Čtvrtý a zároveň poslední závod před návratem kolotoče Formule 1 do Evropy bude hostit čínská Šanghaj. V článku se podíváme na obvyklé technické parametry tamějšího okruhu, který nabízí i vhodné příležitosti k předjíždění.
5451 m dlouhý Mezinárodní okruh v Šanghaji obsahuje zajímavou směsici zatáček a také velmi dlouhou rovinku (1175 m) zakončenou prudkou pravotočivou zatáčkou - ideální místo pro předjíždění, které vyžaduje výbornou stabilitu při brzdění z rychlosti přesahující 300 km/hod na 70 km/hod. Vozy zde přesto jezdí se středním až vyšším aerodynamickým přítlakem, který je zde důležitý kvůli kombinaci pomalejších zatáček.
Motory v Číně nedostávají zabrat tak jako na některých jiných okruzích, důraz je zde díky dvěma delším rovinkám kladen zejména na jejich přímý výkon. Nejdelší úsek na plný plyn zabere pilotům 19 vteřin a ujedou při něm 1,37 km. Jinak zde jedou na plno pouze 55% jednoho kola, což je relativně málo. S tím je spojena i nižší spotřeba paliva na km.
Týmy kvůli nižší náročnosti na motor proto zřejmě zvolí některý z již použitých motorů. Nároky na brzdy jsou ještě nízké, opotřebení pneumatik je průměrné. Bridgestone letos přiveze tvrdou (prime, bez proužku) a měkkou (option, zelený proužek) směs ze svého portfolia.
V Šanghaji v součanosti panuje studené počasí a tak se očekává, že nedělní velká cena bude patřit k letošním nechladnějším vůbec, teploty možná nepřekročí ani 20 °C. V neděli by mohlo dle meteorologů zapršet - s chlazením vnitřních částí monopostů problémy nebudou.
Nedělní závod je vypsán na 56 kol, což představuje celkovou vzdálenost 305,066 km. Z 16 zatáček jich j 9 pravotočivých, 7 levotočivých - jezdí se ve směru hodinových ručiček. Během jednoho kola dochází k 52 změnám převodových stupňů. Průměrný úhel zatáčky zde činí 136°.
Boxová ulička na čínském okruhu měří 380 m, časová ztráta za její průjezd představuje 17,7 vteřiny. Piloti by měli stavět při ideální strategii pouze jednou kolem 18 kola - nepromluví-li do průběhu závodu výjezd safety-caru či rozmary počasí.
Spotřeba paliva na jedno kolo zde činí 2,64 kg. Po jednom kole vozy teoreticky díky hmotnostnímu úbytku paliva zrychlí o 76 tisícin vteřiny. Průměrná rychlost průjezdu jednoho okruhu se pohybuje kolem 205 km/hod; průměrná rychlost průjezdu zatáčkami dosahuje 130 km/hod.
Rekord okruhu zde zajel v roce 2004 Micheal Schumacher: 1:32,238 min. Loni zde byl v kvalifikaci nejrychlejší Sebastian Vettel v kvalifikaci, jeho čas měl hodnotu 1:35,130 min.
Navrátivši se nováček mezi motoráři Cosworth se již zúčastnil tří závodů v Číně a pokaždé skončil v nejlepší desítece (10. Webber, 2004; 5. Klien, 2005; 8. Webber a 10. Liuzzi, 2006). O víkendu se máme tedy opět nač těšit: zlepší se McLareny v kvalifikaci? Porazí Ferrari Red-Bull? Vyveze Kubica znovu svůj Renault na bednu, nebo jej zastíní Force India? Budou mít na Mercedes, jak prohlašovaly před odletem do Číny?
Jedno kolo v Šanghaji na simulářoru Red Bullu s Markem Webberem
Michael Schumacher ukončil svou kariéru ve Formuli 1 na konci roku 2006 jako jeden z nejúspěšnějších jezdců historie, když dosáhl téměř všech možných triumfů v tomto sportu.
Lewis Hamilton čelí ve Ferrari obrovské výzvě – v legendárním týmu z Maranella se pokusí dosáhnout historického osmého titulu mistra světa, zatímco očekávání fanoušků i tlak konkurence neustále rostou.
Mercedes odhalil první snímky svého nového monopostu W16, se kterým do sezóny 2025 vstoupí George Russell a talentovaný nováček Andrea Kimi Antonelli. Stáj ze Stuttgartu se chystá na další boj v královně motorsportu a naděje vkládá do kombinace zkušeností a mladé dravosti.
Aston Martin v neděli představil svůj nový monopost AMR25 včetně hlavních inovací na svém na autě. Předsezónní představení monopostů obvykle odhalují jen minimální detaily o technických novinkách, přičemž skutečné změny jsou většinou známé až během předsezónních testů.
Carlos Sainz se připojil k George Russellovi jako jeden z mála aktivních jezdců F1, kteří se podílejí na vedení organizace hájící zájmy pilotů.
Lewis Hamilton stojí před jednou z největších výzev kariéry – uspět ve Ferrari, kde mnoho legend na titul nedosáhlo. Sedminásobný šampion si uvědomuje náročnost adaptace a s respektem vzhlíží k těm, kteří to zkusili před ním.
George Russell věří, že Mercedes zahájí nadcházející sezónu silněji než v minulých letech a vyhne se problémům, které tým sužovaly u jejich vozů.
Před startem sezóny 2025 ve Formuli 1 vzbudila FIA rozruch svými kroky k omezení jezdců, které vyvolaly bouřlivé reakce v paddocku. Zároveň se objevují spekulace o možném návratu ikonických motorů V10, což by mohlo změnit dynamiku celého šampionátu a přilákat zpět některé velké hráče.
Stáj z Faenzy využila shakedown na okruhu Enza a Dina Ferrariho, kde Juki Tsunoda a Isack Hadjar absolvovali 200 km za volantem nového VCARB 02. Tento monopost, výrazně inspirovaný technologiemi Red Bullu z Milton Keynes, má ambici prosadit se ve středu startovního pole.
Lewis Hamilton se naplno věnuje přípravám na svou debutovou sezónu ve Ferrari. Před oficiálními testy v Bahrajnu už absolvoval čtyři soukromé testy, aby se co nejlépe sžil s novým prostředím.
Aston Martin se chystá na příchod Adriana Neweyho do továrny. Konstruktér zatím nemohl zasahovat do vývoje vozu Aston Martin pro sezónu 2025, ale od března začne přispívat k vylepšení modelu AMR25.
Euforie tifosi a nadšené úsměvy provázejí Lewise Hamiltona prvními týdny ve Ferrari, na které fanoušci dlouho čekali. Přestože cesta k úspěchu nebude snadná, úvod připomíná pohádkový začátek plný očekávání a radosti. Zůstává však otázkou, zda se tento pohádkový sen promění ve skutečný vítězný příběh.