Britský Guardian odepisuje šance Michaela Schumachera na vítězství - Velká cena Číny dle něj jen potvrzuje to, že na to sedminásobný mistr světa už nemá. Co vede k takovým závěrům?
V 11. kole Velké ceny Číny jsme se dočkali něčeho, o čem jsme si mysleli, že k tomu už nikdy nedojde. K souboji Lewise Hamiltona se slavným Schumacherem. Lewis totiž do Formule 1 vtrhnul těsně po odchodu Schumiho.
Oba se v úvodním dešti rozhodli hned stavět a přezout na přechodné pneumatiky. Po nich jezdili na šestém a sedmém místě, přičemž britský pilot ztrácel na německou legendu, která léta dominovala závodům, osm vteřin. Ztrátu rychle odmazal a ve 14. kole to poprvé zkusil na konci dlouhé rovinky. Michael se dobře bránil. O dvě kola později však už byl na mladšího soupeře, jenž se dostal na vnitřní stranu, krátký.
Do cíle dojel Hamilton druhý za svým týmovým kolegou, zatímco Schumacher se postupně propadal a musel se spokojit až s 10. místem. Podobně jako Hamilton jej předjel také Sebastian Vettel, kterého někteří označují jako nového Schumachera, i Felipe Massa - jeho bývalý chráněnec.
Michael se proti těmto mladíkům trochu trápil, zdaleka však nepředváděl onu zarputilost, kterou jsme u něj mohli pozorovat před odchodem do krátkého důchodu. Samozřejmě, že nyní nemá nejrychlejší auto. Jenže Nico Rosberg - další mladý Němec - s identickým vozem ukazuje, že to jde o něco lépe. V závodě chvíli vedl a dotáhl to až na bednu, na které se nakonec radoval s Buttonem a Hamiltonem.
Těžko tudíž Schumachera omlouvat. V úvodu učinil špatné strategické rozhodnutí (podobně jako ostatní piloti, kteří hned jeli do boxů pro intermediálky), jenže ani potom nejezdil dostatečně rychle. Pomalejší než týmový kolega byl i ve všech 16 částech, jež předcházely závodům (3 x trénink, kvalifikace). Rosberg se naopak v závodech nikdy nechyběl mezi pěti nejrychlejšími. Comeback tedy vůbec nevychází.
Na fotografy se však usmívá a popírá jakékoliv frustrace. Věří mu Ecclestone a marketingově prohlašuje, že bude opět vítězit. Management mercedesu se ho zastává při jakékoliv příležitosti - včera Norbert Haug dokonce prohlásil, že v Austrálii mohl vyhrát, pročež mi na chvíli připomněl Václava Čtvrtka. Nicméně věřím, že začínají přemýšlet, zda v může být konkurenceschopný jako dříve ve světě, kde rozhodují bleskové reflexy, jež s léty přirozeně slábnou.
Byly doby, kdy si Schumacher věřil, že je nejlepší. Sebedůvěra poháněla jeho akce, čišela z manévrů na trati. Většina jeho soupeřů uznávala jeho prvotřídnost - pouze Mika Häkkinen s Fernandem Alonsem jej dokázali porazit. Mnohé se změnilo, tohle už zkrátka neplatí.
Dokládá to jen zážitek z tiskové pozávodní konference s nejrychlejšími třemi piloty, kdy se Hamiltona jeden z čínský novinářů zeptal, jaké to bylo předjet Schumachera - dostal zajímavou odpověď. "Jenson říká: 'Mluv pravdu!'" odvětil Lewis. "Bylo to stejně vzrušující jako předjetí kteréhokoliv jiného pilota." Což nesvědčí o hlubokém respektu, jaký kdysi k Schumacherovi mívali soupeři.
Lance Armstrong či Tiger Woods náležitě odůvodnili svůj návrat bojem o nejvyšší příčky. Armstrong dojel loni v Tour de France na pódiu, zatímco Woods vybojoval na golfovém turnaji Masters na počátku měsíce čtvrté místo. Pro příklady nemusíme však daleko - Dominik Hašek včera po 21 letech mohl znovu slavit titul s hokejovými Pardubicemi. Jak jsem Schumacherovi kdysi kvůli jeho dominanci a manévrům nepřál, tak mu nyní fandím - je mi ho líto. Žel stárneme všichni, F1 se za ta léta posunula a forma je, zdá se, pryč. Podle Guardianu by proto nebylo překvapením, kdyby se Schumi z Formule 1 vypoklonkoval mnohem dříve, než mu vyprší kontrakt.
Budoucnost Franca Colapinta v programu Alpine se před nadcházející Velkou cenou Belgie dostává do nejistoty. Talentovaný argentinský jezdec, který byl dosud považován za jednu z nadějí francouzského týmu, může čelit změnám, jež by mohly ovlivnit jeho další směřování v motorsportu.
Den po tréninku na simulátoru Red Bullu se Max Verstappen opět přesunul. Nizozemec zamířil na místo, kde se náhodou nebo ne nachází i jachta Tota Wolffa.
Fernando Alonso zpochybnil dlouho tradovaný názor ve světě F1. Podle něj se v mokrých podmínkách přeceňuje faktor, který podle něj ve výsledku nehraje tak zásadní roli, jak se obvykle tvrdí.
Ferrari čeká na vítězství od Mexika 2024, kde naposledy slavil Carlos Sainz. Lewis Hamilton i Charles Leclerc proto věří, že chystané úpravy vozu SF-25 v Belgii přinesou potřebný zlom.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal bodovat už v pěti závodech po sobě, přesto podle Helmuta Marka tým zaznamenává určité zlepšení a postup kupředu.
Christian Horner nebude na startovním roštu v Belgii poprvé po téměř 21 letech. Po náhlém odvolání z čela Red Bullu zůstává mimo dění Formule 1 a sezona 2025 pro něj předčasně skončila.
Nelson Piquet Jr., švagr Maxe Verstappena, prozradil, že úřadující mistr světa se rozhodne o své budoucnosti už v srpnu. Jeho slova tak přilila olej do ohně spekulací o možném odchodu z Red Bullu.
Liam Lawson na Silverstonu závod nedokončil, když se stal obětí incidentu, který nemohl ovlivnit. Mladý Novozélanďan ale zůstává realistou a ví, že podobné situace k Formuli 1 patří, a v jeho současné pozici nováčka půjde často spíše o přežití než o boj o body.
Jeden z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších aktérů historie Formule 1 se ozval ve chvíli, kdy Red Bull čelí otřesům po nečekaném odvolání Christiana Hornera. Bývalý vlastník šampionátu se rozhodl veřejně reagovat na události, které zasáhly nejen jeho dlouholetého přítele, ale i celý paddock – a naznačil, zda podle něj bylo možné Hornerův pád odvrátit.
Red Bull vstupuje do nové éry po nečekaném odvolání Christiana Hornera, který stál v čele týmu od jeho začátků ve Formuli 1. Jeho nástupcem se stal Laurent Mekies, který do nové role nastoupil už pouhých 24 hodin po oznámení změny a nyní ho čeká spousta úkolů.
Po několika těsných soubojích na trati mezi Piastrim a Norrisem se znovu otevírá otázka vnitrotýmové dynamiky v McLarenu. Vzhledem ke konkurenceschopnosti obou jezdců se podobná situace může v budoucnu opakovat.
Překvapivé odvolání Christiana Hornera z Red Bullu může souviset se změnami ve vlastnické struktuře mateřské společnosti. V zákulisí se spekuluje, že právě nové mocenské rozložení mezi rakouskou a thajskou stranou mohlo být rozhodující ranou pro dlouholetého šéfa týmu.