedesu. Pro mladého Itala šlo o cenný výkon, kterým naznačil, že se s ním v budoucnu musí počítat.
Úřadující šampion Max Verstappen ovládl chaotický první trénink Velké ceny Kanady. Na kluzkém montrealském okruhu si nejlépe poradil s náročnými podmínkami s Williamsy v zádech.
Yuki Tsunoda zatím v barvách Red Bullu dosud nepřekročil deváté místo a před Velkou cenou Kanady přiznává, že potřebuje zlepšit výkony. Montreal vnímá jako ideální příležitost k restartu sezony a návratu do boje o body.
Max Verstappen před Velkou cenou Kanady přiznal, že další vítězství na tomto okruhu je tentokrát nepravděpodobné, a varoval před silou Mercedesu. Podle něj se konkurence výrazně přibližuje a letošní sezona bude mnohem těsnější než v minulosti.
Francouzský nováček Isack Hadjar naznačil, že by rád dokončil svou první sezonu ve Formuli 1 v barvách Racing Bulls. Po slibném začátku ročníku 2025 si buduje silnou pozici v týmu a svými výkony si říká o dlouhodobější důvěru vedení stáje. Hadjar tak dává jasně najevo, že si svou šanci v F1 hodlá udržet až do konce sezony a ideálně i dál.
Aston Martin momentálně drží devátou příčku v pořadí konstruktérů. Tým se zatím potýká s konzistentností výsledků, které nestačí na posun do vyšších pater tabulky. Přestože se občas daří sbírat důležité body, konkurence je silná a Martinům zatím chybí stabilita potřebná pro výraznější zlepšení v průběhu sezóny.
George Russell označil případný závodní zákaz pro Maxe Verstappena za oprávněný a připomněl, že pravidla musí platit pro všechny stejně bez ohledu na jméno. Verstappen má na kontě 11 trestných bodů a Russell zdůraznil, že pokud někdo překročí čáru, musí nést důsledky svých činů.
Lando Norris odmítl, že by Max Verstappen měl po incidentu se Georgem Russellem měnit svůj styl jízdy, a zdůraznil, že právě jeho agresivita patří k jeho úspěchům. Podle Norrise je Verstappenův přístup tím, co dělá Formuli 1 vzrušující, a nemá důvod ho zásadně měnit.
Max Verstappen čelí před závody v Kanadě a Rakousku hrozbě zákazu startu kvůli 11 trestným bodům, ale zůstává klidný a odmítá měnit svůj styl jízdy. Incident s Georgem Russellem ve Španělsku označil za chybu, kterou však nechce dále pitvat.