Třetí podnik letošní sezóny Formule 1 bude hostit Malajsie. Tamější závod je svou délkou 310,408 km nejdelším v sezóně. Loni však piloti tuto vzdálenost neujeli poté, co se spustila tropická bouře a závod byl přerušen. Spokojit se tak museli pouze s polovičními body.
Malajské klima se vyznačuje horkem a vysokou vlhkostí. Motory v takové sauně dostávají zabrat, týmy si musí dávat pozor na jejich chlazení. Extrémní vlhkost má vliv na jejich sílu, ale zase trochu snižuje nároky na spotřebu paliva, což je letos velmi důležitý faktor během závodů.
Situace pro piloty v Sepangu může být stížena i pozdějším startem (v 16 hod tamějšího času), kdy si loni během závodu za deště stěžovali brzy na šero.
Nezapomenutelným okamžikem pro mě byla komunikace Felipeho Massy s Robem Smedleyem - Brazilec mu dával hlasitě najevo, že potřebuje světlejší hledí do přilby, nato byl otcovsky uklidňován ("Felipe Baby, stay cool!").
Felipe uklidňován rádiem - Sepang 2009
Délka jednoho kola, které během závodu pilotů ujedou celkem 56krát, zde činí 5 543 m. Plný plyn přitom mají na podlaze 65% času. V nejdelším místě, které představuje 830 m dlouhá cílová rovinka, dosahují monoposty během 12 vteřin rychlost 300 km/hod. Přes 2 velmi dlouhé rovinky jsou vozy kvůli rychlým zatáčkám nastaveny na vyšší přítlak.
Na okruhu se nachází 15 zatáček. Většina z nich (10) je pravotočivých, protože se jezdí ve směru hodinových ručiček. Brzdy jsou v nich namáhany průměrně. O něco vyšší je opotřebení pneumatik. Bridgestone do Sepangu letos doveze tvrdou a měkkou směs podobně jako loni (i když letošní specifikace se mírně liší - kvůli zákazu tankování déle vydrží). Průměrný poloměr zatáček dosahuje 136 °, průměrná rychlost pak 210 km/hod.
Monoposty by měly spotřebovat kolem 2,6 kg v každém kole. Zrychlení díky úbytku paliva činí teoreticky 0,078 vteřiny/kolo. Dle ideální strategie (velmi pravděpodobně ji ale naruší rozmary počasí) říká, že nejlepší bude stavět jednou - kolem 20. kola. Průjezd 420 m dlouhou boxovou uličkou zde zabere 18,8 vteřiny.
Kolo v Sepangu na simulátoru Red bullu s Markem Webberem
Rekord zde drží Juan Pablo Montoya, který jedno kolo v roce 2004 zvládl za 1:34,223 min. Loni zde byl nejrychlejší Jenson Button ve voze BGP001: v prostřední části kvalifikace zajel kolo za 1:33,784 min. Buttonův kolega Rubens Barrichello zde tehdy během závodu přišel o 1,3 kg své tělesné hmotnosti.
Max Verstappen zůstává i nadále vázán smlouvou s Red Bullem, protože letní přestávku tráví mezi nejlepší trojicí šampionátu. Tím nesplnil podmínku pro aktivaci výkonnostní klauzule.
Lewis Hamilton kritizoval odklad startu Velké ceny Belgie, který považoval za zbytečný. Podle něj se tím situace na trati nijak nezlepšila a chyběla konzistence v rozhodování.
Lando Norris sportovně uznal, že Oscar Piastri si vítězství ve Spa plně zasloužil. Přiznal, že ani bezchybný výkon by nestačil, protože Australan zvládl klíčové momenty lépe a celý závod měl pod kontrolou.
Oscar Piastri skvěle odstartoval do proměnlivé Velké ceny Belgie a dravým manévrem překonal Landa Norrise, čímž znovu získal převahu v týmovém souboji o titul a zajistil si výhru v belgickém Spa-Francorchamps.
Velká cena Belgie F2 ve Spa přinesla nečekaný zvrat, když byli oba původní vítězové hlavního závodu penalizováni za technická pochybení. Vítězství tak připadlo Romanu Staňkovi, který slaví svůj první triumf v hlavním závodě Formule 2.
Helmut Marko věří, že Max Verstappen stále může získat titul mistra světa pro rok 2025. Samotný jezdec ale zůstává skeptický a optimismu se brání.
Lewis Hamilton, Fernando Alonso a Andrea Kimi Antonelli nasadili ve Spa nové pohonné jednotky pro sezonu 2025. Carlos Sainz mezitím upravil nastavení vozu po nevydařené kvalifikaci.
Alex Dunne ovládl deštěm ovlivněný závod ve Spa a díky třetímu vítězství sezóny se vrátil do čela šampionátu F2. Na stupních vítězů ho doplnili Arvid Lindblad a potřetí v řadě i Roman Staněk.
Lewis Hamilton vypadl už v Q1 poté, co mu byl smazán čas za překročení traťových limitů. Do Velké ceny Belgie tak odstartuje až ze 16. místa.
Andrea Kimi Antonelli opět vypadl už v Q1 a jeho čekání na průlomový výsledek ve Formuli 1 se prodlužuje. Naděje, které ho provázely do královské disciplíny, zatím zůstávají nenaplněné.
Lando Norris získal pole position na belgické Grand Prix 2025 v Spa, když porazil svého týmového kolegu Oscara Piastriho. Norris tak zajistil McLarenu nejlepší startovní pozici před nedělním závodem.
Navzdory nové zadní závěsové geometrii skončilo Ferrari ve sprintu belgického GP čtvrté, což podle týmu odpovídá téměř maximálnímu výkonu vozu na Spa. Novinka zatím nepřinesla výrazný posun v tempu, a Ferrari tak musí dál pracovat na zlepšení.