Městský okruh v Monaku s dlouholetou tradicí představuje pro piloty velkou výzvu. Prudké zatáčky, žádné dlouhé rovinky, kde by si mohli odpočinout, žádné únikové zóny, kluzká a úzká trať - to vše patřičně zvedá adrenalit, byť závody jsou zde kvůli absenci míst k předjíždění poměrně nudné.
Monaku patří díky své charakteristice několik prvenství: nejkratší kolo ze všech v kalendáři - 3 340 m, nejkratší vzdálenost nedělního závodu - 260,520 km, ovšem s nejvyšším počtem kol - 78 a nejnižší průměrnou rychlostí. Z celkového počtu 19 zatáček je 12 pravotočivých, jezdí se ve směru hodinových ručiček.
Protože je nejpomalejší, jezdí se zde s maximálním přítlakem. Nároky na motory zde nejsou nijak vysoké, nicméně týmy zde musí myslet na jejich chlazení kvůli množství pomalých zatáček a absence dlouhých rovinek. Důležitá je zde ovladatelnost motoru a schopnost rychle akcelerovat při nižších zařazených rychlostech a otáčkách. Během jednoho okruhu jde převodovka změní rychlost celkem 54krát.
Mapa okruhu (zdroj)
Nejdelším místem, kde se jede na plný plyn, je rovinka vedoucí tunelem. Měří 500 m a s plynem na podlaze podle na ní piloti stráví méně než 9 vteřin (přibližně 1/7 kola), během jednoho okruhu celkově pouze 42% času.
Hodně zde dostávají zabrat brzdy, jejich opotřebení je zde kvůli častému brzdění vysoké. Opotřebení pneumatik je střední, Bridgestone zde přivezl super-měkkou (option, označenou zeleným proužkem) a střední (prime) směs.
Ztráta za průjezd boxovou uličkou činí 17,8 vteřiny. Monoposty v Monaku spotřebují pouze 1,7 kg paliva na jedno kolo, do cíle by se tedy měl bez problémů dostat i druhý Virgin VR-01, který i zde pojede s menší palivovou nádrží. Lucas di Grassi zde tedy bude mít paradoxně malinkou výhodu.
Rekord zde drží Michael Schumacher, který dokázal v roce 2004 jedno kolo proletět za 1:14,439 min. Ve druhé části kvalifikace se mu loni nejblíže přiblížil s problematickým Ferrari F60 Kimi Räikkönen s časem 1:14,514 min.
Letos zdejší městská trať doznala několika významných změn: tři místa byla přeasfaltována (od Sainte Devote po křižovatku na kopci s ulicí Avenue de Monte Carlo, od kasina po Portier a výjezd z tunelu po šikanu), nový povrch dostala i boxová ulička. Pro piloty je to obtížné, protože tato místa se budou lišit v přilnavosti.
Další změnou jsou vyšší obrubníky v šikaně za tunelem a na výjezdu z Piscine, aby se zabránilo jezdcům v krácení tratě.
Kolo Monakem s Markem Webberem na simulátoru Red Bullu
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.