Čtvrtý a zároveň poslední závod před návratem kolotoče Formule 1 do Evropy bude hostit čínská Šanghaj. V článku se podíváme na obvyklé technické parametry tamějšího okruhu, který nabízí i vhodné příležitosti k předjíždění.
5451 m dlouhý Mezinárodní okruh v Šanghaji obsahuje zajímavou směsici zatáček a také velmi dlouhou rovinku (1175 m) zakončenou prudkou pravotočivou zatáčkou - ideální místo pro předjíždění, které vyžaduje výbornou stabilitu při brzdění z rychlosti přesahující 300 km/hod na 70 km/hod. Vozy zde přesto jezdí se středním až vyšším aerodynamickým přítlakem, který je zde důležitý kvůli kombinaci pomalejších zatáček.
Motory v Číně nedostávají zabrat tak jako na některých jiných okruzích, důraz je zde díky dvěma delším rovinkám kladen zejména na jejich přímý výkon. Nejdelší úsek na plný plyn zabere pilotům 19 vteřin a ujedou při něm 1,37 km. Jinak zde jedou na plno pouze 55% jednoho kola, což je relativně málo. S tím je spojena i nižší spotřeba paliva na km.
Týmy kvůli nižší náročnosti na motor proto zřejmě zvolí některý z již použitých motorů. Nároky na brzdy jsou ještě nízké, opotřebení pneumatik je průměrné. Bridgestone letos přiveze tvrdou (prime, bez proužku) a měkkou (option, zelený proužek) směs ze svého portfolia.
V Šanghaji v součanosti panuje studené počasí a tak se očekává, že nedělní velká cena bude patřit k letošním nechladnějším vůbec, teploty možná nepřekročí ani 20 °C. V neděli by mohlo dle meteorologů zapršet - s chlazením vnitřních částí monopostů problémy nebudou.
Nedělní závod je vypsán na 56 kol, což představuje celkovou vzdálenost 305,066 km. Z 16 zatáček jich j 9 pravotočivých, 7 levotočivých - jezdí se ve směru hodinových ručiček. Během jednoho kola dochází k 52 změnám převodových stupňů. Průměrný úhel zatáčky zde činí 136°.
Boxová ulička na čínském okruhu měří 380 m, časová ztráta za její průjezd představuje 17,7 vteřiny. Piloti by měli stavět při ideální strategii pouze jednou kolem 18 kola - nepromluví-li do průběhu závodu výjezd safety-caru či rozmary počasí.
Spotřeba paliva na jedno kolo zde činí 2,64 kg. Po jednom kole vozy teoreticky díky hmotnostnímu úbytku paliva zrychlí o 76 tisícin vteřiny. Průměrná rychlost průjezdu jednoho okruhu se pohybuje kolem 205 km/hod; průměrná rychlost průjezdu zatáčkami dosahuje 130 km/hod.
Rekord okruhu zde zajel v roce 2004 Micheal Schumacher: 1:32,238 min. Loni zde byl v kvalifikaci nejrychlejší Sebastian Vettel v kvalifikaci, jeho čas měl hodnotu 1:35,130 min.
Navrátivši se nováček mezi motoráři Cosworth se již zúčastnil tří závodů v Číně a pokaždé skončil v nejlepší desítece (10. Webber, 2004; 5. Klien, 2005; 8. Webber a 10. Liuzzi, 2006). O víkendu se máme tedy opět nač těšit: zlepší se McLareny v kvalifikaci? Porazí Ferrari Red-Bull? Vyveze Kubica znovu svůj Renault na bednu, nebo jej zastíní Force India? Budou mít na Mercedes, jak prohlašovaly před odletem do Číny?
Jedno kolo v Šanghaji na simulářoru Red Bullu s Markem Webberem
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.