Městský okruh v Monaku s dlouholetou tradicí představuje pro piloty velkou výzvu. Prudké zatáčky, žádné dlouhé rovinky, kde by si mohli odpočinout, žádné únikové zóny, kluzká a úzká trať - to vše patřičně zvedá adrenalit, byť závody jsou zde kvůli absenci míst k předjíždění poměrně nudné.
Monaku patří díky své charakteristice několik prvenství: nejkratší kolo ze všech v kalendáři - 3 340 m, nejkratší vzdálenost nedělního závodu - 260,520 km, ovšem s nejvyšším počtem kol - 78 a nejnižší průměrnou rychlostí. Z celkového počtu 19 zatáček je 12 pravotočivých, jezdí se ve směru hodinových ručiček.
Protože je nejpomalejší, jezdí se zde s maximálním přítlakem. Nároky na motory zde nejsou nijak vysoké, nicméně týmy zde musí myslet na jejich chlazení kvůli množství pomalých zatáček a absence dlouhých rovinek. Důležitá je zde ovladatelnost motoru a schopnost rychle akcelerovat při nižších zařazených rychlostech a otáčkách. Během jednoho okruhu jde převodovka změní rychlost celkem 54krát.
Mapa okruhu (zdroj)
Nejdelším místem, kde se jede na plný plyn, je rovinka vedoucí tunelem. Měří 500 m a s plynem na podlaze podle na ní piloti stráví méně než 9 vteřin (přibližně 1/7 kola), během jednoho okruhu celkově pouze 42% času.
Hodně zde dostávají zabrat brzdy, jejich opotřebení je zde kvůli častému brzdění vysoké. Opotřebení pneumatik je střední, Bridgestone zde přivezl super-měkkou (option, označenou zeleným proužkem) a střední (prime) směs.
Ztráta za průjezd boxovou uličkou činí 17,8 vteřiny. Monoposty v Monaku spotřebují pouze 1,7 kg paliva na jedno kolo, do cíle by se tedy měl bez problémů dostat i druhý Virgin VR-01, který i zde pojede s menší palivovou nádrží. Lucas di Grassi zde tedy bude mít paradoxně malinkou výhodu.
Rekord zde drží Michael Schumacher, který dokázal v roce 2004 jedno kolo proletět za 1:14,439 min. Ve druhé části kvalifikace se mu loni nejblíže přiblížil s problematickým Ferrari F60 Kimi Räikkönen s časem 1:14,514 min.
Letos zdejší městská trať doznala několika významných změn: tři místa byla přeasfaltována (od Sainte Devote po křižovatku na kopci s ulicí Avenue de Monte Carlo, od kasina po Portier a výjezd z tunelu po šikanu), nový povrch dostala i boxová ulička. Pro piloty je to obtížné, protože tato místa se budou lišit v přilnavosti.
Další změnou jsou vyšší obrubníky v šikaně za tunelem a na výjezdu z Piscine, aby se zabránilo jezdcům v krácení tratě.
Kolo Monakem s Markem Webberem na simulátoru Red Bullu
Jacques Villeneuve zpochybnil budoucnost Yukii Tsunody v Red Bullu po slabém začátku sezóny 2025. Podle něj Tsunodovy dosavadní výkony neodpovídají vysokým očekáváním týmu.
Charles Leclerc přiznal, že příchod Lewise Hamiltona do Ferrari mu otevřel nové obzory. Podle něj přinesl Hamilton do týmu jiný pohled na práci a závodění, který ho inspiruje.
George Russell zůstává bez smlouvy pro příští sezónu a jeho budoucnost u Mercedesu tak visí ve vzduchu. Tým mezitím nepřestává projevovat zájem o Maxe Verstappena, který je nadále jejich vysněnou posilou, i když má stále platný kontrakt u Red Bullu.
Carlos Sainz přiznal, že ho zpráva o příchodu Lewise Hamiltona do Ferrari v roce 2025 naprosto šokovala. Nejvíc ho však zaskočilo, že se to nedozvěděl od týmu, ale od kamaráda.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.