Vylepšení, nové díly, vývoj - věci, které ve Formuli 1 zvyšují výkonnost vozů. Frekvence představovaných novinek se neustále zrychluje. Technický ředitel Renaultu James Allison popisuje, jak je to pro týmy náročné.
Týmy již nevyvíjejí balíky, které by nasazovaly pouze na vybrané závody v sezóně - nové díly představují v každém závodě. "Jak léta plynou, týmy si uvědomily, že závody ve vývoji během sezóny jsou stejně důležité, jako návrh nového vozu," potvrzuje důležitost neustálého vývoje Allison.
"Obecně v každém závodě na auto nasadíme něco nového. Zhruba tolik, co jsme v minulých letech přidávali v každém třetím či čtvrtém závodě. Dělají to tak všechny týmy, proto musíme udržet vysoké tempo po celý rok. Znamená to, že lidé pracují usilovněji a tolik hodin, kolik bychom si dříve ani nepomysleli. Například přední křídlo, s nímž budeme o víkendu jezdit ve Valencii, je už letos v osmé verzi - a to jsme teprve v devátém závodě!"
Renaulty během Velké ceny Kanady
Vzhledem ke zmraženému vývoji motorů musí týmy letos, kdy je navíc zakázáno testování v průběhu sezóny, nacházet dodatečné setinky ve výkonu na straně šasi. Proč je nutné držet se tak zběsilého tempa? "Protože všechny vozy v poli se neuvěřitelně zlepšují, musíme přidávat každé vylepšení na vůz, jakmile na něj přijdeme - spíše než šetřit díly pro větší úpravy. Každá vteřina, která uplyne od doby, kdy přijdete na nějaké zlepšení, ale nedáte ho na vůz, představuje ztrátu výkonnosti na trati," vysvětluje technický ředitel Renaultu.
Někteří z personálu pracují na vývoji monopostu R30 neustále od sestavení vozu v listopadu loňského roku: "Reakce továrny na výzvy, jimž čelíme, je fantastická. Množství práce, které můžete od lidí očekávat, je však omezené. Musíte proto zvolit správné vyvážení mezi vysokým tempem vývoje a přehnanou pracovní zátěží."
V aerodynamickém tunelu se zmenšeným modelem R30
Renault disponuje velmi výkonným výpočetním centrem, které je v dnešní době velmi důležité. "CFD a aerodynamický tunel jsou neuvěřitelně užitečné pro odhad toho, jaké se náš aerodynamický balík bude chovat na trati. Tyto nástroje nám umožňují odhadnout velikost zlepšení na trati s chybovostí podstatně menší než 0,5% celkového přítlaku monopostu.
U mechanických částí spoléháme na počítačové simulace, které pak vyhodnocujeme na testovací stolici pro šasi. Máme stolice pro testování výdrže, kde vystavujeme komponenty takovým zatížení a silám, abychom si byli jisti, že si poradí v prostředí F1. Tyto nástroje zvětšují naši důvěru a dávají nám jistotu, že nové díly jsou spolehlivé a budou podávat takové výkony, které od nich očekáváme.
Petrovovi žel závod v Montrealu vůbec nevyšel
Jak sezóna pokračuje, část zdrojů se musí zaměřit na paralelní vývoj vozu pro příští rok. "Během roku se podíl zdrojů, které se věnují novému vozu, zvyšuje na úkor toho současného. Je to vždy náročné se rozhodnout, kolik toho do budoucnosti investovat. Na voze pro rok 2011 pracujeme od ledna a přesto se nám daří držet velmi vysoké tempo vývoje nového vozu, což jasně vypovídá o tom, jak usilovně všichni uvnitř Renaultu pracují," dodává James Allison.
Před Velkou cenou Miami se jezdci představili v netradičním průvodu, kde místo běžných vozů usedli do plně pojízdných formulí postavených z LEGO kostek. Hravá kombinace motorsportu a ikonické stavebnice nadchla fanoušky i média a stylově odstartovala závodní víkend.
Tým Andrey Stelly vstupoval do nové sezóny s tlakem šampiona – a s otázkou, zda si postavení lídra udrží.
Tým Alpine podle zákulisních informací řeší možnou jezdeckou rošádu – hned po nadcházející Velké ceně Emilia Romagna by mohl Jacka Doohana nahradit argentinský talent Franco Colapinto.
Lewis Hamilton znovu neudržel emoce za volantem. Ve Velké ceně Miami si během závodu ostře vyjel do svého inženýra a další napjatá komunikace u Ferrari nenechala nikoho na pochybách, že atmosféra v týmu je vše jen ne klidná. Po závodě ale britský jezdec otočil: „Nemyslel jsem to vážně.“
Australský talent Oscar Piastri si v Miami připsal třetí vítězství v řadě a potvrdil skvělou formu, když opět předvedl suverénní výkon a nenechal nikoho na pochybách, kdo momentálně udává tempo ve Formuli 1.
Kvalifikace na Velkou cenu Miami skončila pro Ferrari fiaskem. Charles Leclerc obsadil až osmé místo, jeho týmový kolega Lewis Hamilton skončil dokonce dvanáctý. „Byl jsem spokojený se svým kolem, ale výsledek je zklamáním. Prostě nejsme dost rychlí,“ hodnotil Leclerc situaci otevřeně.
Max Verstappen vstoupil do víkendu Velké ceny Miami jako čerstvý otec, ale na trati nijak nepolevil. Po narození dcery Lily si bez zaváhání dojel pro pole position a dal jasnou odpověď na debaty, zda ho otcovství může zpomalit.
Max Verstappen ovládl kvalifikaci na Velkou cenu Miami 2025 a zajistil si start z prvního místa. Nizozemský jezdec Red Bullu stanovil nový traťový rekord a po závodě mluvil o hledání limitů. Lewis Hamilton z Ferrari označil svou kvalifikaci za zklamání, Lando Norris se smířil s druhým místem a Andrea Kimi Antonelli ocenil svůj návrat po sprintu. Ferrari zůstává pozadu a šéf týmu Frederic Vasseur přiznal chyby.
Max Verstappen si v Miami zajistil pole position, když porazil McLareny i přes tlak po neúspěšném sprintu. Lando Norris chyboval v zatáčce 17, což ho stálo první místo, a Kimi Antonelli překvapil třetím místem; Lewis Hamilton do Q3 nepostoupil.
Andrea Kimi Antonelli měl sprint v Miami rozjetý nadějně, ale místo senzace přišlo tvrdé probuzení. Po startu z pole position rychle ztratil vedení a nakonec dojel až čtvrtý. V čele se mezitím přetahovali piloti McLarenu – Oscar Piastri a Lando Norris, který si nakonec dojel pro vítězství. tragédii prožil i tým Ferrari.
Toto Wolff se zastal Lewise Hamiltona po jeho vlažném startu ve Ferrari. Podle šéfa Mercedesu neztratil britský pilot nic ze své výjimečnosti – jen prochází přirozeným procesem adaptace na nový tým a nové výzvy.
Max Verstappen přijel do Miami se zprávou o čerstvě narozené dceři Lilly a vylepšeným vozem RB21. Na víkendové Velké ceně tak čelí nejen novým výzvám na trati, ale i těm rodičovským – a zvládá je s úsměvem i pomocí špičkové techniky.